Czasy naszego dzieciństwa były inne – w telewizji było kilka kanałów, nie było tych całodobowych z bajkami. Więcej czasu spędzało się na podwórku, a i wyobraźnia była dużo większa.
Pamiętacie jeszcze bajki naszego dzieciństwa? Reksio, Coralgol, Bolek i Lolek – bajki mądre, spokojne i przyjazne dzieciom. Może warto, by nasze pociechy je poznały? Które z nich pokocha maluch?
Reksio
Jedną z popularniejszych bajek naszego dzieciństwa był Reksio. Chyba każdy z nas pamięta małego, łaciatego pieska. Produkowany od lat 70. serial opowiadał o przygodach pieska i jego przyjaciół – kur, kotów. Każdy odcinek to jedna przygoda psiaka łącząca się z marzeniem o tym, kim chce zostać. Filmik trwał kilka minut.
Bolek i Lolek
W czasach naszego dzieciństwa było bardzo wiele mądrych i wartościowych bajek.
To kolejna polska produkcja lat 60. i 70. Bohaterami są dwaj tytułowi chłopcy. Przeżywają przygody związane z postaciami baśniowymi i bajkowymi, np. złotą rybką, czerwonym kapturkiem, Babą Jagą. Powstało kilka tematycznych cykli bajki, np. opowiadający o wakacjach chłopców czy podróżach.
Miś Uszatek
Główną postacią serialu jest miś. Dzieci bardzo go lubią, szczególnie te z przedszkola, bo Uszatek przypomina im znane misie. Bohaterami są także przyjaciele pluszaka z oklapniętym uchem -zajączek,prosiaczek, króliczki. Każda przygoda postaci kończy się morałem skierowanym do dzieci.
Pszczółka Maja
Oparty na książce niemieckiego pisarza Waldemara Bonselsa serial był bardzo popularny w naszym kraju. Wszystkie dzieci pokochały małą pszczółkę Maję, jej przyjaciela Gucia, Teklę, Filipa i Aleksandra. Oprócz bawienia serial potajemnie przemycał dzieciom wiedzę przyrodniczą.
Kubuś Puchatek
Jednym z niewątpliwych królów bajek dziecięcych jest Kubuś Puchatek. Na podstawie książki A. A. Milne’a powstał także serial animowany. Jest to bajka bardzo mądra, ucząca przyjaźni i życiowych mądrości. Tytułowy Kubuś raczej nie grzeszy mądrością, ale wielu rzeczy uczą go Krzyś, prosiaczek, sowa, kangurzyca, królik, tygrysek, osiołek Kłapouchy.
Gumisie
Bardzo sympatyczną bajką są gumisie – rodzina mistycznych stworków – misiów żyjących gdzieś w średniowiecznej Europie. Gumisie prowadzą walki ze swoimi wrogami ogrami, a pomagają przyjaciołom – królowi, księżniczce. Misie muszą chronić tajemnicy swojego magicznego gumisoku, którą zły Książe Ightorn próbuje im wykraść. Ta bajka z pewnością spodoba się maluchowi. Są w niej przygody, walki ze złem i przyjaźnie.
Smerfy
Smerfy to małe, fikcyjne niebieskie stworki. Żyły w magicznej wiosce, której lokalizacje próbował poznać Gargamel – zły czarodziej razem ze swoim kocurem Klakierem. Najważniejszym Smerfem był Papa Smerf, mający ponad 500 lat przywódca wioski. Imiona niebieskich stworzeń oddają cechy ich charakteru – przemądrzały Ważniak, silny Osiłek, łakomczuch Łasuch… Bajka niesie ze sobą wiele wartości, morałów i nauk dla najmłodszych. Sympatyczne ludziki pokocha każde dziecko.
Przygód kilka wróbla Ćwirka
Bohaterem bajki jest wesoły wróbelek. Mieszka on w gnieździe bociana, co odcinek poznaje nowe gatunki ptaków. Raz nawet leci do miasta. Jego niekończąca się ciekawość często wplątuje go w kłopoty. Film trwał 10 minut i puszczany był na dobranoc w latach 80. Główną rolę odgrywał brawurowo Jan Kobuszewski.
Sąsiedzi/ Pat i Mat
Czechosłowacki lalkowy serial opowiadał o perypetiach dwóch majsterkowiczach. Chłopcy zawsze sami próbują naprawić drobne usterki, niestety nigdy im to nie wychodzi. Serial cechuje optymizm i duża porcja humoru. Bohaterowie są nieugięci w swoich dążeniach do osiągnięcia zamierzonego celu.
Muminki
Bohaterami są fikcyjne postacie nieco przypominające hipopotamy. Mieszkają w Fińskiej dolinie razem z różnymi mistycznymi postaciami jak paszczaki. Główne postacie to rodzina Muminków – Muminek, tata Muminka, mama Muminka oraz ich przyjaciele Mała Mi, Włóczykij, Ryjek, Migotka i wrogowie – Buka (której bały się wszystkie dzieci).
W czasach naszego dzieciństwa było bardzo wiele mądrych i wartościowych bajek. Dzięki nim poznawaliśmy zwierzęta i odległe krainy. Wiele z nich na pewno spodoba się także naszym dzieciom.