6 powodów, dla których lubimy zimę

Maria Konopnicka zrobiła zimie bardzo zły PR, pisząc w jednym z wersów swojego wiersza: „Hu! Hu! Ha! Nasza zima zła”. My lubimy zimę! Dlaczego?

dzieci na śniegu zima


Podziel się na


Jedno z najbardziej znanych stwierdzeń o tej porze roku stawia ją, niestety, w bardzo negatywnym świetle. Tymczasem zima wcale nie jest taka straszna! To pora roku, która daje nam niesamowite krajobrazy, aktywności na świeżym powietrzu i masę innych, całkiem pozytywnych, przeżyć.

Zimnolubni i ciepłolubni

Ludzie dzielą się, ogólnie rzecz biorąc, na ciepłolubnych i zimnolubnych. Nie da się ukryć, że tych pierwszych jest zdecydowanie więcej. Nie ma w tym niczego dziwnego, sama biologia domaga upomina się o słońce! W końcu to ono jest głównym źródłem witaminy D w naszym organizmie. Promienie słoneczne sprawiają, że w skórze zachodzi synteza tej, bardzo nam potrzebnej, witaminy. A potrzebnej wielu organom – sercu, mózgowi, a także kościom. Wpływa ona na funkcjonowanie układu odpornościowego, pomaga chronić przed chorobami sercowo-naczyniowymi i autoimmunologicznymi… Jej właściwości można wymieniać i wymieniać. Wniosek jest jeden – jest kluczowa. Niestety, w miesiącach zimowych mamy jej jak na lekarstwo. Jednak na zimę nie można patrzeć tylko jak na tę porę roku, która zabiera nam słońce. Bo w zamian daje naprawdę dużo!

To prawda, że temperatury spadają, a dni są krótsze i krótsze, ale to pora roku mająca do zaoferowania o wiele więcej. Oto sześć powodów, dla których można polubić się z zimą.

Piękne, zimowe krajobrazy

Zima (oczywiście ta ze śniegiem!) jest piękna. Kiedy krajobraz otula miękki, biały puch, można zachwycić się tym, co mamy przed oczami. Te same miejsca, które uwielbiamy latem i w które wyjeżdżamy, aby odpocząć, pokryte śniegiem wyglądają zupełnie inaczej i nabierają całkiem nowego uroku. Nawet zwykły, zimowy spacer po lesie czy parku może nieść masę wrażeń estetycznych. Warto uwrażliwiać na to dziecko już od najmłodszych lat! Klasykiem są już góry, które zimą zyskują jeszcze więcej majestatu, a widoki zapierają dech w piersiach.

chłopiec na ulicy

Zimowe sporty

Zimą można przerzucić na na typowo zimowe sporty. Jazda na nartach lub snowboard, łyżwy, sanki… tym wszystkim możemy cieszyć się o tej porze roku. Każdy, kto lubi choć jedną zimową aktywność patrzy na zimowe miesiące zdecydowanie bardziej przychylnym okiem. A jeśli żaden z niech nie jest nam bliski? Może warto przekonać się i spróbować? To świetna okazja do zarażenia się nowym hobby. I to takim, które można uprawiać z całą rodziną! Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, aby już kilkuletnie dzieci zaczęły uczyć się jeździć np. na nartach. Naukę zwykle rozpoczyna się najwcześniej w wieku 4-5 lat. Ale już młodsze maluchy będą czerpać niesamowitą frajdę z jazdy na sankach. A dorośli mogą przypomnieć sobie jakie to fantastyczne uczucie.

Zabawa na śniegu

Śnieg to fantastyczna zimowa „zabawka”. Zabawy na śniegu zwykle należą do najbardziej kreatywnych i zajmujących. Od ulepienia bałwana i robienia „orła”, po zbudowanie własnego igloo – dziecięca kreatywność w wykorzystaniu białego puchu nie zna granic! A i dorosły może czerpać dużą przyjemność z takiej zabawy.

Długie, zimowe wieczory

Zimą zmrok zapada o wiele wcześniej, a więc wieczór rozciąga się na dobre kilka godzin. Wiosną i latem, kiedy jasno jest do późnych godzin, mamy znacznie większą ochotę na aktywności na świeżym powietrzu. Zimniejsze miesiące zdecydowanie skłaniają bardziej do pozostania w domu pod kocem zamiast na placu zabaw. Ale to wcale nie musi być złe ani nudne! Może właśnie teraz, zimą, warto zainteresować się czymś nowym, znaleźć zajęcie, które uprzyjemni nam ten okres? To może być nawet coś banalnego, jak układanie klocków, puzzli, gry planszowe… Coś nowego, co nas pobudzi i umili czas nawet wtedy, kiedy za oknem będzie szaleć zamieć śnieżna.

Święta, Sylwester i Karnawał

Zima to też magiczny okres – już od początku grudnia można poczuć zbliżające się święta. Dla wszystkich lubiących Boże Narodzenie to wspaniały czas, kiedy planujemy Wigilię, wybieramy prezenty dla najbliższych, zastanawiamy się nad choinką i wiemy, że już niebawem przynajmniej kilka dni spędzimy wśród najbliższych. Później czeka nas Sylwester i karnawałowe szaleństwa – czy to na balach dla dorosłych, czy też na imprezach przebieranych dla dzieci.

dziewczynka w czapce

Pomarańcze i mandarynki

Cóż, może powód nie jest bardzo spektakularny, ale oprzeć się pysznym i soczystym pomarańczom i mandarynkom potrafi mało kto. A to właśnie zimą są najlepsze, najbardziej soczyste, bo sprowadzane z bliższych regionów – przede wszystkim z Hiszpanii. Dlatego są dojrzałe i pyszne.