Antykoncepcja po połogu

Antykoncepcja po połogu. Podpowiadamy, jakie metody antykoncepcji są bezpieczne po porodzie i po okresie połogu.

karmienie piersią a antykoncepcja po porodzie


Podziel się na


Jeśli świeżo upieczona mama jest gotowa na powrót do współżycia, powinna porozmawiać ze swoim ginekologiem o doborze odpowiedniej antykoncepcji. Ta, stosowana przed ciążą, może się okazać nieodpowiednia. Jaka powinna być antykoncepcja po połogu? 

Seks po porodzie – kiedy jest bezpieczny?

Ze współżyciem po porodzie warto się wstrzymać do czasu zakończenia połogu. I choć zwykło się mówić, że połóg trwa 6 tygodni, nie należy zapominać, że jest to okres umowny – każdy organizm „wraca do siebie” po ciąży w innym tempie. Po sześciu tygodniach od porodu warto po prostu udać się na kontrolę do ginekologa, który sprawdzi, czy wszystko przebiega jak należy i zmiany, które wywołała ciąża cofają się w sposób fizjologiczny.

Jeśli wszystko jest w porządku i mama jest gotowa na powrót do współżycia, powinna porozmawiać ze swoim ginekologiem o doborze odpowiedniej antykoncepcji.  Antykoncepcja po porodzie może się różnić od tej stosowanej przed ciążą. Mówiąc o gotowości do współżycia mamy na myśli nie tylko tę fizyczną, ale też psychiczną. Wszystko zależy od tego, jakie emocje i uczucia pozostawiła w mamie ciąża oraz samo doświadczenie porodu. Od jej kondycji po porodzie, a przede wszystkim od jej potrzeb. Podczas gdy jedna kobieta po porodzie bardzo szybko pragnie bliskości i jej potrzebuje, inna może potrzebować przede wszystkim więcej czasu – na dojście do siebie i ponowne czerpanie przyjemności ze zbliżeń.

karmienie piersią metoda antykoncepcji

Antykoncepcja a karmienie piersią

I wcale nie mamy zamiaru przekonywać cię, że karmienie piersią to jedyny słuszny sposób żywienia dziecka w pierwszych miesiącach jego życia. Karmienie naturalne ma oczywiście ogrom zalet, ale nie każda mama może i chce karmić dziecko w ten sposób. Sposób karmienia jest jednak ważny z punktu widzenia doboru odpowiedniej antykoncepcji. Mowa rzecz jasna o antykoncepcji hormonalnej, ponieważ mechaniczna może być stosowana po połogu bez względu na rodzaj karmienia. Mamy, które rezygnują z naturalnego karmienia mogą wrócić do poprzednio stosowanych tabletek dwuskładnikowych, ale najlepiej zrobić to dopiero po konsultacji z lekarzem. W zależności od stanu zdrowia pacjentki ginekolog może zasugerować inną metodę zapobiegania ciąży.

Tradycyjna antykoncepcja dwuskładnikowa (zawierająca estrogen i progestagen) nie jest zalecana mamom karmiącym. W tym przypadku lekarz prawdopodobnie zaleci pigułki jednoskładnikowe, czyli takie, które zawierają wyłącznie progestagen. Estrogeny hamują laktację, a jako że przedostają się do mleka, mogą niekorzystnie wpłynąć na samo dziecko. Progestagen zawarty w tzw. minipigułkach jest w pełni bezpieczny dla dziecka i może być stosowany także w czasie karmienia piersią. Kiedy już dojdzie do całkowitego obkurczenia macicy i regeneracji śluzówki, można pomyśleć o zastosowaniu kapturka naszyjkowego lub krążka domacicznego.

antykoncepcja po urodzeniu dziecka

Karmienie piersią nie chroni przed ciążą

I na koniec przypomnienie: karmienie piersią nie chroni przed ciążą – może co najwyżej opóźnić nadejście miesiączki. Może, ale nie musi. W okresie karmienia piersią w organizmie kobiety utrzymuje się wysoki poziom prolaktyny, która hamuje produkcję hormonów odpowiedzialnych za dojrzewanie komórki jajowej. Jeśli dziecko jest karmione regularnie i nie jest dokarmiane, jajeczkowanie rzeczywiście będzie wstrzymane na skutek wysokiego stężenia tego hormonu w organizmie i taki stan może utrzymywać się nawet do 6 miesięcy po porodzie.

Warto jednak mieć na uwadze, że wystąpienie owulacji jest uwarunkowane wieloma czynnikami i w każdym przypadku proces ten może uaktywnić się w innym momencie. Dlatego właśnie nie należy uznawać karmienia piersią za skuteczną metodę antykoncepcyjną.