Ból brzucha w ciąży

Czy ból brzucha w ciąży to zjawisko normalne i jak rozpoznać, że pora skonsultować się z lekarzem? Co na ból brzucha w ciąży?

ból brzucha w ciąży dlaczego


Podziel się na


W ciąży żadnych niepokojących objawów bagatelizować nie wolno – to pewne. Tylko skąd mamy wiedzieć co jest sygnałem, że istnieje jakiś problem, a co jedynie – oznaką żywiołowości malucha? Czy ból brzucha w ciąży to zjawisko normalne i jak rozpoznać, że pora skonsultować się z lekarzem? Co na ból brzucha w ciąży?

Ból brzucha w ciąży – rodzaje bólu brzucha

Ból brzucha w ciąży dotyczy większość przyszłych mam. Szczególnie ból brzucha, który pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży, jest zjawiskiem niezwykle powszechnym wśród ciężarnych i w większości przypadków nie niesie ze sobą powodów do niepokoju. Najczęściej dolegliwości takie przypominają ból podczas miesiączki. W niektórych przypadkach jest to naturalna reakcja organizmu na zmiany zachodzące w czasie ciąży, podczas gdy w innych może sygnalizować poważniejsze problemy wymagające uwagi lekarza.

Ból kłujący w ciąży

Wczesne bóle brzucha w ciąży mogą być spowodowane rozciąganiem się macicy w celu przygotowania się do wzrostu płodu. Bóle brzucha w drugim i trzecim trymestrze mogą być wynikiem skurczów macicy, znanych jako skurcze Braxtona-Hicksa. Są one rodzajem treningu dla macicy, przygotowując ją do porodu.

Uczucie rozrywania w kroczu, bóle w pachwinach (obustronne)

Bóle w pachwinach wynikają z przekrwienia, które spowodowane jest działaniem podwyższonego poziomu progesteronu. Dodatkowo, powiększająca się macica pociąga trzymające ją wiązadła maciczne, co może powodować uczucie „ciągnięcia”.

 

Silny ból po prawej stronie brzucha w ciąży

Jeżeli ból brzucha w ciąży wyraźnie lokuje się po prawej stronie, może zwiastować zapalenie wyrostka robaczkowego. Im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym dolegliwości bólowe mogą pojawiać się w różnych częściach jamy brzusznej. Pojawiają  się również wymioty, biegunka czy gorączka. W przypadku wystąpienia objawów zapalenia wyrostka robaczkowego w ciąży istotne jest zgłoszenie do lekarza. Nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży może mieć groźne powikłania.

Regularne skurcze w dole brzucha (do tego plamienia, krwawienie)

Mimo tego, że niektóre objawy bólowe nie zagrażają mamie ani dziecku, należy pamiętać, że w pierwszym trymestrze ciąży – bóle brzucha mogą także sygnalizować ryzyko poronienia. Regularnych skurczów w dole brzucha nie należy więc lekceważyć, a kiedy pojawi się krwawienie, czy jedynie plamienia – trzeba pilnie zgłosić się do lekarza.

Kopnięcia w brzuchu

To maluszek daje znaki o swojej obecności. Może się poruszać, wiercić, kopać – mimo, że bywa to bolesne, w niczym nie zagraża mamusi.

 ból brzucha w ciąży co oznacza

Twardnienie brzucha w ciąży

Twardnienie brzucha w ciąży określa się także mianem stawiania się macicy lub stawiania się brzucha. Jest to standardowy objaw przebiegającej bez zakłóceń zaawansowanej ciąży. Kiedy twardnienie i brzucha w ciąży jest niebezpieczne? Jeżeli odczuwamy twardnienie brzucha przed 25. – 30. tygodniem ciąży i nie jest to jednorazowe odczucie należy skontaktować się z lekarzem. Alarmującymi symptomami towarzyszącymi są: plamienie, krwawienie i ból. Jest to objaw poważny i wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza.

Bóle brzucha związane z bólem w krzyżach

Ból krzyża i dolnej partii brzucha w ciąży może sygnalizować stopniowe odklejanie się łożyska. Ból w krzyżach jest bardzo częstą dolegliwością w trakcie ciąży i nie każdy musi niepokoić – warto powiedzieć o nim podczas wizyty kontrolnej.

 

Bóle brzucha dołem, spinające

Tego rodzaju bóle brzucha w ciąży mogą być objawem zaburzeń elektrolitowych. W takich sytuacjach zaleca się zwiększenie ilości spożywanych płynów oraz uzupełnienie doboru potasu w diecie.

Uczucie rozpychania, twardnienie brzucha w ciąży

To prawdopodobnie skurcze Braxtona-Hicksa które mogą pojawiać się już po 20. tygodniu ciąży. Najpierw są nieregularne i nie bolą, jednak każda kobieta inaczej je odczuwa. Są to skurcze macicy, które pojawiają się zwykle co 20-30 sekund, a napięcie nie trwa dłużej niż 2 minuty. W miarę zbliżania się terminu porodu skurcze są silniejsze. Skurcze te zwane są także przepowiadającymi – są swoistym treningiem macicy przed porodem.

Uczucie gniecenia i bólu w prawym podżebrzu, nudności i zgaga w ciąży

Niekiedy bywa i tak, że macica rozpycha się nadmiernie na inne narządy (wątrobę, jelita) co sprawia, że kobieta w ciąży może mieć kłopoty z trawieniem. Wątroba nie pracuje wówczas tak, jak powinna. Co więcej, jest ona dodatkowo obciążona przez działanie progesteronu – hormonu, który zmniejsza ilość kwasów żółciowych.

co robić gdy w ciąży boli brzuch

Ucisk i ból promieniujący od krzyża

Taka dolegliwość sugeruje zaburzenia układu moczowego. Płód uciska na moczowody, co powoduje zastój moczu, a czasem nawet kolkę nerkową. Należy skonsultować się ze specjalistą.

Ból brzucha w ciąży – kiedy do lekarza?

W pierwszym trymestrze ciąży istnieje stosunkowo duże ryzyko poronienia, dlatego też nie należy bagatelizować sygnałów, jakie wysyła do nas organizm. Jeżeli odczuwane bóle mają charakter regularnych skurczy, należy jak najszybciej udać się do ginekologa. Każdy silny ból brzucha, obrzęk, nudności, krwawienie czy nawet plamienie (niekoniecznie w towarzystwie bólu) lub inne niepokojące objawy, wymagają pilnej konsultacji. 

Zdjęcia autorstwa Amina Filkins z Pexels