Dieta przez całe życie odgrywa dużą rolę. Na różnych etapach rozwoju nasze ciała potrzebują odmiennych wartości odżywczych. Warto poznać najczęstsze błędy żywieniowe popełniane przez rodziców.
Choć wydaje nam się, że nie ma nic prostszego, niż karmienie niemowląt, można w tym zakresie popełnić wiele błędów. Najważniejszą kwestią jest dokonanie wyboru pomiędzy karmieniem piersią i mlekiem sztucznym. Na ten temat już wiele powiedziano. Choć różne są teorie, to wszystkie badania wskazują, że dla dzieci najzdrowsze i najlepsze jest mleko matki. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by karmienie piersią trwało do 6 miesiąca życia. Data ta jest nieprzypadkowa. Przez pierwsze półrocze życia zapewnia ono maluchowi pełnowartościowe odżywienie, napojenie i odporność. Po tym czasie matka nie przekazuje już przeciwciał, a mleko nie powinno być jedynym pożywieniem.
Niemowlę – karmienie i dieta
Często popełnianym błędem jest dodatkowe dopajanie niemowląt. Jest to jednak zupełnie zbędne, gdyż mleko matki składa się w 87% z wody. Pojenie słodkimi napojami, herbatkami czy glukozą może dziecku do 6 miesiąca tylko zaszkodzić. Potem powinno się podawać przede wszystkim czystą wodę i niesłodzone herbatki.
Niewskazane jest także przeciąganie karmienia piersią jako jedynego rodzaju karmienia. Może być ono utrzymywane, ale konieczne jest wprowadzanie innych pokarmów. Rozszerzanie diety, według zaleceń WHO, powinno rozpocząć się po 26 tygodniu życia. Nie warto go jednak zbyt długo odwlekać, ponieważ kobiece mleko po tym czasie nie daje dziecku odpowiedniej ilości energii, żelaza i cynku.
Rozszerzanie diety
Zanim zaczniemy to robić, dobrze jest poznać najważniejsze zasady tej czynności. Nie możemy zapominać, że dość szybko należy podawać dziecku jedzenie nie miksowane, a w całych kawałkach. Nawet jeśli nasza pociecha nie ma jeszcze zębów, od 7-8 miesiąca maluch poradzi sobie z przeżuwaniem. Dzięki takiemu zabiegowi prawidłowo wykształci się aparat ustny dziecka. Jedząc takie posiłki maluch ćwiczy aparat artykulacyjny. Taka sama zasada dotyczy zbyt długiego ssania piersi lub smoczków i picia z butelek ze smoczkami – doprowadzi to do zniekształceń podniebienia, zgryzu i problemów z mówieniem.
Mały dorosły
Kolejnym popełnianym przez rodziców błędów jest karmienie maluchów tym, co sami jedzą. Jeżeli jest to zdrowa żywność, to jeszcze nie jest to takie złe, ale jeśli sami żywimy się jak typowi Polacy – jedząc ziemniaki z sosem i smażone mięsa, to dziecku wyrządzimy krzywdę. Szczególnie jeśli malec do tej pory żywił się tylko mlekiem. W przypadku dzieci do 2 lat uważać trzeba na kaloryczność i wartości odżywcze potraw im podawanych. Unikajmy soli, cukru, tłuszczu dla najmłodszych. Pamiętajmy, że małe dziecko nie zna jeszcze smaków i nie potrzebuje ich. Dlatego rozsądnie podawajmy potomkom nowe dania, dbając o odpowiednią ilość warzyw, owoców i równowagę żywieniową.
Alergie u dziecka
Dziś dzieci są bardzo podatne na wszelkiego typu alergie. Gdy wprowadzamy nowe składniki do diety malucha, pamiętajmy by robić to stopniowo. Dzięki temu unikniemy popularnego błędu i łatwo, w razie alergii, odnajdziemy składnik, którego trzeba unikać. Koniecznie także dbajmy o higienę żywienia – mycie składników, wyparzanie butelek, smoczków i mycie rąk.
Warto też wspomnieć, że mleko krowie dziecko powinno poznać dopiero po 3 roku życia, gdyż zawiera ono dużo białka zwierzęcego i nieodpowiednie dla dziecka kwasy tłuszczowe.