Będę tatą – po raz drugi!

Niedawno (przynajmniej tak ci się wydaje) zostałeś tatą. Przeżyłeś nocne płacze, karmienia, kolki. Cieszyłeś się z pierwszych kroków i słów swojej pociechy.



Podziel się na


Jesteś spełnionym tatą, który zapomniał już, co to kobieta w ciąży i niemowlę w domu. Tymczasem dowiadujesz się, że będziesz tatą, planowo lub nie, po raz drugi. Jak pogodzić się i poradzić sobie z nową sytuacją?

Czas na powiększenie rodziny

Macie już jedno dziecko, ale zawsze marzyliście o większej gromadce. Zgodnie stwierdziliście, że chcecie, by wasze maleństwo miało rodzeństwo. Lub przeciwnie wasza rodzina powiększy się niespodziewanie. Przypominasz sobie, ile nerwów i wysiłku kosztowała cię poprzednia ciąża partnerki i zaczynasz mieć obawy. Kłębiące myśli, czy sobie poradzisz, czy będziesz umiał pomóc ciężarnej, równocześnie zajmując się dzieckiem, czy będziesz miał jeszcze czas dla siebie – są one naturalną reakcją na zmiany w twoim życiu. Przypomnij sobie miłe wspomnienia, gdy pierwszy raz poczułeś ruchy swego dziecka, gdy je pierwszy raz zobaczyłeś, gdy zostałeś tatą. Uwierz w swoje siły i zdolności.

Trening czyni mistrza

To przysłowie zdaje się doskonale pasować do sytuacji. Otóż jako ponowny tata nie musisz się już martwić, że nie wiesz, jak kąpać, przewijać, karmić etc. Wszystko to już przeżyłeś i doskonale pamiętasz. Teraz jesteś już pełnoprawnym rodzicem, wprawionym w boju, wyszkolonym praktycznie. Nie musisz się więc obawiać i zamartwiać o to, jak sobie poradzisz. A to, wbrew pozorom, będzie dla ciebie ogromną ulgą. Przy powtórnym rodzicielstwie wszystkie czynności będą szły ci sprawniej i będziesz miał więcej czasu dla siebie i innych.

Pierwsze dziecko

Nie pozwól starszemu dziecku, by poczuło się niekochane i odtrącone. Poświęć mu więcej czasu niż dotychczas. Kiedy uświadomisz sobie, że poradzisz sobie z kolejnym dzieckiem, czas przypomnieć sobie o pierworodnym. Z pewnością jesteś dla niego dobrym tatą, teraz będzie potrzebowało cię ono jeszcze bardziej niż dotychczas. Gdy pojawi się na świecie kolejne maleństwo, jego świat stanie na głowie. Poczuje się niekochane i odtrącone. To naturalne odczucia. W końcu do tej pory było jedynakiem i waszym oczkiem w głowie. Możesz łatwo zadbać o to, by te lęki zniknęły. Poświęcaj starszakowi jak najwięcej czasu. Razem z partnerką zmieniajcie się w opiece nad obojgiem, tak by każde mogło pobyć i z mamą i z tatą. Zabieraj starsze dziecko na spacery i różne wyprawy. Niech wie, jakie jest dla was i ciebie ważne. Możesz także rozmawiać z dzieckiem o jego uczuciach, postaraj się je zrozumieć i na bieżąco rozwiewaj jego wątpliwości. Dobrym pomysłem jest także zaangażowanie starszaka w pomoc nad młodszym rodzeństwem, ale nie na zasadzie przymusu, a zabawy i chęci pomocy mamie.

Czas dla ciebie i partnerki

By w tym całym ciążowym i pourodzeniowym zamęcie całkiem się nie zatracić i nie zwariować, postaraj się znaleźć czas dla siebie i swojej partnerki oraz dla każdego z was z osobna. Oddajcie dziecko babci czy niani i wyjdźcie na kolację/ spacer/ wspólne zakupy. Ustalcie, że np. raz w tygodniu każde z was ma popołudnie dla siebie, wtedy drugie zajmuje się domem i starszakiem.

Choć sytuacja może wydawać ci się nie do opanowania, nie będzie tak źle jak myślisz. Grunt do dobra organizacja czasu i nie wprowadzanie zbyt wielu zmian na raz (zwłaszcza starszemu dziecku).