Antykoncepcja transdermalna. Plastry antykoncepcyjne

Antykoncepcja transdermalna to – mówiąc najprościej – antykoncepcja przezskórna.

plaster antykoncepcyjny


Podziel się na


Plastry antykoncepcyjne to coraz bardziej popularna metoda antykoncepcji, która działa podobnie jak tabletki antykoncepcyjne. Polega ona na wprowadzeniu do ciała kobiety hormonu, który ma działanie progesteronu oraz estrogenu. Zasada jest prosta – na skórę przykleja się plaster antykoncepcyjny i to właśnie tą drogą hormony przenikają bezpośrednio do krwioobiegu.

Plaster antykoncepcyjny – budowa i sposób użycia

Plaster antykoncepcyjny zbudowany jest z trzech warstw, z których najbardziej istotna jest warstwa środkowa – zawiera specjalną substancję (rodzaj kleju) oraz odpowiednie hormony. Na niej znajduje się poliestrowa błona (gwarantuje wodoodporność), na spodzie z kolei – warstwa zabezpieczająca, którą należy zerwać przed użyciem. Plastry stosuje się pojedynczo. Przyklejamy jeden plaster na 7 dni (następnie, po siedmiu dniach kolejny i tak przez 21 dni).

Po 7-dniowej przerwie następuje krwawienie. Cykl rozpoczynamy od początku po upływie 28 dni.

plaster antykoncepcyjny

Chronimy wątrobę?

Każda substancja, jaka trafi do naszego organizmu za pośrednictwem układu pokarmowego, nim przedostanie się do krwioobiegu musi trafić do wątroby. Zadaniem wątroby jest rozkładanie pobranych substancji, tych które mogą być dla organizmu groźne, a tym samym – chronienie naszego organizmu przed potencjalnym zatruciem. Podobnie rzecz ma się z pigułkami antykoncepcyjnymi – zanim zaczną przynosić efekt – muszą przejść przez wątrobę, która rozkłada je na hormony. Tak więc hormon, jaki znajduje się w pigułce, nie może działać w stu procentach – jedynie mała jego część może spełniać swoje zadanie.

Ponadto hormon ten stanowi niemałe obciążenie dla wątroby (co więcej – podawany codziennie). Z tego też względu, po dłuższym czasie, przy dodatkowym obciążaniu wątroby także innymi czynnikami, może to skutkować wieloma schorzeniami. Tu właśnie ujawnia się zaleta plastrów, które – podawane przez skórę – omijają wątrobę. Dzięki wyeliminowaniu tzw. efektu pierwszego przejścia (opisany powyżej) plastry nie powinny powodować zaburzeń w gospodarce lipidowej, a tym samym – aktywować szeregu enzymów wątrobowych i działać obciążająco na wątrobę.

Efekty niepożądane

Rzeczywiście, omijając układ pokarmowy, plastry w mniejszym stopniu działają na wątrobę (duży plus w przeciwieństwie do tabletek). A jednak nie można mówić, że ich wpływ na ten organ w ogólnie nie występuje. Mimo, że nie można zaprzeczyć, iż leki podawane przez skórę są bezpieczniejsze, trudno ukrywać, że jak każda metoda, także i plastry antykoncepcyjne mają działania uboczne. Są to, jak w przypadku tabletek: bóle piersi, bóle głowy, nudności, możliwość powstanie zakrzepicy, zaburzenia lubrykacji (nawilżenia pochwy podczas stosunku), możliwość obniżenia skuteczności podczas przyjmowania niektórych leków, podrażnienia skóry (np. wyprysk w miejscu przyklejenia plastra).

Należy także pamiętać, że plastry nie chronią przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Niekiedy plaster odkleja się pod wpływem wilgoci, a to może przeszkadzać kobietom, które prowadzą aktywny tryb życia.