Radzenie sobie z blizną po cesarskim cięciu może obejmować różne działania mające na celu przyspieszenie gojenia i minimalizację widoczności blizny. Jak dbać o bliznę po cesarce?
Cesarskie cięcie to obecnie coraz powszechniejszy sposób zakończenia ciąży. Dobrze jest jednak pamiętać, że cesarskie cięcie to operacja, po której zostaje blizna. Blizna po cesarskim cięciu może być trudnym doświadczeniem dla niektórych kobiet, ale istnieją pewne kroki, które można podjąć, aby pomóc w jej leczeniu, mobilizacji i redukcji widoczności blizny po CC. Blizna po CC nie musi już być pamiątką na całe życie.
Blizna po CC – jak wygląda?
Cesarskie cięcie dziś – nie oznacza już, jak dawniej, blizny „na całe życie”. Dlaczego? Przede wszystkim zmienił się sposób przeprowadzania cesarskiego cięcia. Dawniej zabieg polegał na wykonywaniu rozcięcia wzdłuż linii biegnącej pionowo poprzez środek brzucha – od pępka aż do spojenia łonowego. Obecnie cięcie robi się w poprzek brzucha, lekko powyżej spojenia łonowego. Blizna po cięciu cesarskim wynosi maksymalnie 15 cm długości i około 3 mm szerokości. Wielkość nacięcia zależy od wagi mamy i dziecka, a także jego ułożenia w momencie zabiegu.
Blizna po cesarskim cięciu najpierw jest czerwona lub różowa, z czasem jednak blednie. Mimo swoich małych rozmiarów, ślad po cesarskim cięciu, nim zupełnie się zagoi, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Dlaczego? Pamiętajmy, że rana ta, choć niewielka, w istocie jest dość głęboka – to nacięcie kilku warstw skórnych, a także brzucha i macicy.
Jeśli miejsce goi się tak, jak powinno, już po tygodniu od porodu można zdjąć szwy zewnętrzne, zaś wewnętrzne potrzebują na zupełne rozpuszczenie się około trzech miesięcy. Warto więc, aby przez kilka pierwszych tygodni otoczyć okolice rany szczególną pielęgnacją.
Blizna po cięciu cesarskim wynosi maksymalnie 15 cm długości i około 3 mm szerokości.
Pielęgnacja blizny po cesarskim cięciu
Po porodzie przez cesarskie cięcie, miejsce nacięcia zostaje przykryte opatrunkiem, którego nie wolno zamaczać, dlatego należy szczególnie uważać np. podczas kąpieli. Zazwyczaj opatrunek zmienia się po upływie doby, zaś od trzeciej doby po zabiegu można już kąpać się pod prysznicem. Po zdjęciu opatrunku i szwów po cesarce (zaleca się, by rana pozostawała odkryta, co przyspiesza gojenie) należy dbać, aby rana nie uległa jakiemukolwiek zabrudzeniu i nie doszło do zakażenia.
Bliznę po cesarskim cięciu myjemy ciepłą wodą oraz korzystamy z żelu do higieny intymnej, hipoalergicznego mydła dla niemowląt lub szarego, bezzapachowego (częściej niż raz na dzień, najlepiej 3 -4 razy dziennie). Osuszamy ranę nie zwykłym bawełnianym, szorstkim ręcznikiem, ale najlepiej ręcznikiem jednorazowym (unikamy siedliska bakterii, jakie może powstać w zakamarkach zwykłego ręcznika). Wybieramy lekką, nieuciskającą bieliznę (najlepiej wysokie majtki, w których gumka nie uraża obolałego miejsca) oraz unikamy ciasnych spodni. Jeśli jest taka możliwość rana po cesarskim cięciu powinna być wietrzona, nawet jeszcze przed zdjęciem szwów ale nie powinna być narażona na skrajne temperatury ani na promienie słoneczne.
To, że rana wygląda już lepiej nie oznacza, że możemy od razu pozwolić sobie na większy wysiłek. Pamiętajmy, że szwy wewnętrzne ulegają rozpuszczeniu w czasie około 3 miesięcy, dlatego przez ten okres nie dźwigamy ciężkich przedmiotów. Ponadto, podczas karmienia dziecka, układamy je tak, aby nie uciskało rany (np. kładziemy na kolanach miękką poduszkę).
Blizna po cesarskim cięciu – fizjoterapia
Odpowiednia fizjoterapia może znacząco poprawić wygląd blizny, zmniejszyć dolegliwości bólowe oraz przywrócić pełną funkcjonalność mięśni brzucha. Fizjoterapii blizny po cesarskim cięciu ma na celu:
- zmniejszenie bólu i napięcia w okolicy blizny po CC;
- poprawę elastyczności i ruchomości tkanek;
- zapobieganie zrostom i bliznowcom;
- przywrócenie prawidłowej funkcji mięśni brzucha.
Oto kilka technik masażu, które można wykonywać samodzielnie w domu:
Masaż blizny po CC – poprzeczny
- delikatnie uciskaj skórę w okolicy blizny palcami;
- przesuwaj skórę w poprzek blizny, stosując lekkie naciski;
- wykonuj ruchy na boki przez 5-10 minut dziennie.
Masaż blizny po CC – kolisty
- używając palców, wykonuj małe, koliste ruchy wzdłuż całej długości blizny;
- staraj się delikatnie rozciągać skórę w różnych kierunkach;
- powtarzaj masaż przez 5-10 minut dziennie.
Stosuj ucisk na bliznę, ale unikaj bólu! Możesz również stosować ćwiczenia oddechowe:
Ćwiczenia oddechowe na bliznę po cięciu cesarskim
- połóż się na plecach z nogami ugiętymi w kolanach;
- skoncentruj się na głębokim, kontrolowanym oddychaniu;
- przy wdechu unoś brzuch, a przy wydechu opuszczaj go;
- powtórz 10-15 razy.
Wszystkie ćwiczenia powinny zostać wcześniej skonsultowane z lekarzem lub fizjoterapeutą. Należy jednak pamiętać, że można je stosować dopiero wtedy, gdy rana się zagoi oraz zostaną ściągnięte szwy.
Możliwe powikłania po cesarskim cięciu
Ból po cesarskim cięciu mija zwykle po 4-6 sześciu tygodniach. Przez kilka kolejnych miesięcy możemy jednak odczuwać zdrętwienie, mrowienie i pieczenie w okolicach rany. Czasami wokół rany powstają zgrubienia, czyli tzw. bliznowiec lub keloid który, mimo, że niegroźny, nie wygląda zbyt estetycznie. Aby mu zapobiec można stosować specjalne preparaty do pielęgnacji blizn pooperacyjnych. Należy jednak pamiętać, że można je stosować dopiero wtedy, gdy rana się zagoi oraz zostaną ściągnięte szwy.
Pamiętajmy, by codziennie sprawdzać, czy rana goi się prawidłowo. Koniecznie zwróć się do lekarza, jeżeli wokół rany po cesarskim cięciu pojawia się obrzęk, miejsce jest gorące, odczuwamy silny ból bądź też z rany wydobywa się jakakolwiek wydzielina. Konsultacja wymagana jest także, jeśli ból blizny po cesarskim cięciu nie ustaje po upływie ponad sześciu tygodni od zabiegu. Zdarzają się sytuacje, że po powrocie krwawienia miesiączkowego w okolicach blizny pojawia się zgrubienie, które boli i powiększa się. O tym także poinformujmy lekarza.
Dowiedz się także: