Atrakcyjny Dzień Dziecka bez wydatków

Dzień Dziecka bez wydatków. Brzmi jak utopia? Bynajmniej.Podziel się na


Dzień Dziecka to wprawdzie czas kojarzony z wymarzonymi przez malucha prezentami i uszczęśliwionymi jego radością rodzicami, ale to, jak zdefiniujecie kategorię prezentu, zależy tylko od Was. Jak sprawić, by 1 czerwca był wyjątkowym dniem nie tylko dla dziecka, ale także dla całej rodziny? Czy można dać maluchowi prezent, z którego będzie zadowolony, nie wydając na niego ani złotówki?

Daję Ci…

Małe dziecko nie jest jeszcze na tyle świadome, by zrozumieć ideę życzeń – i nie o to 1 czerwca chodzi. Dzień Dziecka to czas dawania różnych prezentów: tych drobnych, jak paczka słodyczy, nowa maskotka lub czytanka czy wycieczka do lunaparku, jak i większych – zabawki, na którą trudno pozwolić sobie zwykłego dnia czy zorganizowanie kinderbalu. Każde dziecko szybko zrozumie, że czerwcowa atrakcja to nie zwykły dzień i każdego roku będzie jej z niecierpliwością wyglądał i czekał na nowe, wymarzone prezenty. To jednak, jak będą one wyglądały, zależy tylko od was. Jeżeli nie możecie lub nie chcecie w tym roku pozwolić sobie na jakikolwiek wydatek z tej okazji, dajcie swojemu dziecku to, czego pragnie dużo bardziej niż nowej zabawki.

…siebie i swój czas

Dzień Dziecka to dobry moment na zatrzymanie się, odłożenie obowiązków i spędzenie tego czasu wyłącznie z dzieckiem, np. na wspólnej zabawie. Na taki prezent wiele dzieci zapracowanych rodziców czeka z utęsknieniem każdego dnia. Zabiegany dzień: najpierw walka z budzikiem, szybkie pożegnanie się ze słodko śpiącym maluchem, trudny czas w pracy, nadgodziny, w drodze powrotnej zakupy, a w domu mnóstwo obowiązków – gotowanie, sprzątanie, pranie, prasowanie… I dziecko, które od rana czeka, żeby pobawić się z rodzicami i nacieszyć ich obecnością. Dla wielu rodziców taki harmonogram dnia brzmi znajomo i wpędza nie tylko w stres, ale i wyrzuty sumienia, że chcąc zapewnić rodzinie godne życie, pozbawiają swoje dziecko samych siebie. Dlatego Dzień Dziecka – a najlepiej każdy możliwy dzień – jest świetnym pretekstem, by zarezerwować jak najwięcej czasu dla bohatera dnia. Może to być dzień całkowicie wolny od pracy (w miarę możliwości), krótsze jej godziny lub po prostu popołudnie spędzone na aktywnym byciu tylko dla dziecka i z dzieckiem. Często spragniony obecności rodziców maluch nie marzy o niczym innym jak wspólna zabawa z rodzicami.

…swoją uwagę

Dobrze, by czas podarowany dziecku nie był rozdwajany na inne obowiązki. To prawda, że wiele czynności samo się nie wykona, ale na pewno nie uciekną. Tego dnia obiad można przecież zamówić (pizza będzie dla dziecka na pewno miłą niespodzianką), a sprzątanie odłożyć na następny dzień. W Dniu Dziecka mały jubilat powinien poczuć, że jest ważny, że znajduje się w centrum zainteresowania swoich bliskich i to dla niego dzień zmienił swój bieg.

…swoje pomysły

Sposobów na atrakcyjne spędzenie święta dziecka, bez ponoszenia wydatków, jest tyle, ile samych rodziców. Każdy pomysł, który burzy schemat i codzienną rutynę, będzie odebrany przez dziecko jako fascynujący, bo nowy. Wiele maluchów zresztą marzy o dniu spędzonym z rodzicem, którego rzadziej widują, w miejscu, które jest dla nich tajemnicą i robiąc coś, co jest zagadką, prowadzącą do odkrycia skarbu – nowych doświadczeń i wrażeń. Oto kilka pomysłów na zorganizowanie niezapomnianego Dnia Dziecka:

  • Urządźcie małe przyjęcie. Możecie zorganizować się z innymi rodzicami, sąsiadami, przyjaciółmi, jeśli wasze dzieci przyjaźnią się lub bawią wspólnie i razem przygotować nie tylko menu, ale i zestaw zabaw i dekoracje.
  • Wybierzcie się na wycieczkę. Nie musi to być żadne szałowe i tłumne miejsce, w którym maluch najpewniej szybko się zmęczy. Wyprawa do lasu, ruin starego zamku, zoo czy parku dinozaurów na pewno pochłonie uwagę malucha, a często także i Waszą.
  • Spełnijcie marzenie dziecka. Jeżeli córka chce dziś być mamą, zorganizujcie przebieranki i pokaz mody. Jeśli syn pragnie wyruszyć z tatą na wyprawę po skarb, zabierzcie ekwipunek i wyruszcie na poszukiwania.
  • Bawcie się na świeżym powietrzu. Jeśli tylko pogoda dopisuje, warto urządzić zabawę na zewnątrz. Mogą to być podchody, puszczanie latawców, zawody z niespodziankami dla zwycięzców czy ognisko.
  • Zabierzcie dziecko do miejsca, w których wszystkie maluchy znajdą coś dla siebie, np. na wesołe miasteczko, do klubu malucha, na festyn czy paradę smoków lub na basen dla najmłodszych. Dobra zabawa gwarantowana.

…swoją miłość

W tym szczególnym dla dziecka dniu przede wszystkim dajcie mu swoją miłość. Niech każdy gest i słowo wyrażają Waszą troskę i uczucie, zachowanie da maluchowi poczucie bezpieczeństwa, a sposób, w jaki zorganizujecie Dzień Dziecka pewność, że ma najlepszych rodziców pod słońcem. Nawet jeśli nie dostał od nich w tym roku żadnej zabawki, ten dzień dostarczy mu wielu niezapomnianych wrażeń i bezcennego czasu spędzonego tylko z rodzicami.