Biust w ciąży bardzo często powiększa się nawet kilkukrotnie. Ważne jest, by odpowiednio podtrzymać rosnące piersi, kupując dobrze dobrany biustonosz dla kobiety w ciąży.
W czasie ciąży rośnie nie tylko brzuch. Zmianie podlegają także, ku uciesze niektórych kobiet, piersi. Przygotowują się one w ten sposób do produkcji pokarmu dla dziecka. Bardzo ważne jest, by odpowiednio zadbać o biust – przede wszystkim zakupić dobrze dobrany biustonosz – podtrzymujący piersi i zapewniający komfort noszenia.
Kiedy biust w ciąży bardzo ciąży…
Już w pierwszych tygodniach ciąży możesz dostrzec, że coś się dzieje z twoimi piesiami. Powiększają się one na skutek intensywnej pracy gruczołu i produkcji tkanki tłuszczowej i stają się nabrzmiałe za sprawą zwiększonej ilości krwi, przepływającej w podskórnych żyłach. Zmianom ulegają także brodawki – często stają się ciemniejsze, bardziej wypukłe. Czasem jest to bolesne i nieprzyjemne, ale całkiem naturalne – od tej pory biust zacznie się powiększać, by przygotować się do gromadzenia pokarmu dla dziecka.
Dlatego ważne jest, by odpowiednio podtrzymać rosnące piersi, kupując dobrze dobrany biustonosz dla kobiety w ciąży. Rozmiar biustu w ciąży może ulec nawet dwukrotnemu powiększeniu – najlepszym więc rozwiązaniem byłby zakup biustonosza w więcej niż jednym rozmiarze. Podobnie po porodzie – stanik do karmienia najlepiej dobrać tuż przed rozpoczęciem laktacji, ponieważ wypełnione pokarmem piersi mogą ulec dodatkowemu powiększeniu.
Jaki biustonosz dla kobiety w ciąży?
Biustonosz to jedno z podstawowych elementów garderoby każdej kobiety, a wybór odpowiedniego modelu w czasie ciąży może być kluczowy dla komfortu i zdrowia piersi. Warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, aby wybrać biustonosz, który zapewni odpowiednie wsparcie i komfort przez cały okres ciąży. Pierwsze przykazanie, o którym należy pamiętać przy dobieraniu ciążowego biustonosza powinno brzmieć: prawidłowo dobierz miseczki. Ramiączka biustonosza podtrzymują ciężar biustu w zaledwie 10%. Dlatego ogromną rolę spełnia pas stanika – powinien być na tyle mocny i elastyczny, by podtrzymać coraz większy ciężar.
Największe problemy z biustonoszami zaczynają się zawsze od źle dobranych misek. O ile do powiększającego się obwodu pod biustem można dostosować ściągacz, o tyle miseczki nie są formowane i albo są za duże (i piersi układają się zbyt luźno), albo zbyt małe (uciskają biust, blokując przepływ krwi). Zacznij więc od dokładnego zmierzenia obwodu w biuście i pod biustem (możesz to zrobić także w sklepie z bielizną, bezpośrednio przed zakupem). Zmierz się miarą krawiecką – pod biustem ciasno, na wydechu, w biuście luźno, w staniku. Aby wyliczyć potrzebny obwód stanika, odejmij kilka centymetrów od pomiaru pod biustem.
Kiedy wybierzesz już kilka fasonów staników dokładnie je „zbadaj”:
- sprawdź wielkość miseczek (czy zakrywają całe piersi, a nie tylko ich przód, czy nie piersi nie wylewają się w okolicach pachwin itp.);
- długość ramiączek (naciągnij je, by dobrze ułożyć piersi w miseczkach);
- wysokość zapięcia (powinno być tuż pod łopatkami, na wysokości linii biustu);
- jego regulację (zawsze zapinaj stanik na pierwszą z brzegu haftkę – pozwoli to dostosować zapinanie do rozciągającej się skóry w późniejszych stadiach ciąży, a wcześniej – w razie potrzeby – zmniejszać zapięcie na bardziej ciasne);
- czy piersi są dobrze przez stanik trzymane (nie opadają, ani nie są zbyt wysoko);
- czy ich wygląd pod bluzką nie budzi twoich zastrzeżeń.
Biustonosz do karmienia
Karmnik, czyli biustonosz do karmienia z pewnością ułatwi każdej mamie sprawne podawanie pokarmu. Obwód pod biustem zmienia się po porodzie (powoli wraca do rozmiaru sprzed ciąży) – warto więc pamiętać o tym przy zakupie stanika. Odwrotnie jest z miseczką – wypełnione mlekiem piersi powiększają się jeszcze bardziej, a więc miska musi być nieco większa. Najlepszym rozwiązaniem jest wybór biustonosza z odpinaną miseczką lub ramiączkiem. Jest wygodny i usprawnia laktację, powtarzaną kilkanaście razy dziennie w ciągu pierwszych tygodni życia dziecka. Niektóre mamy nabywają też specjalne staniki na noc. Kiedy nadmiar pokarmu plami koszulę czy piżamę, biustonosz z wkładką laktacyjną, wchłaniającą mleko, jest dobrym rozwiązaniem.
Najważniejsze jest, abyś czuła się wygodnie w biustonoszu, dlatego eksperymentuj z różnymi stylami i rodzajami, aby znaleźć ten, który najlepiej odpowiada twoim potrzebom i preferencjom.
Jakich biustonoszy nie nosić w ciąży?
Niektóre standardowe elementy biustonoszy przynoszą przyszłym mamom szczególny kłopot. Czasem trzeba zrezygnować z tych, które mają fiszbiny i koronki. W pierwszym przypadku twarde elementy mogą blokować kanaliki mleczne, co jest szczególnie niewskazane podczas karmienia. Koronki, jak i wszelkie szwy drażnią delikatną, rozciągającą się podczas ciąży skórę, a przede wszystkim wrażliwe brodawki. To dlatego ciężarne tak lubią zwykłe, bawełniane staniki – nie powodują one podrażnień i pozwalają skórze oddychać.
Nie oznacza to jednak, że należy całkowicie pomijać biustonosze z fiszbinami przy karmieniu piersią – w końcu doskonale podtrzymują ciężki biust i uatrakcyjniają jego wygląd. Należy dobrać takie miseczki, w których fiszbiny nie nachodzą na piersi i ich nie uciskają. Jeżeli biustonosz jest dobrze dobrany, fiszbiny nie wbijają się w ciało, a koronki czy inne zdobienia nie przeszkadzają przyszłej mamie – śmiało może wybierać takie staniki w ciąży i po porodzie.
Wybór odpowiedniego biustonosza w ciąży może być kluczowy dla komfortu i zdrowia piersi. Kierując się powyższymi wskazówkami, możesz znaleźć model, który zapewni odpowiednie wsparcie i komfort przez cały okres ciąży. Jeśli masz wątpliwości lub pytania dotyczące noszenia biustonosza w ciąży, zawsze skonsultuj się z lekarzem lub doradcą w sklepie z bielizną.