A po ciąży… skalpel?

Po ciąży kobiece ciało zmienia się. Każda przyszła matka zdaje sobie z tego sprawę, ale mimo to wiele z nich bardzo przeżywa te zmiany. Czy operacja to jedyne rozwiązanie?

operacja plastyczna po ciąży


Podziel się na


Ciąża – to nowe życie, radość z rosnącego w brzuchu dziecka, oczekiwanie. Po metafizycznych uniesieniach przychodzi czas na sprostanie rzeczywistości… i odbiciu w lustrze. Szczęściary wychodzą z tej próby bez szwanku, jednak nie każda młoda mama może liczyć na taki uśmiech losu. Te, którym nieestetyczny wygląd brzucha daje się szczególnie we znaki coraz częściej decydują się na plastykę brzucha.

Zmiany nie zawsze na lepsze, czyli ciało po ciąży

Po przebytej ciąży kobiece ciało zmienia się. Każda przyszła matka zdaje sobie z tego sprawę, ale mimo to wiele z nich bardzo przeżywa te zmiany. Swój nowy wygląd ciężko zaakceptować szczególnie tym, które po raz pierwszy zostały matkami. Na szczęście minęły już czasy, kiedy bóle macierzyństwa były tematem tabu i wręcz nie wypadało o nich głośno mówić. Teraz można już na głos przyznać, że o ile posiadanie dziecka to coś cudownego, o tyle to, co ciąża robi z kobiecym ciałem nie jest już tak wspaniałe.

Wiele kobiet odczuwa niesamowicie duży dyskomfort, szczególnie w związku z wyglądem poporodowego brzucha i, jakkolwiek dziwnie może to brzmieć dla osoby nie borykającej się z takim problemem, często wpływa to negatywnie na ich samopoczucie i relacje z partnerem. Każda kobieta chce przecież podczas intymnych sytuacji wyglądać jak bogini. Nieestetyczna, wiotka skóra na brzuchu może wobec tego być przyczyną niechęci do pokazywania ciała i tym samym zbliżeń intymnych. To zrozumiałe, gdyż jest prawdą powszechnie znaną, że wygląd kobiety wpływa na jej samopoczucie. Na szczęście nie ma takiego problemu, którego nie można by w ten czy inny sposób usunąć.

Abdominoplastyka – czym jest?

Abdominoplastyka, czy też plastyka brzucha to nic innego, jak operacja plastyczna, która usunie nadmiar wiotkiej skóry i rozstępów z brzucha, a także wzmocni mięśnie. Powodem takich problemów nie koniecznie musi być ciąża, ale np. szybkie zrzucenie wagi. Rozważając decyzję o poddaniu się takiemu zabiegowi należy przede wszystkim zdać sobie sprawę, że jest o poważna operacja wymagająca znieczulenia ogólnego.

Całkowita plastyka brzucha trwa zazwyczaj minimum 2 godziny, ale zależy to oczywiście od powierzchni nadmiarowej skóry na brzuchu. Jak wygląda sam zabieg? Opis nie jest oczywiście zbyt zachęcający, ale warto wiedzieć jak wygląda taka operacja przed podjęciem decyzji o poddaniu się jej. Chirurg nacina skórę od jednej kości biodrowej do drugiej na wysokości owłosienia łonowego. Niestety w związku z tym zostaje tam pooperacyjna blizna. Następnie, mięśnie, które wcześniej odsłonięto zostają znacznie wzmocnione. W tym celu zbiera je się i zszywa w nowym miejscu. Nadmierna ilość skóry zostaje oczywiście usunięta.

Często zabieg wiąże się z nieznaczną zmianą położenia pępka – wycina się otwór i wszywa go w nowe miejsce. Opisana wyżej operacja to tzw. abdominoplastyka całkowita, której modyfikacjami są abdominoplastyka modyfikowana, a także miniabdominoplastyka. Trzy warianty różnią się zakresem ingerencji chirurgicznej oraz długością cięcia.

abdominoplastyka

Abdominoplastyka – to trzeba wiedzieć

Być może najważniejszą rzeczą, jaką trzeba wiedzieć o abdominoplastyce jest to, że temu zabiegowi mogą poddać się tylko panie, które nie planują już więcej dzieci. Dodatkowo, jeśli nie minął jeszcze rok od ostatniego porodu lub dziecko jest nadal karmione piersią należy wstrzymać się z decyzją. Operacji nie należy także przeprowadzać jeśli mamy zamiar bardzo schudnąć. Przeciwwskazaniami są również: niestabilne ciśnienie, nadczynność tarczycy, ropne infekcje skóry i zaburzenia krzepnięcia krwi.

Jeśli padła już decyzja o poddaniu się plastyce brzucha, ważny jest kontakt z lekarzem, który powinien dokładnie określić wszelkie zagrożenia i konsekwencje, a także omówić z pacjentką jej oczekiwania. Przygotowania do operacji wymagają odpowiedniej diety i zaleceń co do picia alkoholu, palenia papierosów i przyjmowania niektórych leków oraz witamin. Wszystkie szczegółowe informacje na te tematy ma obowiązek podać chirurg.

Co ważne, trzy tygodnie przed zabiegiem trzeba być zdrowym. Wykluczone jest nawet zwykłe przeziębienie. O każdej infekcji należy powiadomić naszego lekarza. Już po zabiegu największym kłopotem jest oczywiście ból, który może wystąpić nawet podczas kaszlu. Niezbędne jest także stosowanie odpowiedniej diety. Rekonwalescencja trwa zazwyczaj od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Operacja po ciąży – to tylko jedno z rozwiązań!

Niestety, smutna wiadomość jest taka, że domowymi metodami nie osiągniemy tak szybkiego i oszałamiającego efektu, jaki byłby możliwy dzięki operacji. Szczególnie, jeśli chodzi o luźną skórę na brzuchu. Wygląd swojego brzucha można jednak poprawić bez ingerencji skalpela. Aby po porodzie wrócić do formy, o swoje ciało należy zadbać już podczas ciąży, a nawet jeszcze wcześniej. Najlepsze są oczywiście specjalne ćwiczenia na brzuch, które, gdy poród odbył się bez komplikacji, można zacząć uprawiać już w sześć tygodni po wydaniu na świat malucha. Dobrym dodatkiem do ćwiczeń są zawsze odpowiednie preparaty pielęgnujące i masaże, także te wykonywane profesjonalnie.

Gabinety kosmetyczne i salony odnowy biologicznej oferują także dość szeroką gamę różnych zabiegów na brzuch. Przy tym wszystkim przyda się duża doza cierpliwości. Efekty nie pojawią się od razu, a ciało potrzebuje czasu aby dojść do formy z przed ciąży. Być może więc warto przed podjęciem decyzji o poddaniu się abdominoplastyce zastanowić się, czy faktycznie jest nam to potrzebne i poszukać innych, mniej inwazyjnych metod.