10 rzeczy, które zrozumiesz kiedy tylko zostaniesz mamą

Narodziny dziecka zmieniają wszystko. Tak, to może i banał, ale jakże prawdziwy. Ciąża tylko w niewielkim stopniu przygotowuje na to, co stanie się, kiedy minie 9 miesięcy oczekiwania na malucha.

rodzice z dzieckiem


Podziel się na


Możesz myśleć, że nic cię nie zaskoczy, że wiesz, co cię czeka… Są jednak takie rzeczy, które zrozumiesz dopiero wtedy, kiedy już zostaniesz mamą.

1. To zupełnie inny, nieprawdopodobnie mocny rodzaj miłości

Kochasz swoich rodziców, rodzeństwo, swojego partnera… To wszystko najprawdziwsza miłość, bez wątpienia. Ale miłość macierzyńska to coś zupełnie innego. Coś, czego nie da się wyjaśnić w prostych słowach ani opisać. To uczucie tak odmienne od wszystkiego, co przeżywałaś dotychczas, że dopóki nie zostaniesz mamą nie jesteś sobie go w stanie nawet wyobrazić.

2. Twoje życie już nigdy nie będzie takie samo

Dziecko zmienia całe życie. Priorytety, rozkład dnia, spojrzenie na świat, obawy, relacje z partnerem… Kiedy zostajesz mamą wszystko ulega metamorfozie. Możesz się tego obawiać jeszcze przed porodem, ale później nie będziesz sobie już mogła wyobrazić innego scenariusza.

3. Jesteś superwoman

Gdy dziecko pojawi się na świecie zrozumiesz, że masz w sobie o wiele więcej siły i samozaparcia niż myślałaś. Umiesz świetnie organizować czas, zajmować się maluchem, mieć czas i na chwilę odpoczynku i na chwilę dla siebie (tak, tak, malujesz nawet paznokcie). Wyciskasz z doby tyle, ile się da.

mama i dziecko

4. Nie potrzebujesz wcale tak dużo snu

Wcześniej standardem było 8 godzin i nie potrafiłaś sobie wyobrazić funkcjonowania przy mniejszej ilości snu. Przy niemowlaku okazało się, że możesz być całkiem pełna werwy nawet po przerywanych pięciu-sześciu godzinach.

5. Godzina to cała masa czasu…

60 minut – może się wydawać, że to bardzo niewiele, prawda? Ale świeżo upieczone mamy patrzą na czas z nieco innej perspektywy. Kiedy dziecko śpi i ma się dla siebie „tylko” godzinkę, okazuje się, że w tym czasie można zrobić całkiem sporo.

6. …a rok mija bardzo szybko

To z kolei coś, co uświadamia sobie wiele kobiet kończących urlop macierzyński. Gdzie się podziało te 365 dni? Jakim cudem minęły tak szybko? Pierwszy rok życia maluszka mija w zastraszającym wręcz tempie.

7. Ból porodu to nic

Jeśli nawet słyszałaś już kiedyś od kobiet, które mają za sobą co najmniej jeden poród, że „tego bólu się nie pamięta, to nic„, pewnie ciężko w to było uwierzyć. Jednak to prawda. Wspomnienie niedogodności, dyskomfortu, bólu i wszystkiego, co nieprzyjemne blednie bardzo szybko. Zdecydowanie szybciej, niż myślisz.

mama odkłada dziecko do łóżeczka

8. Macierzyństwo to ogromna odpowiedzialność

Fakt, iż wydanie na świat dziecka oznacza, że bierzemy na swoje barki dużą odpowiedzialność to nic odkrywczego. Zdaje sobie z tego sprawę każda kobieta w ciąży. Jednak dopiero wtedy, kiedy potrzymasz maluszka w ramionach poczujesz, jak ogromna to odpowiedzialność. Odpowiedzialność, która wywołuje obawy, jakich wcześniej nie czułaś i lęki, o których nie miałaś pojęcia. Z drugiej jednak strony – piękna.

9. Jak wiele rzeczy można zrobić… jedną ręką

Kiedy trzymasz dziecko jedną ręką, druga musi przejąć większość obowiązków i… zaskakująco dobrze sobie z tym radzi. Manewrowanie jednorącz można doprowadzić do perfekcji i wcale nie jest to tak trudne, jak się wydaje.

10. Twoje potrzeby nie są najważniejsze

Stawianie siebie na pierwszym miejscu odejdzie w niepamięć w momencie, kiedy pierwszy raz zobaczysz swoje dziecko. I tak już zostanie. Bez żalu zrezygnujesz z wielu swoich chwilowych potrzeb i zachcianek jeśli tylko będzie to lepsze dla dziecka.