Aromaterapia opiera się na użyciu naturalnych, pochodzących z roślin olejków eterycznych. Wykonuje się nimi masaże, robić z nich można kompresy lub inhalacje, a także dodawać do kąpieli. Czy aromaterapia jest również dla dzieci?
Aromaterapia opiera się na użyciu naturalnych, pochodzących z roślin olejków eterycznych. Wykonuje się nimi masaże, robić z nich można kompresy lub inhalacje, a także dodawać do kąpieli. Okazuje się, że zabiegom aromaterapii z powodzeniem można poddawać nawet małe dzieci. Należy jedynie zastosować kilka zasad bezpieczeństwa.
Dlaczego aromaterapia?
Aromaterapia, czyli leczenie zapachami, a w zasadzie pachnącymi olejkami eterycznymi wytwarzanymi przez rośliny, znana jest ludziom już od bardzo dawna. Metoda ta stanowi połączenie zielarstwa i medycyny naturalnej. Odwołuje się do naturalnego zmysłu człowieka – zmysłu zapachu. Na co wpływa aromaterapia? Otóż głównie poprawia ogólną kondycję organizmu i odporność, może też wspomagać leczenie antybiotykami. Likwiduje także konkretne dolegliwości, jednak takie doraźne działanie jest niejako produktem ubocznym.
W aromaterapii chodzi bowiem o działanie na cały ludzki organizm. Miejscowo może pomóc m.in. na bóle głowy, reumatyczne, mięśniowe, infekcje skóry, a także cellulit, nadciśnienie, kaszel, katar, stres i bezsenność. Maluch, tak jak każdy człowiek, odbiera świat wszystkimi zmysłami. Zapach jest wśród nich bardzo ważny, niemowlak uspokaja się wszak czując zapach ciała matki. Aromaterapia nie musi być koniecznie jedyną metodą leczenia, ale je wspomagać. Jest także dobrym sposobem na stres i zdenerwowanie u dziecka.
Czy aromaterapia jest bezpieczna?
Aromaterapię można w odpowiednich, małych dawkach zastosować już u dzieci, które ukończyły miesiąc. Podstawowa zasada bezpieczeństwa brzmi: nie stosujemy nierozcieńczonych olejków eterycznych bezpośrednio na skórę. Stosuje się je natomiast jako:
- dodatek do kąpieli,
- inhalacje (wlewamy kilka kropel olejku na głęboki talerz z wrzątkiem, dziecko może to wdychać 5-10 minut dwa razy dziennie),
- kompresy (kilka kropel rozcieńczonych w 100 ml wody i nasączona gaza),
- roztwór do płukania gardła (kilka kropel olejku rozpuszczamy w 100 ml wody),
- oliwkę do nacierania ciała dziecka (jedną kroplę olejku mieszamy z tzw. bazą, czyli 100 ml olejku z oliwek, ze słodkich migdałów lub z winogron).
Olejków eterycznych można także użyć w tzw. kominkach, do których wstawia się małą świeczkę, a do specjalnego naczynka nad nią wkrapia olejek. Po podgrzaniu po pomieszczeniu unoszą się dobroczynne substancje zapachowe.
Kiedy aromaterapia może pomóc?
Oto kilka sytuacji, w których z powodzeniem można zastosować u dziecka aromaterapię:
Niespokojny sen
W przypadku, gdy nasz maluch śpi niespokojnie, a w nocy jest nadpobudliwy można zastosować kominek – umieszczamy w nim po trzy krople olejków mandarynkowego i z rumianku rzymskiego (szlachetnego) pół godziny przed porą snu aby zapach miał czas rozejść się po pomieszczeniu.
Pielęgnacja skóry
Do wody przygotowanej na kąpiel malucha można dodać jedną kroplę olejku z rumianku, kwiatu pomarańczy lub lawendy. Zadziałają nawilżająco i przeciwzapalnie, a do tego mają bardzo przyjemny zapach. Olejków można używać także bezpośrednio na skórę dziecka, jednak muszą być rozcieńczone we wspomnianej już bazie. Na zbyt mocny roztwór dziecko może zareagować wysypką.
Zapobieganie ukąszeniom komarów i innych owadów
Aby uchronić dziecko przed ukąszeniami nacieramy jego ciało oliwką złożoną z bazy oraz pięciu kropli olejku z mięty pieprzowej i cytronelowego, które powinny skutecznie odstraszyć owady.
Kaszel
Na kaszel najlepsze będą inhalacje. Przygotowujemy roztwór z wrzątku i dwóch kropel olejku cytrynowego i anyżowego. Można także użyć olejków: herbacianego, eukaliptusowego, miętowego czy rozmarynowego. Maluch powinien wdychać powstałą parę przez maksymalnie 10 minut dwa razy dziennie. Mieszankę olejków można także umieścić w kominku tam, gdzie przebywa chore dziecko.
Nerwowość i stres
Kiedy nasze maleństwo to nerwus, można zastosować olejek rumiankowy lub pomieszać go z mandarynkowym. Stres łagodzą z kolei olejki: lawendowy, melisowy, różany, jałowcowy.