10 powodów, dla których warto być w ciąży

Gdy na teście odkryłaś 2 kreski, zaczynasz zastanawiać się, co czeka cię przez najbliższych kilka miesięcy. Przed oczyma od razu widzisz siebie z wielkim brzuchem, obolałą, zmęczoną i złą.Podziel się na


Czy naprawdę musi tak być? Oczywiście na wiele rzeczy nie masz wpływu, ale pozytywne nastawienie z pewnością ułatwi ci szczęśliwe przeżycie tych dziewięciu miesięcy. Bądź optymistką i dostrzeż zalety ciąży!

1. Zostaniesz mamą

Nie ulega wątpliwości, że największą zaletą bycia w ciąży jest to, że niedługo zostaniesz mamą. Zapewne na razie cię to przeraża, nie wiesz, jak sobie poradzisz. Lęki przed macierzyństwem i odpowiedzialnością, jaka na ciebie czeka, są normalne. Pamiętaj jednak, że bycie mamą to nie tylko troski, to także radość z pierwszego uśmiechu, wypowiedzianego słowa, kroku. Teraz nigdy już nie będziesz sama, a ta mała istotka pokocha cię miłością bezgraniczną i bezwarunkową.

2. Będziesz piękna

Ciąża zmieni ci sylwetkę, ale na lepsze – większy biust i kobieca sylwetka to twoje nowe atuty.

Ciąża jest wspaniałym okresem w życiu kobiety. Twój organizm będzie się zmieniał, ale nie tylko na gorsze. Owszem, figura ulegnie pewnym modyfikacjom, ale dzięki nim staniesz się bardziej kobieca. Przede wszystkim urosną ci piersi, zaokrągli się figura. Ubrania będą leżeć lepiej i podkreślać twój seksapil. Dzięki hormonom twoja cera wygładzi się i będzie promieniała, znikną pierwsze zmarszczki. Włosy staną się gęstsze i lśniące. Wszyscy będą cię komplementować – i to nie będą kłamstwa – w ciąży kobieta pięknieje.

3. Znikną alergie

Noszone przez ciebie dziecko pomoże ci naprawić swoje zdrowie. Produkowane w czasie ciąży kortykosteroidy mają działanie przeciwzapalne. Mają także właściwości przeciwalergiczne, tzn. hamują procesy alergiczne. Często używa się ich w leczeniu, ty dostaniesz je od dziecka. Dzięki temu zmniejszą się twoje alergie, zmiany skórne, cofną się choroby reumatologiczne (np. reumatoidalne zapalenie stawów). Jeśli cierpisz na astmę, także możesz liczyć na złagodzenie jej objawów.

4. Bogini seksu

Jeśli tylko nie będziesz cierpieć na nieprzyjemne ciążowe dolegliwości, zmienisz się w bogini seksu. W drugim trymestrze ciąży znacznie podwyższy się twój popęd. Mimo rosnącego brzucha przyjemność czerpana z seksu zwiększy się. Będziesz teraz inaczej ją odczuwać, odkryjesz nowe zakamarki swojego ciała i sposoby na jego pobudzenie. Zdecydowaną zaletą jest też brak konieczności stosowania antykoncepcji, jeśli stosowałaś metody mechaniczne teraz zwiększy się przyjemność czerpana z seksu.

5. Zdrowie

Dziecko sprawi, że twój organizm z każdego posiłku przyswoi więcej substancji odżywczych.

Rozwijające się dziecko daje ci cenny dar – komórki macierzyste. Twój organizm będzie je gromadził i starczą mu na kilka lat. Dzięki nim będziesz zdecydowanie mniej chorować. Maluch dostarczy ci także wiele składników odżywczych. Nastąpi to poprzez spowolnienie pracy układu pokarmowego – twoje ciało więcej wyniesie z każdego przyjmowanego jedzenia.

6. Koniec z dietami

Wreszcie możesz o nich zapomnieć, nie musisz już liczyć kalorii przy każdym posiłku. Owszem, nadal powinnaś odżywiać się zdrowo, ale nie możesz się głodzić, bo żywisz już nie tylko siebie. Możesz pozwolić sobie jeść to co lubisz, oczywiście w granicach rozsądku.

7. Będziesz rozpieszczana

Z dnia na dzień staniesz w centrum zainteresowania. Bliscy i znajomi będą ciągle dopytywać, jak się czujesz, czy coś cię boli, czego potrzebujesz. Nie tylko partner, ale także rodzina będą cię rozpieszczać i pomagać na każdym kroku. Wiele zostanie ci wybaczone, bo przecież w tym stanie nie wolno cię denerwować. Także znajomi będą mieć więcej czasu na spotkania z tobą, będą ciekawi, jak się czujesz i jak sobie radzisz. Chętnie ci także pomogą. Wykorzystaj to, by ułatwić sobie życie, oczywiście nie nadwyrężając zbytnio ludzkiej życzliwości.

8. Obsługa bez kolejki

Na poczcie i w wielu sklepach obowiązuje zasada obsługi kobiet w widocznej ciąży bez kolejki. Do tej pory to ty ustępowałaś miejsca i przepuszczałaś przyszłe mamy. Teraz śmiało sama korzystaj z tego przywileju. Twoim nogom przyda się krótsze stanie w kolejkach. Na życzliwe traktowanie możesz także liczyć w komunikacji miejskiej. Być może nie zawsze, ale zazwyczaj znajdzie się ktoś, kto zrozumie, że utrzymanie równowagi z brzuszkiem jest dużo trudniejsze niż bez niego i ustąpi ci miejsca siedzącego.

9. Nie stracisz pracy

Niewątpliwą zaletą ciąży jest uzyskanie prawnego zabezpieczenia przed utratą pracy. Podczas ciąży i urlopu macierzyńskiego szef nie może cię zwolnić. Dzięki temu nie musisz martwić się o posadę i spać spokojnie.

10. Zyskasz więcej czasu

Czas w ciąży dla ciebie spowolni. Ponieważ partner i rodzina będą pomagać ci w codziennych czynnościach, ty zyskasz więcej czasu dla siebie. Ponieważ musisz dbać o siebie i malucha, możesz teraz zwolnić i zając się przyjemniejszymi czynnościami. Możesz, i powinnaś, chodzić na spacery, oddawać się kąpieli i ulubionej lekturze. Staniesz się panią swojego czasu, więc dobrze go wykorzystaj.