Na czym polega idea Błękitnego Porodu i w jaki sposób się do niego przygotować?
Trudno przewidzieć, jak potoczy się akcja porodowa, a jednak na pewne elementy porodu możemy mieć wpływ. Bo poród zaczyna się w głowie i to od samej kobiety w dużej mierze zależy jego przebieg.
Zanim przejdziemy do tego, czym jest Błękitny Poród, warto przypomnieć na czym polega idea porodu w hipnozie. Bo to właśnie na jej podstawie stworzona została metoda tzw. Błękitnego Porodu. Dlaczego błękitnego? Bo – jak twierdzi autorka metody, Beata Meinguer – to, co dzieje się w porodzie, bardzo przypomina morze. To właśnie woda i fale najlepiej oddają naturę i dynamikę porodu. Czasem fale są delikatne, ale czasem znienacka uderzy huragan. Czy należy walczyć z tym żywiołem? A może lepiej nauczyć się surfować na jego falach?
W porodzie nie wszystko jest do przewidzenia, ale możemy się do niego przygotować tak, by popłynąć wraz z nim spokojnie i bezpiecznie.
Poród w hipnozie
Choć w naszym kraju nie jest to jeszcze powszechna praktyka, nasi zachodni sąsiedzi – a raczej sąsiadki – chętnie z niej korzystają. Mowa o porodzie w transie hipnotycznym, który polega na wprowadzeniu do podświadomości rodzących kobiet odpowiednich sugestii, powodujących określone wizualizacje. Mówiąc najogólniej: kobieta wyobraża sobie, że znajduje się w zupełnie innym miejscu i czasie. Niejako przenosi się z sali porodowej gdzieś, gdzie może w pełni się odprężyć, zrelaksować i zapomnieć o bólu.
I choć niektórym zapewne trudno w to uwierzyć, kobiety, które doświadczyły porodu w hipnozie twierdzą, że faktycznie ich umysł jest wówczas na tyle mocno skupiony na wizji przekazanej za pomocą sugestii, że nie odbiera innych, nieprzyjemnych w tym wypadku bodźców. Na temat porodu w hipnozie pisaliśmy dla was tutaj. I to właśnie na jego podstawie stworzona została metoda tzw. Błękitnego Porodu.
Błękitny Poród
W idei Błękitnego Porodu kluczową rolę odgrywa przygotowanie, a także stosunek rodzącej do przebiegu porodu. W pierwszym etapie kobieta przygotowuje się do niego, ucząc się różnorodnych narzędzi i technik, także relaksacyjnych. Zdobywa potrzebną wiedzę o fizjologii porodu, a także określa, jak on ma wyglądać – jakie ma wobec niego oczekiwania. Nie bez znaczenia jest konfrontacja swoich oczekiwań z realiami szpitalnymi – miejscem porodu oraz osobami, które mają w nim uczestniczyć. Wszystko to pomaga kobiecie objąć kontrolę nad przebiegiem porodu, zyskać poczucie tak potrzebnej siły i sprawczości.
Poród Błękitny to – mówiąc najogólniej – poród w autohipnozie wzbogacony o zestaw technik relaksacyjnych. To m.in. techniki pracy z ciałem, oddechem i przekonaniami. Znaczenie ma przede wszystkim właściwy, głęboki oddech, umiejętność rozluźnienia ciała, zdolność do opanowania obaw i lęków, przywoływanie za pomocą zmysłów konkretnych stanów emocjonalnych (np. zapachu, który uspokaja). W idei Błękitnego Porodu mieszczą się więc także wizualizacje oraz afirmacje w różnej formie. W przypadku wielu kobiet już powyższe techniki wystarczą, by przeżyć poród spokojnie, świadomie i bez lęku. W poczuciu pełnego bezpieczeństwa. Ale jeśli to za mało, przydać się mogą dodatkowe elementy metody, jak pomoc w akceptacji fizjologii porodu (np. po co jest ból porodowy, jakie hormony się podczas niego wydzielają), nauka asertywności czy wzmacnianie własnej wartości.
Każda kobieta powinna dobrać narzędzia i metody stosowane podczas Błękitnego Porodu indywidualnie – dopasować do swoich potrzeb i możliwości.
Po co to wszystko?
Zalet Błękitnego Porodu wskazać można naprawdę wiele. Postaramy się wymienić te najważniejsze. Poród w głębokim relaksie to przede wszystkim:
- lepsze samopoczucie rodzącej;
- mniejszy strach i obawa przed tym, co się dzieje i co ma się wydarzyć;
- znajomość siebie i swoich reakcji, dzięki którym nie blokujemy porodu swoim lękiem i zaciskaniem ciała;
- spadek ciśnienia krwi i mniejsze napięcie mięśni;
- mniejsza odczuwalność porodowego bólu;
- większa szansa na naturalny przebieg porodu (nawet po wcześniejszym cesarskim cięciu);
- lepsze dotlenienie dziecka, a w konsekwencji lepsze funkcjonowanie układu nerwowego i odpornościowego;
- lepsze doświadczenie porodu, a w konsekwencji lepsze wspomnienia tego ważnego wydarzenia;
- uwierzenie w siebie i w swoje możliwości.
Jedynym przeciwwskazaniem do Błękitnego Porodu są ciężkie choroby psychiczne – jak na przykład schizofrenia. Poza tym metoda może być stosowana przez wszystkie kobiety – bez względu na wiek czy przebieg ciąży.
Poród, o którym nie chcesz zapomnieć
Czym więc jest Błękitny Poród? To przede wszystkim doświadczenie, które dodaje – nie zaś odbiera kobiecie siły. Wydarzenie mniej medyczne, a bardziej emocjonalne. Takie, którym kieruje sama kobieta, nie zaś personel medyczny. Takie, które pozostawia piękne wspomnienia, a nie lęk i traumę. To poród, o którym nie zapomina się w chwili wzięcia dziecka w ramiona – pamięta się o nim do końca życia. Bo chce się go pamiętać.
Jeśli interesuje was idea błękitnego porodu, zajrzyjcie na facebookową grupę, gdzie znajdziecie mnóstwo wskazówek i porad, których udziela inicjatorka Błękitnego Porodu – coach okołoporodowy i hipno-doula, Beata Meinguer.