20 najpiękniejszych chwil, które czekają cię po porodzie

Tych dziewięć długich miesięcy było z pewnością wypełnione niesamowitymi momentami. Przygotuj się jednak, bo teraz czeka cię ich jeszcze więcej!

niemowlak


Podziel się na


1. Ten pierwszy krzyk

Czekałaś na ten dźwięk z utęsknieniem, ale w czasie porodu, kiedy skoncentrowana byłaś na właściwym oddychaniu i skutecznym parciu, na chwilę o nim zapomniałaś. To właśnie on wyrywa cię z odrętwienia, spowodowanego wydarzeniami ostatnich godzin – pierwszy krzyk twojego dziecka. Czy kiedykolwiek pomyślałabyś, że potraktujesz go jak najpiękniejszą melodię, którą kiedykolwiek było dane ci słyszeć…?

2. Wzięcie swojego dziecka w ramiona

Słyszałaś ten slogan już milion razy, ale dopóki nie przeżyjesz tego na własnej skórze, z pewnością wydaje ci się on nieco „przesadzony”, prawda? A jednak, powtarzają go jak mantrę wszystkie świeżo upieczone mamy, więc chyba coś w nim musi być. Wzięcie swojego maleństwa w ramiona tuż po porodzie ma sprawić, że znika całe zmęczenie, ból mija jak ręką odjął, a o trudach porodu – zwyczajnie się zapomina.

3. Spojrzenie dumnego ojca

Jeżeli będzie z tobą w czasie porodu, zauważysz je zapewne tuż po tym, jak położna położy ci maleństwo na piersi. Jeśli będzie czekał na korytarzu, przyniesie je na swojej twarzy, wchodząc nieśmiało do sali. Zapamiętaj je, bo choć z pewnością pojawi się jeszcze setki razy, to pierwsze będzie wyjątkowe – pełne dumy, podziwu, szacunku, miłości, fascynacji… Obserwuj je uważnie, bo z pewnością będzie niosło ze sobą jeszcze więcej!

mama karmi niemowlaka piersią

4. Pierwsze karmienie piersią

Jeżeli nie będzie żadnych przeciwwskazań (np. konieczne badania), prawdopodobnie nastąpi kilka chwil po porodzie. Mimo, że z pewnością już o tym słyszałaś, zapewne się zdziwisz, jak natarczywie maluszek będzie szukał twojej piersi i jak skwapliwie będzie spożywał swój pierwszy prawdziwy posiłek. To, co wtedy poczujesz, nie równa się nawet z chwilą, kiedy podawałaś ukochanemu swoje popisowe danie!

5. Gratulacje od bliskich i znajomych

Posypią się prawdopodobnie tuż po porodzie, bo wiadomość o przyjściu na świat nowego członka rodziny roznosi się niesamowicie szybko. Zobaczysz, że ucieszą bardziej niż te, otrzymane po zdanych egzaminach czy nawet awansie w pracy. I wtedy po raz pierwszy tak naprawdę poczujesz co to znaczy – „odwalić kawał dobrej roboty”.

6. Opuszczenie szpitalnych murów

Opuszczenie szpitalnych murów to moment, który porównać można z symbolicznym rozpoczęciem nowego życia. Dopóki otaczać cię będzie zewsząd szpitalny personel, a maluszek ubrany będzie w białe, szpitalne kaftaniki, to wszystko wydawać się może jeszcze tak mało realne. Kiedy zamkniesz za sobą drzwi szpitala, powoli dotrze do ciebie, że twoje życie właśnie diametralnie się zmieniło – na lepsze rzecz jasna!

mama dotyka stópki noworodka

7. Wspólny powrót do domu

Całości dopełni wspólny powrót do domu – kochane cztery ściany, znajome widoki i zapachy. Będziesz mogła wreszcie położyć maluszka w jego własnym łóżeczku, w pokoiku, który tak skrupulatnie urządzaliście przed jego narodzinami. Wygodnie rozsiądziesz się w ulubionym fotelu i weźmiesz do ręki kubek pachnącej kawy podany przez dumnego tatę.

8. Pierwsze wspólne przewijanie

Jeszcze do niedawna widok rodziców, podnoszących swoje maleństwo na wysokość nosa i wwąchujących się ze skupieniem w pieluszkę dziecka, budził uśmiech na twojej twarzy (a może nawet obrzydzenie…?) Teraz sama uruchomisz wszystkie swoje „czujniki”, starając się wykryć, czy twoje maleństwo nie wypełniło przypadkiem pampersa. I – co więcej – nic tak nie wzbudzi twojej radości, co właśnie jej zawartość!

9. Pierwsza kąpiel

Z pewnością boisz się tej chwili jak ognia, mimo, że związana jest z wodą. Jak trafić w optymalną temperaturę? Jak utrzymać maleństwo? Jak sprawić, żeby kąpiel nie była dla niego codzienną traumą..? Ku twojemu zdziwieniu okaże się zapewne, że to nie tylko znacznie łatwiejsze niż podejrzewałaś – to także znacznie przyjemniejsze! Nie tylko dla maluszka, ale i dla was obojga!

mama karmi piersią

10. Pierwszy raz tylko we dwoje (troje)

Kiedy opadną już pierwsze wrażenia, a maluszek zaśnie smacznie w swoim łóżeczku – nakarmiony i wykąpany, gotów na „długą” – trzygodzinną drzemkę, wy wreszcie będziecie mieć kilka chwil tylko dla siebie. Bez względu na to, jak je spędzicie, świadomość, że tuż obok śpi sobie niczego nieświadomy owoc waszej miłości sprawi, że będą to chwile wyjątkowe – niepowtarzalne i jedyne w swoim rodzaju.

11. Pierwszy spacer

Warto, byście udali się na niego we trójkę. Świeże powietrze i ciepłe promienie słońca nadadzą tej chwili niezwykłego wymiaru. Nareszcie zrozumiesz, skąd w oczach spacerujących z wózkami rodziców ta duma i szczęście. Nie podejrzewałaś na pewno, że zwykła przechadzka po znajomym terenie może dawać aż tyle przyjemności!

12. Pierwsze zaciśnięcie rączki

Tzw. odruch chwytny to chyba jeden z najchętniej sprawdzanych przez rodziców odruchów noworodka. Po włożeniu palca do dłoni maleństwa, to z pewnością zaciśnie wokół niego rączkę – i to wcale nie słabo! Dla rodziców to sygnał, że maluszek ma świadomość ich obecności mimo, że jego wzrok dopiero przyzwyczaja się do świata poza brzuszkiem mamy.

mama czyta dziecku książkę

13. Pierwsze spojrzenie

Ta chwila nastąpi prawdopodobnie w przeciągu pierwszych 4-ch miesięcy życia maluszka – to właśnie wówczas rozwija się u dziecka możliwość złapania kontaktu wzrokowego z drugą osobą. Chyba jeszcze nigdy nie cieszyłaś się równie mocno z tego, że ktoś ci się przygląda nawet, jeśli był to najprzystojniejszy mężczyzna w całej okolicy!

14. Pierwszy uśmiech

Na tę chwilę być może będziesz musiała poczekać aż do 6. miesiąca życia (choć czasem ma miejsce już w okolicach 6. tygodnia). Oczywiście uśmiechy przypadkowe będą zdarzały się wcześniej – chodzi o ten świadomy, będący odpowiedzią na twój własny wyraz twarzy. Nie biegnij po aparat – od tej pory buźka malca będzie śmiała się znacznie częściej. Ciesz się chwilą i celebruj ją razem z ukochanym.

dziecko bawi się lampką

15. Pierwszy ząbek

Może się pojawić już w okolicach 4. miesiąca życia dziecka, choć czasami trzeba na niego poczekać znacznie dłużej. I mimo, że jego obecność poprzedzać będą trudne chwile (przeczytaj: Ząbkowanie – koszmar maluchów ), widok jednozębnego maluszka wynagrodzi wszystkie nieprzespane noce.

16. Pierwszy raz

Tak, tak. Nie wszystkie najpiękniejsze momenty po porodzie związane będą stricte z dzieckiem. W tym całym ferworze i natłoku nowych obowiązków nie możecie przecież zapomnieć o samych sobie.

To, kiedy nastąpi wasz „pierwszy raz” zależne będzie od rodzaju porodu i twojego samopoczucia, ale bez względu na moment, ta chwila z pewnością będzie wyjątkowa. Spragnieni siebie nawzajem i świadomi dobrze spełnionego „obowiązku”, będziecie cieszyć się wspólnymi chwilami bardziej niż kiedykolwiek.

17. Pierwszy siad

Większość dzieci uczy się samodzielnego siedzenia pod koniec pierwszego półrocza życia. I mimo, że siad ten na początku jest mało stabilny i chwiejny – dziecko przechyla się na boki lub plecki, już ta pierwsza próba z pewnością wyciśnie z twoich oczu łzy wzruszenia.

18. Pierwszy śmiech

Nie chodzi tu o pierwszy uśmiech, ale o śmiech właśnie – głośny, radosny, który pojawić się może już w 4. miesiącu życia dziecka. I choć może na początku maluszek nie będzie jeszcze pojmował twoich żartów, z czasem zrozumiesz, że do wyzwolenia go wcale nie potrzeba wiele – wystarczy śmieszna mina, połaskotanie po nóżce czy „dmuchanie” w brzuszek.

mama karmi dziecko mlekiem z butelki

19. Pierwszy krok

Być może twoje maleństwo postawi go już pod koniec pierwszego roku życia. Czy kiedykolwiek wcześniej duma rozpierała cię aż tak mocno? Z pewnością nie. O ile bowiem pierwszy ząbek czy uśmiech nie były zależne od zdolności twojego dziecka, to już zdecydowanie co innego!

20. Pierwsze słowo

Wyczekiwać go będziesz zapewne już od pierwszych dni. Z pewnością będziecie licytować się z partnerem, kto pierwszy wyjdzie z ust waszego maleństwa: mama czy może tata. Tymczasem w momencie, kiedy pierwsze słowo nieśmiało się z nich wydobędzie, wszelkie zakłady przestaną mieć znaczenie. Nawet, jeśli pierwszą przywołaną przez maleństwo osobą okaże się babcia.