5 alternatywnych „poradników”, które powinna przeczytać każda przyszła i świeżo upieczona mama

Poznaj naszą listę alternatywnych „poradników” dla każdego, kto ma dzieci. Czytaliście już?

kobieta czytająca poradniki na łóżku


Podziel się na


Rodzicielstwo to ciągłe pytania i gorączkowe poszukiwania odpowiedzi. Piętrzące się wątpliwości sprawiają, że większość rodziców gubi się w gąszczu informacji. Na szczęście są mamy, które chcą dzielić się swoim doświadczeniem i które robią to dobrze!

“Macierzyństwo non-fiction. Relacja z przewrotu domowego” – Joanna Woźniczko-Czeczot

Każdy, kto ma dzieci, wie, że rodzicielstwo to nie „rurka z kremem” czy „bułka z masłem”. Rzeczywistość zazwyczaj znacząco odbiega od tego, co widzimy na instagramowych profilach mam-celebrytek i mam-blogerek. Książka Joanny Woźniczko-Czeczot to obrazy macierzyństwa bez fikcji. Tutaj dziecko nie zawsze jest pięknie ubrane, grzeczne i urocze, a mama nie zawsze kipi energią od rana do wieczora, ma czas na swoje pasje, jest promienna i uśmiechnięta. Joanna Woźniczko-Czeczot głośno mówi o tym, co przeżywa większość rodziców, ale wstydzi się do tego przyznać.

„Jestem wrakiem to jest mój dziennik Alternatywny poradnik dla wyprutych rodziców” – Shannon Cullen

Jesteś świeżo upieczonym rodzicem? To zapewne, wiesz, jak to jest nie spać siódmą noc z rzędu, jak wywabiać plamy z marchewki z białej koszuli, jak walczyć z kolkami i wzdęciami malucha. Znasz też pewnie to uczucie, kiedy wydaje Ci się, że jesteś najgorszym rodzicem na świecie i nie dasz już rady. Właśnie dla takich momentów powstał dziennik Shannon Cullen – szczery, zabawny i nieprzewidywalny zeszyt, stworzony przez mamę, do zapisywania wspomnień związanych z pierwszym rokiem życia dziecka. W „Jestem wrakiem” zanotujesz najważniejsze daty, sporządzisz niezbędne listy, pocieszysz się słowami innych rodziców. Dziennik pozwala odreagować stres po ciężkim dniu – to miejsce na notatki i quizy, które bez trudu można rozwiązać jedną ręką podczas karmienia malucha.

„W Paryżu dzieci nie grymaszą” – Pamela Druckerman

Ten poradnik to nie tylko dawka porządnej praktycznej wiedzy na temat wychowania, to przede wszystkim autentyczne zmaganie się z trudami macierzyństwa, jego różnymi obliczami, oczekiwaniami otoczenia i stereotypami, na których wyrośliśmy. To opowieść mamy, która na kila lat zamieszkała w Paryżu i odkryła, jak bardzo wychowanie dzieci we Francji różni się od amerykańskich wzorców. Odkrywa, że rodzicielstwo nie musi wywracać życia do góry nogami – francuskie dzieci śpią całą noc we własnych łóżeczkach, jedzą z apetytem, są w stanie same zająć się sobą, potrafią być cierpliwe i spokojne, a ich rodzice wydają się zrelaksowani. Autorka postanawia więc zgłębić ten fenomen, a swoje spostrzeżenia omawia z licznymi lekarzami i ekspertami.

„#MAMA. Nieperfekcyjny nieporadnik” – Natalia Maria Tymańska

Opowieść o macierzyństwie. Odpowiedzi na ważne pytania, zabawne opowieści i historie prosto z życia. Ten „nieperfekcyjny poradnik” uczy dystansu i niejednokrotnie wywołuje uśmiech. Maria Natalia Tymańska to mama czteroletniego Teo i dwuletniej Luny, blogerka, właścicielka szkoły językowej dla dzieci, dj-ka, oraz żona Tymona Tymańskiego. W dziesięciu obszernych felietonach utrzymanych w koncepcji rodzicielstwa bliskości, mówi o tym, jak przetrwać najczęstsze wyzwania macierzyństwa. Lekka i przyjemna lektura dla przyszłych i już rodziców ;)

„Krystyno, nie denerwuj matki” – Michalina Grzesiak

Ta książka to samo życie; bez koloryzacji. Jak uchronić się przed rozwodem, kiedy hormony w ciąży szaleją? Jak skutecznie wytłumaczyć zaspanemu mężowi, że „właśnie się zaczęło”? Kto powinien wstawać w nocy do potomka? A wszystko to ze sporą dawką humoru i dużego dystansu do siebie i świata! Lektura obowiązkowa!!!