Antykoncepcja w połogu

Już około 6 tygodni po porodzie można ożywić życie seksualne. Ten czas jest potrzebny, by z organizmu kobiety wycofały się zmiany związane z ciążą.Podziel się na


Poza tym należy poczekać na zagojenie się ran i psychiczną gotowość do współżycia. Warto również pomyśleć o antykoncepcji, by uniknąć nieplanowanej ciąży.

Lekarze zalecają okres bierności seksualnej przez pierwsze miesiące połogu, co spowodowane jest względami zdrowotnymi. Zaznaczają także, ze nie należy od razu decydować się na kolejną ciążę. Wszystko uzależniają od rodzaju porodu. Jeżeli miało miejsce cesarskie cięcie, kobieta powinna odczekać co najmniej rok, aż wszystkie rany dokładnie się wygoją. Jeśli natomiast mowa o porodzie siłami natury, przerwa jest znacznie krótsza, ale nie mniejsza niż 4 miesiące.

Kobiety na ogół zaraz po porodzie nie odczuwają potrzeby szybkiego zbliżenia. Zaaferowane opieką nad dzieckiem i dochodzeniem do pełni zdrowia odsuwają tą sferę życia na dalszy plan. Dziecko jest teraz w ciągu dnia – a bardzo często również nocą – główną osobą w codzienności obojga rodziców. Nie ma w tym nic nienaturalnego, wręcz przeciwnie, trzeba czasu, by ustabilizować harmonogram zajęć i na nowo odkryć przyjemność z seksu. Wzajemne zrozumienie i otwartość zbliżają was jako parę rodziców i jako parę kochanków. Im bardziej jesteście opanowani i otwarci na wasze potrzeby, tym szybciej odnajdziecie zadowalający was seks.

W czasie karmienia piersią w organizmie kobiety utrzymuje się wysoki poziom prolaktyny, która hamuję produkcję hormonów płciowych, odpowiedzialnych za dojrzewanie komórki jajowej. Jeśli dziecko jest karmione regularnie, jajeczkowanie będzie wstrzymane na skutek wysokiego stężenia tego hormonu. U kobiet karmiących piersią okres niepłodności występuję do około 6. miesiąca po porodzie, u tych karmiących sztucznie – do 3 miesięcy po narodzinach dziecka. Jednak wystąpienie owulacji jest warunkowane wieloma czynnikami, może zależeć od cech dziedzicznych, od sposobu odżywiania lub od indywidualnych cech kobiety. Dlatego nie należy polegać na takiej formie zabezpieczenia przed ciążą. Okres karmienia w żadnym wypadku nie jest okresem chroniącym przed zapłodnieniem!

W okresie połogu nie można stosować wszystkich metod i środków antykoncepcyjnych. Lekarze odradzają poleganie na mierzeniu temperatury ciała lub innych metodach naturalnych. Chociaż codzienne poranne pomiary temperatury zwykle są wiarygodne, to na ich wynik ma wpływ m.in. regularność snu, czego przy opiece nad niemowlęciem nie można zagwarantować. Wówczas powstają odchylenia od krzywej temperatury, a cała metoda pomiarów nie jest wiarygodna i skuteczna w zapobieganiu poczęcia.

Niewskazane jest również stosowanie tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych, zawierających w swym składzie estrogeny, gdyż hamują one laktację, a przedostając się z mlekiem matki mogą również wpłynąć negatywnie na organizm dziecka. W niektórych przypadkach lekarz może przepisać tzw. minipigułkę, która zawiera progesteron, ale jest to nadal kwestia sporna wśród środowiska specjalistów.

W okresie poporodowym pewną metodą antykoncepcji jest stosowanie kapturka naszyjkowego czy krążka domacicznego (gdy już dojdzie do całkowitego obkurczenia macicy i regeneracji jej śluzówki). Bardzo popularna jest prezerwatywa, zwłaszcza przy sporadycznym współżyciu płciowym.

Należy odpowiedzialnie i mądrze podejść do kwestii zabezpieczenia przed ewentualną ciążą. Po pierwsze, kobieta nie jest jeszcze fizycznie gotowa na takie obciążenie, po drugie – musicie skupić się na opiece i wychowaniu swojego maleństwa. Na kolejną ciążę jeszcze przyjdzie czas. Zadbajcie o to, żeby nie była ona przypadkowa, tylko skrzętnie i dokładnie zaplanowana.