Jak często powinno się robić badania krwi u dziecka? Jakie obawy powinny skłonić do szybszej decyzji o ich wykonaniu? Czy konieczne są badania profilaktyczne?
Morfologia to jedno z podstawowych badań, jakie można wykonać u dziecka. Pozwala wykryć wiele nieprawidłowości i chorób, jak niedokrwistość, ale też też różnego rodzaju infekcje bakteryjne. Jak często powinno się robić tego typu badania? Jakie obawy powinny skłonić do szybszej decyzji o ich wykonaniu? Czy konieczne są badania profilaktyczne?
Badanie krwi u noworodka
Niedługo po narodzinach dziecku wykonuje się badania przesiewowe. Noworodki poddawane są badaniom, które mają umożliwić wykluczenie lub potwierdzenie występowania tych chorób, których nie jest w stanie wykryć zwykłe badanie lekarskie.
To między innymi takie choroby, jak:
- Fenyloketonuria,
- Wrodzona niedoczynność tarczycy,
- Mukowiscydoza,
- Anemia sierpowata
- Dystrofia mięśniowa Duchenne’a.
Co pokażą badania krwi?
Badanie krwi to podstawowe narzędzie oceny stanu zdrowia. Przede wszystkim informuje nas o toczącym się w organizmie stanie zapalnym, o infekcji, wskazuje także anemię. Podstawowe badania krwi to morfologia i rozmaz. Morfologia ocenia ilościowo i jakościowo składniki krwi, czyli przede wszystkim leukocyty (białe krwinki), erytrocyty (czerwone krwinki), krwinki płytkowe. Rozmaz pokazuje z kolei wszystkie typy leukocytów. Trzecim ważnym wskaźnikiem jest OB, czyli Odczyn Biernackiego. Podwyższone OB może świadczyć m.in. o ukrytym stanie zapalnym.
Badanie krwi u niemowlaka
Nie ma jednoznacznych wytycznych co do tego, jak często i czy w ogóle należy wykonywać badania profilaktyczne u niemowląt. Niektórzy są zdania, że nie są one w ogóle potrzebne, dopóki nic niepokojącego się nie dzieje. Jeśli chodzi o niemowlęta, zwykle w tym okresie życia (licząc od momentu narodzin do ukończenia przez dziecko pierwszego roku życia) w ogóle nie wykonuje się badań krwi jeśli maluch rozwija się prawidłowo, a lekarz nie zaleci inaczej.
Jak często profilaktycznie?
U dzieci profilaktyczne badania krwi wykonuje się w celu ogólnej oceny stanu zdrowia. Zdania co do tego, jak często należy je przeprowadzać są podzielone. Według niektórych należy to robić raz do roku, ale według innych opinii – raz na dwa lub trzy lata w zupełności wystarczy. Co ważne – wyników nie można interpretować samodzielnie, ponieważ normy różnią się w zależności od wieku dziecka. Zawsze należy skonsultować się w tym celu z lekarzem.
Tych objawów nie bagatelizuj!
Istnieją pewne przesłanki, które powinny skłonić do wykonania badań krwi dziecka. Przede wszystkim warto je rozważyć, jeśli pociecha przechodzi nawracające infekcje. Zwykle, w przypadku pojedynczej infekcji takie badania nie są konieczne. Inaczej sprawa ma się, kiedy sytuacja zbyt często się powtarza. Badania krwi mogą być wtedy bardzo pomocne. Zdecydowanie warto wykonać morfologię, jeśli wcześniej pełen energii maluch stał się ospały, blady, szybko i często się męczy. Takie objawy mogą wskazywać anemię, którą potwierdzi lub wykluczy badanie krwi.
Częste siniaki u dzieci to nic dziwnego, jednak jeśli maluch ma wyjątkową tendencję do ich powstawania, można wykonać dla pewności badania. Jest to bowiem objaw mogący wskazywać na zaburzenia krzepliwości krwi. W większości przypadków to lekarz zasugeruje, że potrzebne są badania krwi. Powinien zrobić to wtedy, kiedy podejrzewa m.in. choroby płuc, serca, wątroby, nerek i wiele innych. Nie ma limitów w ilości wykonywanych badań więc jeśli istnieją nawet niewielkie wskazania do ich przeprowadzenia – zawsze warto to zrobić.