Blue Monday – co to za dzień i kiedy wypada?

Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień w roku. Kiedy Blue Monday wypada w 2025 roku? Blue Monday – skąd się wziął?

Blue Monday 2025


Podziel się na


Blue Monday to najbardziej depresyjny dzień w roku. Kiedy Blue Monday wypada w 2025 roku? Skąd się wziął ten dzień? I czy rzeczywiście może wpływać na nasz nastrój? Odpowiadamy na wszystkie pytania o Blue Monday!

Spis treści
1. 
Blue Monday co to jest?
2. 
Kiedy jest Blue Monday w 2025 roku?
3. 
Blue Monday – jak sobie poradzić?

Blue Monday co to jest?

Blue Monday to ponoć najbardziej depresyjny dzień w roku. Skąd się wziął? Termin Blue Monday pojawił się w 2004 roku dzięki brytyjskiemu psychologowi. Cliff Arnall wyznaczył ten dzień za pomocą (rzekomo skomplikowanego) specjalnego wzoru matematycznego. Z obliczeń wyszło mu, że najgorszy jest trzeci poniedziałek stycznia. W obliczeniach uwzględnił takie czynniki jak: złamanie noworocznych postanowień, złe warunki pogodowe, niski poziom motywacji i braki na koncie po świątecznych wydatkach.

Teza o Blue Monday została jednak opracowana jako chwyt marketingowy. Okazało się, że do Arnalla zgłosiła się agencja reklamowa reprezentująca biuro podróży, szukająca czynnika, który zachęciłby ludzi do zakupu wycieczek w sezonie zimowym. Po latach sam autor przyznał się do błędu i wycofał się ze swojej tezy.

Większość psychologów również uznaje Blue Monday za pseudoteorię i podważa jej wiarygodność, ale w kulturze i powszechnej świadomości termin ten się przyjął. Donoszą o nim social media, influencerzy, trenerzy personalni i niektórzy lekarze. Warto dowiedzieć się o nim więcej!

Kiedy jest Blue Monday w 2025 roku?

Kiedy jest Blue Monday w 2025 roku? „Błękitny poniedziałek” przypada na trzeci poniedziałek stycznia, czyli w tym roku – 20 stycznia. To właśnie w tym dniu ludzie mają doświadczać najwięcej negatywnych emocji.

Blue Monday – najbardziej depresyjny dzień w roku?  Choć nie ma jednoznacznych dowodów na to, że jest to najbardziej depresyjny dzień, to połączenie kilku czynników może spowodować u niektórych osób gorszy nastrój:

  • zima i związane z nią krótkie dni, brak słońca i niska temperatura mogą znacząco wpływać na samopoczucie,
  • brak świątecznego entuzjazmu, powrót do pracy – po świątecznym odpoczynku, wracamy do codziennych obowiązków i rutyny, co może powodować uczucie przygnębienia,
  • postanowienia noworoczne – wraz z nowym roku wielu z nas stawia sobie ambitne cele i postanowienia noworoczne, gdy jednak napotykamy trudności w ich realizacji zaczynami się irytować,
  • trudności finansowe – wielu z nas musi się zmierzyć z problemami finansowymi w styczniu, po burzliwym okresie świątecznym i licznymi wydatkami – to również może wprowadzić w smutny nastrój.

Warto wiedzieć, że chociaż istota Blue Monday jest podważana, istnieje jednostka zwana: sezonowe zaburzenie afektywne (SAD – Seasonal Affective Disorder), które wiąże się między innymi z małą ilością światła słonecznego czy mniejszą ilością aktywności fizycznej. Do objawów należy senność, drażliwość, zmęczenie, problemy z koncentracją, obniżenie jakości snu, spadek poziomu energii oraz uczucie smutku.

Warto więc obserwować swój organizm i zgłosić się do lekarza w razie utrzymujących się objawów.

Blue Monday - co to za dzień

Blue Monday – jak sobie poradzić?

Niezależnie od tego, czy wierzysz w Blue Monday, czy uważasz go za mit, warto wykorzystać zimowe dni, aby zadbać o siebie.

Co może pomóc na styczniowy spadek formy? Dawka ruchu, zdrowa dieta, odpowiednia suplementacja, wystawianie się na światło słoneczne, spotkania z bliskimi, odpoczynek i czas dla siebie! Zrób sobie małą przyjemność, która pozwoli Ci oderwać się od codziennej rutyny! Może jakieś nowe hobby? A może ciekawa książka? Spotkanie z przyjacielem? Możliwości jest sporo!

Każdy z nas ma prawo do słabszych dni. Warto jednak warto wiedzieć, jak poprawić sobie humor – i to nie tylko w najbardziej depresyjny dzień roku, ale każdego innego dnia. Nie dajmy się Blue Monday!

Dowiedz się więcej: