Antykoncepcja po porodzie – jaka antykoncepcja po porodzie?

Jednym z najczęstszych problemów, jakie pojawiają się w gabinecie ginekologicznym tuż po porodzie jest pytanie o skuteczną antykoncepcję.

jaka antykoncepcja po porodzie


Podziel się na


Spis treści
1. 
Kiedy antykoncepcja po porodzie?
2. 
Skuteczna antykoncepcja po porodzie - dwuskładnikowa a jednoskładnikowa
3. 
MTG, POP – co oznaczają skróty
4. 
Zastrzyki antykoncepcyjne po porodzie
4.1. 
Antykoncepcja po  porodzie a kościół

Jednym z najczęstszych problemów, jakie pojawiają się w gabinecie ginekologicznym tuż po porodzie jest temat: antykoncepcja po porodzie. Nie wszystkie pary decydują się bowiem od razu na kolejne dziecko, a tradycyjna antykoncepcja hormonalna dwuskładnikowa nie jest zalecana karmiącym mamom. Są jednak dostępne środki hormonalne stworzone specjalnie dla młodych mam! Jaka jest skuteczna antykoncepcja po porodzie dla karmiących mam? Kiedy antykoncepcja po porodzie może być włączona? Zapraszamy do tekstu. 

Kiedy antykoncepcja po porodzie?

Pytanie, kiedy antykoncepcja po porodzie jest konieczna, zależy od wielu indywidualnych czynników, w tym stanu zdrowia matki, sposobu karmienia dziecka oraz osobistych preferencji. W tym artykule omówimy, jaka jest najlepsza antykoncepcja po porodzie dla karmiących i nie tylko. Ogólnie rzecz biorąc, kobiety mogą owulować już kilka tygodni po porodzie, nawet jeśli karmią piersią, dlatego ważne jest, aby szybko podjąć decyzję o odpowiedniej metodzie.

Skuteczna antykoncepcja po porodzie – dwuskładnikowa a jednoskładnikowa

Jeśli kobieta nie karmi piersią, pierwszej owulacji może się spodziewać między szóstym a ósmym miesiącem po porodzie. Oznacza to, że już wtedy będzie ona mogła ponownie zajść w ciążę. Mamy, które rezygnują z naturalnego karmienia mogą spokojnie wrócić do dwuskładnikowych pigułek antykoncepcyjnych (zawierających estrogen i progestagen). Oczywiście, wcześniej należy to skonsultować z ginekologiem, ale lekarze zazwyczaj w takich sytuacjach pozwalają stosować ten rodzaj antykoncepcji już po około sześciu tygodniach od porodu, chociaż bezpieczniej jest wrócić do tabletek po 2-3 prawidłowych cyklach miesięcznych. W zależności od zdrowia pacjentki lekarz może też zalecić inną metodę zapobiegania ciąży.

Wiele młodych mam myśli, że karmienie piersią skutecznie chroni je przed zajściem w kolejną ciążę. To tylko po części prawda. Rzeczywiście – kiedy kobieta karmi piersią (wyłącznie piersią, bez dokarmiania dziecka), jajeczkowanie jest zahamowane – szczególnie przez pierwsze sześć miesięcy. To naturalna antykoncepcja po porodzie, ale szacuje się, że ryzyko zajścia w ciążę w tym czasie wynosi ok. 2 procent. Jeśli mama karmi piersią, nie może stosować tradycyjnej antykoncepcji hormonalnej, ale nie oznacza to, że jest ona pozbawiona skutecznych metod zapobiegania ciąży. Podczas karmienia piersią kobieta może bowiem stosować pigułki jednoskładnikowe, które zawierają jedynie progestagen. Ich zażywanie nie zaszkodzi dziecku.

Wiele młodych mam myśli, że karmienie piersią skutecznie chroni je przed zajściem w kolejną ciążę. To tylko po części prawda.

najlepsza antykoncepcja po porodzie

MTG, POP – co oznaczają skróty

Tabletki gestagenowe zostały stworzone głównie z myślą o kobietach karmiących piersią. Zawierają one małe ilości progestagenu, a ich działanie polega przede wszystkim na silnym zagęszczaniu śluzu szyjowego. MTG, czyli mini tabletka gestagenowa, zwana również POP – progestagen only pill – to pigułka zawierająca bardzo małe ilości progestagenu. Zalecana jest ona dla kobiet karmiących piersią oraz pań, które z jakiś powodów nie mogą (depresja, wady zastawkowe serca, zaburzenia krzepnięcia) lub nie chcą stosować pigułek z estrogenami.

Działanie tego typu tabletek polega głównie na silnym zagęszczaniu śluzu szyjkowego, co utrudnia plemnikom przedostanie się przez szyjkę macicy oraz na hamowaniu rozwoju błony śluzowej macicy. Tabletki zmniejszają prawdopodobieństwo wystąpienia owulacji, nie wykluczają jej jednak w 100 procentach. Pigułkę przyjmuje się codziennie, przez 28 dni. Po skończeniu opakowania zaczynamy kolejne. Trzeba także pamiętać, aby tabletki zawsze przyjmować o tej samej godzinie – nawet trzygodzinne spóźnienie znacznie osłabia ich skuteczność! Tylko punktualność co do godziny zapewnia skuteczność metody, co dla wielu pań jest wielką wadą tabletek gestagenowych.

Kobiety decydujące się na taką metodę antykoncepcji w połogu muszą liczyć się też z jej pewnymi wadami i zagrożeniami, jakie ze sobą niesie m.in.:

  • nieregularne miesiączki;
  • krwawienia z dróg rodnych;
  • uczucie suchości w pochwie.

W czasie stosowania MTG wzrasta również ryzyko wystąpienia łagodnych torbieli jajnika oraz ryzyko ciąży pozamacicznej. Jeśli kobieta ma już za sobą ciążę pozamaciczną, musi zrezygnować ze stosowania MTG.

Niektóre kobiety mogą kierować się wytycznymi religijnymi przy wyborze metody antykoncepcji po porodzie.

antykoncepcja po porodzie dla karmiących

Zastrzyki antykoncepcyjne po porodzie

Alternatywą dla tabletek gestagenowych są tzw. zastrzyki antykoncepcyjne. Podobnie jak tabletki antykoncepcyjne zawierają one tylko jeden hormon – progestagen i mogą je stosować matki karmiące piersią czy też kobiety, które źle tolerują estrageny, cierpią na schorzenia wątroby, zakrzepy w naczyniach krwionośnych czy też choroby nowotworowe.

Zastrzyki hormonalne nie dopuszczają do owulacji. Zmieniają charakter śluzu szyjkowego, czyniąc go nieprzepuszczalnym dla plemników oraz wpływają na śluzówkę macicy, nie pozwalając na do zagnieżdżenie się zarodka. Dlatego przyjmowanie ich powoduje powstanie stanu niepłodności podobnego do tego, gdy kobieta jest w ciąży lub w początkowym okresie karmienia piersią. Zaletą metody jest jej skuteczność – wskaźnik Pearla wynosi ok.0,3, co oznacza, że na 100 kobiet stosujących zastrzyki przez pełnych dziesięć lat, możliwe są zaledwie 3 niepożądane ciąże.

Taka forma antykoncepcji to na pewno dobre rozwiązanie dla zapominalskich, bo zastrzyk przyjmuje się raz na trzy miesiące, ale należy pamiętać o jego przedłużonym działaniu – preparat może znajdować się w tkankach nawet dziewięć miesięcy po wstrzyknięciu. Dlatego z zasady zastrzyków nie poleca się kobietom, którym zależy na antykoncepcji tylko na czas kilku miesięcy.

Antykoncepcja po  porodzie a kościół

Niektóre kobiety mogą kierować się wytycznymi religijnymi przy wyborze metody antykoncepcji po porodzie. Kościół katolicki na przykład promuje naturalne metody planowania rodziny, takie jak obserwacja cyklu i metoda laktacyjnej niepłodności. Ważne jest, aby kobiety były świadome dostępnych opcji i mogły podjąć świadomą decyzję zgodną z ich wartościami i przekonaniami.

Przed wyborem odpowiedniej antykoncepcji po porodzie zaleca się konsultację z lekarzem lub położną. Ważne jest również uwzględnienie indywidualnych potrzeb, preferencji i sytuacji zdrowotnej kobiety.

Dowiedz się także: