Kołyska, kojec, kosz mojżesza… Sklepy oferują coraz więcej mebli, będących alternatywą dla łóżeczka. Co wybrać?
Kompletując wyprawkę dla niemowlęcia, trudno pominąć tak ważny zakup jak łóżeczko. W końcu przez pierwsze miesiące życia będzie ono miejscem, w którym dziecko spędzi najwięcej czasu i w którym powinno czuć się bezpiecznie, wygodnie i wyjątkowo. Ale sklepy oferują coraz więcej mebli, będących alternatywą dla łóżeczka. Co wybrać?
Kołyska
To jeden z najstarszych mebli przeznaczonych dla dziecka. Przez wieki kołyski były wykonywane z wikliny, a podtrzymywały je sznury zawieszone na haku (takie kolebki przypominały nieco dzisiejsze hamaki). Te wykonane z drewna, wsparte na drewnianych biegunach, początkowo były zarezerwowane tylko dla bogaczy.
Upowszechnienie się kołysek okazało się wybawieniem dla większości młodych rodziców, którzy nie musieli już dzielić z maleństwem swojego łoża i lękać się o jego bezpieczeństwo. Co może w kołysce przekonać współczesnych rodziców? Bez wątpienia jej atutem jest opcja kołysania. Dzieci to uwielbiają! Kołysanie przypomina im okres prenatalny, daje poczucie bezpieczeństwa, koi i relaksuje.
Kołyski przeznaczone są dla dzieci najmłodszych – kilkumiesięczne niemowlęta potrzebują już twardszego i bardziej stabilnego miejsca do spania.
Hamak
Zaletą kołysek i hamaków jest opcja kołysania. Dzieci je uwielbiają, bo przypomina im okres prenatalny. Także hamak stworzony został z myślą o niemowlętach, których kręgosłup potrzebuje jeszcze wyjątkowej ochrony. Materiał, z którego wykonany jest hamak, dopasowuje się do tułowia dziecka i zapewnia mu nie tylko wygodę, ale i bezpieczeństwo. Podobnie jak kolebka, hamak umożliwia kołysanie, a specjalne pasy chronią przed przesuwaniem się ciała dziecka podczas bujania.
Kojec
Choć na pierwszy rzut oka wygląda jedynie jako wspaniałe miejsce do zabawy, kojec z powodzeniem spełnia też funkcję miejsca do spania. Zwykle prostokątne bądź kwadratowe kojce obite są od wewnątrz miękkim materiałem, który chroni malucha przed obiciami i wyposażone w uchwyty (aby maluch mógł się na nich podeprzeć wstając), wygodny materac, a nawet przewijak. Kojce świetnie nadają się także na podróż z niemowlakiem – szybko się je składa i rozkłada, nie zajmują wiele miejsca w torbie, a zapewniają dziecku własne, bezpieczne miejsce do spania.
Łóżeczko turystyczne
Idealny sprzęt dla rodziców-podróżników. Łóżeczko turystyczne to żywy obraz tradycyjnego dziecięcego łóżeczka. Jest proste w obsłudze, łatwo go przewieźć, rozłożyć i zdemontować. Niektóre łóżeczka dostępne są w wersji „mobilnej” – dzięki kółkom można je bez trudu przesuwać i sprawnie przetransportować w inne miejsce. Boki łóżka wykonane są z siatki, która zapewnia dziecku odpowiednią wentylację i widoczność.
Kosze
Kosze dla dzieci nie są najmodniejszą alternatywą dla łóżeczka, ale świetnie sprawdzają się jako „podręczne” miejsca odpoczynku. Koszyk „mojżeszowy” przeznaczony jest na czas od urodzenia do kilku tygodni bądź miesięcy (w zależności od tempa wzrostu dziecka). Jego zaletą jest poręczność i wygoda (zarówno dla dziecka, jak i rodzica). Kosze wiklinowe są nieco bardziej praktyczne. Z wyglądu przypominają wózek dla dziecka – dzięki kółkom i uchwytowi można je z łatwością przetransportować do innego pomieszczenia, a wiklinowy kosz, wyposażony w komfortowy, bawełniany materac, zapewnia dziecku przyjemne i bezpieczne miejsce do spania.
Dostawka
To niemal idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy chcą mieć swoje maleństwo przy sobie, ale obawiają się o jego bezpieczeństwo podczas spania w jednym łóżku. Dostawka to łóżeczko o wysokości łóżka dla dorosłych, o rozkładanym, dostawianym do krawędzi łóżka, boku. Taki układ sprawdza się przede wszystkim w nocy, podczas karmienia – młoda mama nie musi wstawać z łóżka, by podać dziecku pierś, a przy okazji ma na nie cały czas oko. Dostawka z powodzeniem może być wykorzystywana także jako zwykłe łóżeczko dla dziecka (po zamontowaniu odkręcanego boku), a w przyszłości jako dodatkowe krzesło/ławeczka.