W pierwszych latach życia maluch jest całkowicie zależny od rodziców. Jego potrzeba bliskości jest bardzo silna. Zaspokajanie jej ma ogromny wpływ na rozwój fizyczny i psychiczny dziecka.
Czułość mamy i taty przekazana maluszkowi jest oznaką miłości, akceptacji i silnej więzi, jaka ich łączy. Dlatego warto przytulać dziecko!
C jak charakter
Dzieci często przytulane są bardziej pewne siebie, stabilne emocjonalnie i łatwiej przystosowują się do panujących w społeczeństwie zasad. Maluchy, które nie są traktowane z czułością często są zagubione, wycofane lub agresywne. Brak kontaktu fizycznego prowadzi do licznych zaburzeń i zahamowania rozwoju psychicznego (tzw. choroba sieroca).
R jak relacje
Przytulanie pogłębia relacje i przywiązanie. Bliskość i okazywanie czułości uczy dziecko budowania związków w przyszłości. Pozwala także uświadomić malucha, w jaki sposób można okazywać uczucia innym ludziom. Dlatego ważne jest także, aby pociecha obserwowała jak rodzice okazują sobie miłość.
S jak samorozwój
Maluch, który czuje się kochany i ma poczucie bezpieczeństwa ma doskonałe warunki do rozwoju zarówno umiejętności psychicznych, jak i fizycznych. Chce pokonywać własne słabości i jest wytrwały w samodoskonaleniu, nawet jeśli pierwsze próby zakończone są fiaskiem.
U jak uspokojenie
Najszybszym sposobem na uspokojenie dziecka i poprawę jego nastroju jest przytulenie. Uścisk sprawia, że maluch czuje się bezpieczny i kochany, a w trakcie przytulania obniża się poziom kortyzolu, dlatego pociecha może się wyciszyć i zasnąć. Podczas tulenia uwalnia się oksytocyna – hormon szczęścia, który poprawia samopoczucie.
Z jak zdrowie
Wcześniaki, które są często dotykane i otoczone miłością szybciej przybierają na wadze i rosną. Dlatego, jeśli przytulanie przez rodzica nie jest możliwe, bo maluszek musi przejść dodatkowe badania należy zadbać o ubranka, które otulą dziecko i sprawią, że poczuje się bezpiecznie jak w łonie mamy. Malec, który jest często przytulany, mniej choruje i lepiej radzi sobie z infekcjami. Brak kontaktu fizycznego sprawia, że pociecha wolniej się rozwija i ma problemy zdrowotne – najczęściej z układem oddechowym i immunologicznym.
Metoda przytulania (tzw. holding) jest stosowana także w leczeniu dzieci autystycznych. Trzymanie malucha na rękach wspomaga jego potrzeby fizyczne i psychiczne oraz sprawia, że pociecha czuje się bezpiecznie. Dotyk jest ważny od pierwszych chwil życia, ponieważ rozpoczyna wspólną podróż przez życie maluszka i jego rodziców. Przytulanie to najprostszy sposób na okazanie miłości. Poprawia pracę układu odpornościowego i uspokaja. Nie ma żadnych skutków negatywnych.