Ciąża to stan tak delikatny, że nawet niegroźna dolegliwość może mieć poważne skutki.
Przez całe dziewięć miesięcy każda przyszła mama powinna jak ognia unikać wszelkich chorób, wystrzegać się też sytuacji, które mogłyby ją na nie narazić. Niektóre z nich, nawet te potencjalnie nieszkodliwe, w czasie ciąży mogą okazać się groźne dla kobiety i rozwijającego się w jej ciele malucha. Jakie choroby są najgroźniejsze, kiedy spodziewasz się dziecka?
Toksoplazmoza w ciąży
Dlaczego jest groźna? Nie powoduje groźnych następstw u dorosłych, jednak dla dziecka może okazać się bardzo szkodliwa – w najgorszym przypadku może dojść nawet do śmierci malucha czy powstania wad wrodzonych, opóźnienia w rozwoju.
Zakażenie i objawy. Toksoplazmoza nie daje najczęściej żadnych objawów, wykrywa się ją dzięki badaniu krwi matki. Do zakażenia dochodzi poprzez kontakt z surowym mięsem, warzywami, owocami lub z odchodami kota.
Co robić? Unikać kontaktu z surowym mięsem, dokładnie myć owoce i warzywa, pamiętać o myciu rąk.
Wirus opryszczki typu II (HSV) w ciąży
Dlaczego jest groźny? Ponieważ podczas porodu może zarazić się nią dziecko, a jeśli zachorujesz w pierwszym trymestrze, wzrasta ryzyko przedwczesnego porodu lub urodzenia martwego dziecka.
Zakażenie i objawy. Opryszczkę narządów rodnych wywołuje wirus HSV-2. Objawy w postaci zmian na skórze widoczne są gołym okiem w okolicach intymnych. Do tego dochodzi najczęściej gorączka i osłabienie.
Co robić? Jeśli opryszczka pojawi się na ustach pierwszy raz w ciąży (to wirus HSV-1), trzeba bardzo dbać o higienę, tak, aby nie przeniosła się na narządy rodne.
Infekcje intymne w ciąży
Dlaczego są groźne? Jeśli infekcja grzybicza będzie w toku w czasie porodu, maluch będzie miał kontakt z groźnymi drobnoustrojami. Bakteryjne zakażenie pochwy grozi natomiast nawet poronieniem czy przedwczesnym porodem.
Zakażenie i objawy. Typowe objawy to świąd i pieczenie okolic intymnych, a także upławy.
Co robić? W przypadku, kiedy infekcja wystąpi należy przejść pełen cykl leczenia (nawet 14 dni). Żeby się chronić bezwzględnie trzeba pamiętać o higienie intymnej. Warto też zrezygnować z ciasnej bielizny z nieprzewiewnych materiałów oraz przyjmować preparaty z kwasem mlekowym.
Różyczka w ciąży
Dlaczego jest groźna? Najniebezpieczniejsza jest na początku ciąży, grozi wadami wrodzonymi u malucha.
Zakażenie i objawy. Najpierw pojawia się zmęczenie i gorączka, a później różowe plamki oraz powiększone węzły chłonne na karku i w okolicy uszu. Do zarażenia nie dochodzi często, jednak chorobę zakaźną możesz złapać np. od dziecka, które właśnie ją przechodzi.
Co robić? Jeśli chorowałaś w dzieciństwie – nie powinnaś mieć problemu. Jeśli nie – warto zrobić badania najpóźniej 3 miesiące przed ciążą i zaszczepić się.
Ospa w ciąży
Dlaczego jest groźna? Najniebezpieczniejsza jest na początku ciąży, może skutkować wadami wrodzonymi, tzw. zespołem ospy wietrznej wrodzonej, a w najgorszym przypadku dochodzi do śmierci dziecka.
Zakażenie i objawy. Ospa to typowa choroba zakaźna. Łatwo ją rozpoznać – najpierw pojawia się osłabienie, gorączka, a potem wysypka.
Co robić? Jeśli przebyłaś ospę w dzieciństwie jesteś bezpieczna prawie w 100%. Jeśli nie – możesz się przeciw niej zaszczepić, gdyż to choroba, która bardzo łatwo się przenosi.
Cytomegalia w ciąży
Dlaczego jest groźna? Najniebezpieczniejsze następstwa występują, gdy kobieta już będąc w ciąży ma pierwszy kontakt z wirusem i są to: zaburzenia rozwoju dziecka, upośledzenie słuchu czy wzroku.
Zakażenie i objawy. Zarazić można się przez bliski kontakt z chorą osobą (ślina, mocz, nasienie). Często nie występują też żadne objawy, może pojawić się gorączka, ból gardła, kaszel.
Co robić? Dzieci często są nosicielami wirusa więc unikaj kontaktu z ich moczem i śliną. Warto także wykonać badanie i sprawdzić, czy jesteś nosicielką.
Grypa w ciąży
Dlaczego jest groźna? Infekcja w ciąży może prowadzić do przedwczesnego porodu i zmniejszenia masy urodzeniowej dziecka. Grypa przed 16. tygodniem może skutkować wadami wrodzonymi.
Zakażenie i objawy. Objawy grypy zna chyba każdy – osłabienie, bóle kostno-mięśniowe, gorączka, dreszcze. Wirusem zarazić można się w bardzo prosty sposób od chorej osoby.
Co robić? Można zaszczepić się przeciw grypie, a jeśli tego nie planujesz, w sezonie, kiedy występuje najczęściej, unikaj większych skupisk ludzi (np. komunikacji miejskiej), dbaj o higienę i własną odporność. W ciąży nie można stosować też typowych leków przeciw grypie.
Listerioza w ciąży
Dlaczego jest groźna? Może prowadzić do poronienia, przedwczesnego porodu.
Zakażenie i objawy. Objawy to głównie gorączka, osłabienie, bóle mięśni. Do zakażenia dochodzi przez spożycie jedzenia, w którym obecne są bakterie.
Co robić? Unikać niemytych warzyw, owoców, surowych i wędzonych ryb, surowego mięsa, niepasteryzowanych serów. W przypadku zakażenia podaje się antybiotyk.
Borelioza w ciąży
Dlaczego jest groźna? Nie do końca są znane konsekwencje, jakie dla rozwijającego się dziecka niesie borelioza. Wiadomo jednak, iż mogą być groźne
Zakażenie i objawy. Pojawia się po ugryzieniu przez kleszcza. Charakterystycznym objawem jest czerwona plamka jaśniejsza w środku. Towarzyszą temu bóle mięśni, stawów, głowy.
Co robić? Unikaj miejsc, w których występują kleszcze, czyli lasów, wysokich traw. Jeśli idziesz na spacer w takie miejsce, wkładaj spodnie z długimi nogawkami i bluzki z długimi rękawami, spryskuj się też preparatem przeciw owadom. Gdy dojdzie do zakażenia leczenie trzeba zacząć jak najszybciej.
Anemia w ciąży
Dlaczego jest groźna? Na początku ciąży grozi nawet poronieniem. W późniejszych miesiącach może zahamować wzrost dziecka, być przyczyną powstania wad wrodzonych i wystąpieniem przedwczesnego porodu.
Zakażenie i objawy. Osłabienie, zmęczenie, bladość – to powinno zaniepokoić. Pewność dają natomiast badania krwi. Anemia pojawia się ze względu na niedobór żelaza.
Co robić? Zanim pojawi się ciąża, warto zbadać poziom żelaza i ewentualnie zacząć suplementację tym pierwiastkiem. W diecie musi znaleźć się miejsce dla szpinaku, suszonych moreli, fasoli.