Przedstawiamy 14 rad na 14 pierwszych dni z maluszkiem.
Pierwsze dni i tygodnie z noworodkiem mogą być dla świeżo upieczonych rodziców bardzo stresujące. Zaznajamiają się wtedy z zupełnie nową sytuacją, nową rolą i… nowym członkiem rodziny!
1. Spokój, spokój i jeszcze raz spokój
To tyczy się zarówno rodziców, jak i dziecka. Wiele świeżo upieczonych mam wpada wręcz w panikę, bo wszystko jest nowe, wszystko dzieje się na raz i z początku bardzo ciężko to wszystko ogarnąć. Dlatego najlepszą radą jest zachowanie (względnego, na ile się da) spokoju. Bo przecież wszystko będzie dobrze, a każdy problem da się rozwiązać, poprosić o radę lub pomoc.
2. Zmniejsz ilość bodźców
Noworodek nie może być narażony na działanie zbyt wielu bodźców, należy mu w pierwszych tygodniach zapewnić spokój i ciszę. Dziecko nie powinno też być wystawiane na ostre światło – czy to naturalne czy sztuczne. Nie można też fundować mu widoku telewizora, laptopa czy telefonu (mimo, że takie dziecko słabo jeszcze widzi, są to niepotrzebne bodźce). Tak małe dziecko nie lubi głośnych dźwięków, warto więc zwrócić uwagę na odkurzacz, blender, dzwonek telefonu, dzwonek do drzwi i inne sprzęty mogące go przestraszyć.
3. Postaw na mniej odwiedzin
Tradycyjnie od razu po porodzie rodzina i znajomi chcą od razu poznać dziecko. Najlepszym pomysłem jest jednak lekkie odłożenie w czasie części tych odwiedzin i dać sobie i maluchowi co najmniej dwa tygodnie na zaadaptowanie do nowej sytuacji. Dla noworodka to także ważne z powodu potrzebnego mu spokoju i mniejszej ilości bodźców.
4. Bądź dla siebie dobra
Choć wszystko może przytłaczać i możesz czuć, że jesteś złą matką, bo nie wiesz, czemu maluch płacze pamiętaj, że wiele kobiet przechodzi przez to samo. Na początku masz prawo do uczucia zagubienia, niepokoju, wątpliwości. Bądź jednak dla siebie wyrozumiała, nie potrzebujesz teraz nadmiernej surowości i oceniania fundowanego przez siebie samą! To dla ciebie nowa sytuacja i nowa rola. Daj sobie czas.
5. Przygotuj się na nieprzewidywalne
Nawet jeśli przebrnęłaś przez kilkanaście poradników, dziesiątki artykułów i rozmów z koleżankami, które mają dzieci – wszystkiego nie da się przewidzieć. Musisz być elastyczna i być przygotowana na to, że każdy dzień nie będzie wyglądał tak samo i że bardzo wiele rzeczy cię zaskoczy.
6. Śpij, kiedy śpi dziecko
Rada, którą słyszy wiele mam i co do której najbardziej żałują, że nie wprowadziły jej w życie. Bo zawsze coś było do zrobienia – a to dogotować, posprzątać, wyprasować, uprać… Tymczasem przy tak niewielkiej ilości snu nocnego, jaką ma do dyspozycji młoda mama, te dodatkowe minuty w ciągu dnia są na wagę złota. Naprawdę, wszystko może poczekać, trzeba też zadbać o swój komfort, a pierwsze tygodnie mogą być bardzo ciężkie. Regeneracja się przyda.
7. Podziel się obowiązkami
Nie warto brać wszystkiego na swoje barki. Partner też musi mieć swoje obowiązki związane z dzieckiem. Na przykład wieczorną kąpiel.
8. Korzystaj z pomocy bliskich
Wiele świeżo upieczonych mam chce udowodnić, że podoła wszystkiemu samodzielnie, nie potrzebuje żadnej pomocy. Tymczasem taka pomoc jest czasem na wagę złota. Szczególnie, kiedy bardzo trzeba chwili odpoczynku, chwili na własne sprawy albo, po prostu, pojawia się jakiś problem. Trzeba cenić to, że mamy wokół siebie osoby chętne do pomocy.
9. Dawaj bliskość
Bliskość to absolutnie słowo klucz w przypadku dziecka. Maluszek bardzo jej potrzebuje – chce się czuć bezpiecznie. Przytulaj swoje dziecko, głaskaj je, kołysz, masuj… bądź po prostu blisko!
10. Powoli myśl o planie dnia
Na samym początku, kiedy maluch nie ma pojęcia czy to dzień i noc i jest zupełnie „nieprzewidywalny”, ciężko wdrażać jakikolwiek plan, ale warto mieć go na uwadze i powoli dążyć do ustabilizowania i uporządkowania dnia dziecka. Mimo, że może się wydawać, że nie ma to żadnego znaczenia, tak nie jest! Stałe pory i punkty dnia są bardzo ważne już na bardzo wczesnym etapie rozwoju.
11. Nie przegrzewaj
Młode mamy mają tendencję do przegrzewania dziecka. Boją się, że maluch zmarznie. Faktem jest, że noworodki nie mają jeszcze zbyt sprawnego mechanizmu termoregulacji i powinny przebywać w nieco cieplejszym otoczeniu (około 22 stopnie). Jednak nie należy ani pokoju ani dziecka przegrzewać. Nie jest też konieczne, aby dziecko nosiło czapeczkę cały czas, także w domu. Należy ją wkładać oczywiście podczas przebywania na zewnątrz oraz jeśli przenosimy noworodka z ciepłej łazienki do chłodniejszego pokoju, ale jeśli temperatura jest podobna, nie ma takiej potrzeby.
12. Nie bój się pępka
Pielęgnacja pępka jest tym elementem, którego młode mamy obawiają się najbardziej. Niepotrzebnie! Faktycznie, to przez pierwsze tygodnie życia bardzo ważne miejsce, ale nie należy się go aż tak bać. Kikut pępowiny do momentu jego samoczynnego odpadnięcia oczyszczamy raz dziennie gazikiem zwilżonym wodą, osuszamy i zostawiamy do wyschnięcia. W ciągu dnia należy go wietrzyć, jak najczęściej musi być odsłonięty.
13. Poznaj swoje dziecko
Nie każdy noworodek jest taki sam. Dzieci są różne, mają już na bardzo wczesnym etapie różne preferencje i potrzeby. Nie zakładaj więc, że to, co mówi poradnik na pewno musi mieć zastosowanie w przypadku twojego malucha. Zamiast tego postaraj się go poznać.
14. Ciesz się każdą chwilą!
To chyba najważniejsza rada, jaką można usłyszeć. Mimo niewyspania, zmęczenia, czasem też na pewno irytacji… to piękne chwile i warto cieszyć się i doceniać każdą z nich.