Warto zastanowić się nad tym, co można zrobić już teraz dla ciała, aby po porodzie… nie żałować.
Wiele kobiet z niepokojem myśli o tym, co stanie się z ich strefami intymnymi, gdy dziecko przyjdzie już na świat. Faktem jest, że poród mocno zmienia ciało. Niestety, często nie są to zmiany na lepsze. Dobra wiadomość jest jednak taka, że wiele zależy od naszych własnych działań – świadomego podejścia do własnego organizmu, włożenia minimum wysiłku w ćwiczenia czy pielęgnację.
Zmiany, zmiany, zmiany…
Ciąża zmienia kobiece ciało i, co oczywiste, wiele kobiet po porodzie bardzo chciałoby wrócić do „dawnego” wyglądu. Nagłówki nawołujące do skorzystania z porad umożliwiających „powrót do formy sprzed ciąży”, krzyczące z okładek magazynów dla kobiet pokazują, jak mocne jest to pragnienie. Media nie pomagają, pokazując celebrytki, które magicznym sposobem już po trzech tygodniach po porodzie wyglądają tak, jakby nigdy nie rodziły, a czasem nawet lepiej. Presja, aby najszybciej jak to możliwe wrócić do „dawnego” ciała jest niesamowita.
Prawda jest taka, że owszem, powrót w wielu kwestiach jest możliwy. Są jednak obszary, które ciąża zmienia, o ile nie zakładamy ingerencji chirurga, nieodwracalnie.
Pochwa po porodzie
O to, co stanie się z pochwą po porodzie przyszłe mamy niepokoją się prawdopodobnie najbardziej. Nic dziwnego, naprawdę można się przestraszyć słysząc historie o tym, jak „luźna” może być po wydaniu dziecka na świat, co z kolei sprawia, że seks zmienia się całkowicie. Co jest prawdą?
Pochwa jest niezwykle rozciągliwa – dzięki temu dziecko może się przez nią wydostać na świat. Po odbyciu naturalnego porodu potrzebuje czasu, żeby się „obkurczyć”. Ile konkretnie? Około półtora miesiąca. Po tym czasie pochwa powinna wrócić do normalnego rozmiaru. Oczywiście nie zawsze jest idealnie – bardzo długi poród, duża waga dziecka mogą sprawić, że potrwa to dłużej, gdyż w takich wypadkach występuje więcej uszkodzeń.
To jednak nie wszystko. Do gry wchodzą bowiem hormony, a konkretnie – estrogen. W organizmie matki karmiącej jest go mniej, a to właśnie jedną z jego ról jest utrzymywanie elastyczności pochwy. Wniosek jest więc prosty – mniej estrogenu to „luźniejsza” pochwa. W momencie, kiedy poziom estrogenów się ustabilizuje, a cykl miesięczny wróci do normy powinno być lepiej.
Jest jednak jeszcze jedno „ale”…
Ćwicz mięśnie Kegla!
Chodzi o mięśnie. Pochwa zbudowana jest z mięśni. Każdy wie, że wytrenowane mięsnie są po prostu mocniejsze. Warto więc, jeszcze przed porodem, a nawet przed ciążą zacząć ćwiczyć mięśnie Kegla. To powinno naprawdę pomóc. Jak je zlokalizować? Wystarczy spróbować zatrzymać strumień moczu lub włożyć palec do pochwy i ją na nim „zacisnąć”. Mięśnie, które wtedy pracowały to właśnie mięśnie Kegla. Ćwiczy się je w bardzo prosty sposób – wystarczy napinać je na 5 sekund i rozluźniać. Powtarzać tę czynność można kilka razy w ciągu całego dnia i w różnych sytuacjach – stojąc w kolejce, jadąc komunikacją miejską, siedząc przed telewizorem…
Oprócz tego, iż utrzymują elastyczność mięśni pochwy, ćwiczenia te minimalizują ryzyko nacięcia krocza podczas porodu oraz wystąpienia wysiłkowego nietrzymania moczu, a także zwiększają doznania zarówno mężczyzny, jak i kobiety podczas stosunku.
Waginoplastyka – w ostateczności
Jeśli minęło już sporo czasu od porodu, ćwiczysz mięśnie dna miednicy, a dalej czujesz, że Twoja pochwa jest zbyt „luźna”, możesz zdecydować się na operację plastyczną pochwy, czyli waginoplastykę. Niestety, za zabieg należy zapłacić nawet do kilku tysięcy złotych (najczęściej do 5 tys. zł). Trwa niedługo, zaledwie 45 minut i polega na zwężeniu pochwy. Może być też wykonany przy użyciu lasera.
Piersi po porodzie
Każda z nas chce, aby piersi jak najdłużej były jędrne. Niestety, istnieje ryzyko, że po ciąży i karmieniu piersi stracą swój kształt, będą bardziej płaskie i opadną. Najbardziej narażone na wystąpienie właśnie takiego scenariusza są te panie, które natura obdarzyła obfitym biustem oraz takie, które… nie dbają odpowiednio o tę część ciała. Co bardzo istotne, o piersi należy zacząć dbać jeszcze przed rozpoczęciem karmienia , a najlepiej – jeszcze przed ciążą. Wtedy można zminimalizować ryzyko wystąpienia negatywnych zmian.
W jaki sposób pielęgnować biust?
- pierwszą i niezwykle istotną rzeczą jest dobór odpowiedniego biustonosza w trakcie ciąży, po niej oraz osobnego stanika do karmienia;
- warto wykonywać też specjalne ćwiczenia pomagające ujędrnić piersi;
- masaż piersi to coś, co na pewno pomoże – dobrze wykonywać go np. pod prysznicem, polewając dodatkowo naprzemiennie ciepłą i zimną wodą;
- niebagatelne znaczenie mają także kosmetyki – kremy nawilżające, ujędrniające, oliwki. Warto zaopatrzyć się w przynajmniej jeden taki preparat.