Dojrzewanie chłopców – przegląd książkowych nowości

Podpowiadamy, jakie książki na temat dojrzewania warto podrzucić dorastającemu chłopcu.

książki o dojrzewaniu chłopców


Podziel się na


Masz w domu dorastającego mężczyznę? Koniecznie podrzuć mu te książki!

Zrób to niepostrzeżenie i pozwól samodzielnie wkroczyć w tajniki dojrzewania albo potraktuj je jako inspirację do rozmowy na temat tego, co się zmienia i dlaczego. To ty najlepiej znasz swoje dziecko i wiesz, który sposób wchodzenia w dorosłość będzie dla niego najwygodniejszy. Powodzenia!

Twoje ciałopozytywne dojrzewanie

To książka przepełniona empatią oraz wiedzą o dojrzewaniu i emocjach. Z prawdziwymi historiami chłopaków. To pierwsza taka książka dla chłopców – książka rewolucja. Napisana mądrze, przystępnie i ciekawie, w oparciu o najświeższą wiedzę o procesie dojrzewania chłopców i uważność na wszystkie jego aspekty. Odczarowuje wiele stereotypów, uczy szacunku do ciała, pogłębia rozumienie własnej psychiki i jest doskonałym przewodnikiem po tym, co wydarza się w ciele, w uczuciach i w samoocenie dojrzewającego chłopca.

Filipek i dojrzewanie

Zaczniemy od najnowszej książki, czyli kolejnego tomu przygód Filipka Zaskrońca. Jeśli macie w domu dorastającego chłopca, możecie znać go już z takich książek, jak Filipek i rodzina, Filipek i dziewczyny czy Filipek i szkoła. Tym razem nasz bohater zauważa u siebie i swoich kolegów coraz więcej zmian w ciele oraz podejrzanych, niezaobserwowanych wcześniej zachowań. Na szczęście bystrzy chłopcy szybko orientują się, że to tylko „zwyczajne” dojrzewanie. Wprawdzie bywa kłopotliwe, ale generalnie jest całkiem zabawnym, a czasem naprawdę megaśmiesznym procesem.

Dość nietypowe podejście do dojrzewania, prawda? Ale może właśnie w ten sposób – z humorem i przymrużeniem oka warto do niego podejść? A najlepiej zajść go od tyłu i kiedy już nas dopadnie, zaskoczyć swoją wiedzą i przygotowaniem. Każdy rozdział z dziwnymi przypadkami dotykającymi głównego bohatera kończy się dowcipnym instruktażem z wykresami, tabelami oraz komiksowym objaśnieniem, o co chodzi w tym całym dojrzewaniu. Doskonała lektura dla początkujących nastolatków!

ksiazki o dojrzewaniu chłopców

Ciało – śmiało! dla chłopaków. Przewodnik po dojrzewaniu

Kiedy ciało zaczyna dojrzewać, w głowie kłębią się setki pytań. Czemu moje ciało jest inne niż kolegów? Dlaczego każdy zmienia się w innym tempie? Czy ten trądzik będzie mi towarzyszyć już do końca życia? Dlaczego tak dziwnie mówię? Dlaczego ciągle chodzę wkurzony? I przede wszystkim: czy to normalne, co się ze mną dzieje? Autor ma jasną odpowiedź: Dojrzewasz… i dobra wiadomość jest taka, że nie jesteś w tym sam! Jakieś 300 milionów chłopców przechodzi teraz przez to samo, ale każdy robi to we własnym tempie, na własny, wyjątkowy sposób. Bez względu na to, jak dojrzewanie będzie przebiegać u ciebie, pamiętaj, że robisz to dobrze! Dojrzewaj więc śmiało!

Ciało – śmiało! to zaufany i pozytywny  poradnik dla dojrzewających chłopców, dzięki któremu nie zaskoczą ich pojawiające się w ciele zmiany. Z książki dowiemy się m.in. jak  zmienia się ciało na kolejnych etapach dojrzewania  – co jest normą  i  dlaczego nie warto się porównywać z innymi. Co sprawia, że emocje szaleją jak rollercoaster  – i co zrobić, żeby je opanować? A także, jak radzić sobie  w relacjach z rówieśnikami i najbliższymi.

Profesor Józio w świecie dorosłych

Propozycja dla nieco młodszych chłopców. Profesor Józio (choć zwany jest profesorem, ma zaledwie 7 lat) z dociekliwością filozofa wyrusza na odkrywanie tego, czym jest dorosłość. Bo mimo, że zostało mu do niej jeszcze prawie 4 tysiące dni, to przecież – wcześniej niż później – dopadnie każdego. No właśnie – czy warto się jej bać? Nie. Warto się dowiedzieć, o co w niej tak naprawdę chodzi.

Profesor Józio prowadzi w tym celu codzienne, zabawne obserwacje znajomych dorosłych – swoich rodziców i dziadków. Analizuje ich zachowania i zapisuje w swoim notatniku przemyślenia na temat dojrzewania. Jego wnioski bywają absurdalne (z racji wieku chłopiec odczytuje pewne kwestie dosłownie) lub przeciwnie – zaskakująco trafne. Pełna humoru i pouczająca lektura dla małych i dużych. Dlatego najlepiej czytać ją wspólnie!

ksiazki o dojrzewaniu chłopców

Niezbędnik każdego chłopaka. Jak ogarnąć dojrzewanie

Autor z poczuciem humoru, a jednocześnie w pełen wyczucia i taktu sposób wyjaśnia zmiany, towarzyszące procesowi dojrzewania i radzi, jak postępować, by przejść przez niego bez niepotrzebnego stresu. Zauważa, że przemiana z chłopca w mężczyznę to przede wszystkim fascynująca życiowa przygoda. Oczywiście niepozbawiona problemów i uciążliwości, ale można zrobić wiele, by  dobrze się na nie przygotować i znieść wyjątkowo łagodnie.

Książka odpowie na wiele pytań każdego dorastającego chłopaka: Myć się czy nie myć? Co z tymi z pryszczami?! Golić się… ale jak? Znajdziemy tutaj wskazówki dotyczące aktywności fizycznej, odżywiania, higieny osobistej i samopoczucia, które przydadzą się w wielu codziennych sytuacjach i rozwieją wszelkie wątpliwości już w zarodku.