10 rzeczy, których w ciąży nie musisz sobie odmawiać

Mimo, że ciąża to nie choroba, jest wiele rzeczy, których nie zaleca się robić w tym szczególnym okresie. Na szczęście jest też szereg innych, które można w tym czasie robić w nadmiarze!

dziewczynka całująca ciążowy brzuch mamy


Podziel się na


1. Relaks

W czasie ciąży żyjesz za dwoje – masz prawo być podwójnie zmęczona! Odpoczywaj więc, kiedy tylko masz na to ochotę. Oczywiście nie oznacza to, że powinnaś cały dzień leżeć plackiem na kanapie i oglądać telewizję, bo wtedy zmęczenie da o sobie znać podwójnie. Po prostu – rób to, co lubisz. Spotykaj się z koleżankami, spaceruj po parku, czytaj książki i kobiece czasopisma. Nie bierz na siebie nowych obowiązków, unikaj stresu, pozwól sobie pomagać. Po prostu – trochę sobie „odpuść”.

2. Dbanie o urodę

Potem, w wirze matczynych obowiązków, może zabraknąć na to czasu. Idź więc do fryzjera, kosmetyczki, SPA. Nie odmawiaj sobie bycia kobietą, bo w tym szczególnym okresie jesteś nią podwójnie – i właśnie tak powinnaś się czuć! To nieprawda, że w czasie ciąży kobieta musi zrezygnować z wszelkich zabiegów kosmetycznych. Jedyne, o czym powinna pamiętać, to informowanie osób, wykonujących zabiegi, o odmiennym stanie. Pracownicy salonów kosmetycznych doskonale wiedzą, które zabiegi trzeba przyszłym mamusiom odradzić.

3. Zakupy dla dziecka

Maleńkie buciki? Słodkie śpioszki? A może kolejna już wersja nietypowego smoczka? Jeśli żal z powodu niezakupienia dziecięcego gadżetu miałby ci potem spędzać sen z powiek – nie warto! Może i się nie przydadzą, ale radość, jaką sprawi gromadzenie przedmiotów dla malca jest bezcenna – zwłaszcza w tym trudnym czasie oczekiwania i piętrzących się obaw o przyszłość.

kobieta w ciąży nad wodą

4. Obawy o przyszłość

Skoro już mowa o obawach – masz prawo się bać. Masz prawo o tym mówić! Dziel się swoimi wątpliwościami i obawami zarówno z bliskimi – w świecie realnym, jak i w tym wirtualnym – z innymi przyszłymi mamusiami. Nie musisz grać wszystkowiedzącej, w pełni zwartej i gotowej na nowe wyzwania. Dzielenie się swoim lękiem to pierwszy krok do pozbycia się go, więc obdzielaj – na prawo i lewo!

5. Płacz

Jednym ulgę przynosi samo mówienie, inni muszą się wypłakać. Nie hamuj więc łez i nie szukaj dla nich usprawiedliwienia. Nie włączaj dla niepoznaki melodramatów, ale płacz, kiedy tylko masz taką potrzebę. Pamiętaj, że nawet tym kobietom, które przed ciążą były ustabilizowane emocjonalnie, w tym szczególnym okresie zmienia się nieco „charakter” i nie zawsze potrafią zapanować nad swoimi emocjami. Poza tym, już niedługo twoją rolę przejmie ktoś inny, więc płacz – póki ktokolwiek to zauważa!

6. Pierwszeństwo

Masz je zarówno w sklepowej czy urzędowej kolejce, jak i w poczekalni do lekarza. Korzystaj, chyba że naprawdę przyszłaś tutaj tylko po to, by pobyć z ludźmi, poplotkować i spędzić trochę czasu poza domem. Jeśli jednak ktoś ustępuje ci miejsca w autobusie, skorzystaj. Podczas nagłego hamowania może dojść do upadku, a wstrząsy, jakich trudno uniknąć podczas jazdy, będą mniej dokuczać w pozycji siedzącej.

7. Sen

Masz ochotę poleżeć sobie do południa? A może zapragnęłaś iść spać już o 18? W twoim stanie to zupełnie normalne, że dzień zmienia swoje ramy i nie musisz się z tego nikomu tłumaczyć. U ciężarnych – szczególnie w drugim i trzecim trymestrze, organizm potrzebuje znacznie więcej snu, co jest naturalnym następstwem zachodzących zmian. Ochrona oraz odżywianie rozwijającego się dziecka rodzi zapotrzebowanie na coraz większą ilość energii, a sen – jest w jej przypadku najlepszym kurierem.

kobieta w ciąży nad wodą

8. Ciążowe zachcianki

Śledzie i czekolada, szprotki z dżemem śliwkowym, tost z pieczarkami popijany truskawkowym koktajlem – kobiecie w ciąży często przychodzi ochota na nietypowe kulinarne połączenia. Zachcianki to sygnał, że organizm domaga się zaspokojenia swoich nowych potrzeb i dostarczenia mu pewnych konkretnych składników. Pojawiają się z reguły na początku ciąży – wtedy, gdy ciało uczy się dopiero funkcjonować w nowej sytuacji. W razie wątpliwości, warto je skonsultować z lekarzem, ale jeśli organizm nie domaga się rzeczy niejadalnych, to czemu by sobie nie pofolgować..?

9. Pikantne potrawy

Dla tych ciężarnych, które dobrze się czują i nie mają problemów żołądkowych i trawiennych, ostre potrawy wcale nie są zakazane! Jeśli chodzi o bezpieczeństwo dziecka, specjaliści są zdania, że w żaden sposób mu nie zagrażają, a co więcej twierdzą, że to swego rodzaju rozszerzanie jego diety. W ten sposób rozwijamy dziecięcy zmysł smaku, co może mieć pozytywnie skutki po urodzeniu.

10. Zdjęcia

Na pewno co i rusz nachodzi cię ochota na zrobienie sobie prześlicznego selfie. Pozycji i możliwości jest tak wiele, a dodatkowo kusi fakt, że figura już niedługo straci swoje piękne krągłości. Łap więc za telefon i dokumentuj swoją ciążę! Przecież nikt nie mówi, że musisz się od razu dzielić swoim dziełem na portalu społecznościowym! A twoje dziecko z chęcią obejrzy kiedyś zdjęcia, na których dumnie wypycha maminy brzuszek.