Czy ból brzucha w ciąży to zjawisko normalne i jak rozpoznać, że pora skonsultować się z lekarzem?
W ciąży żadnych niepokojących objawów bagatelizować nie wolno – to pewne. Tylko skąd mamy wiedzieć co jest sygnałem, że istnieje jakiś problem, a co jedynie – oznaką żywiołowości malucha? Czy ból brzucha w ciąży to zjawisko normalne i jak rozpoznać, że pora skonsultować się z lekarzem?
Rodzaje bólu brzucha w ciąży
Jak się okazuje, bólu brzucha w ciąży doświadcza większość kobiet. Szczególnie ten, który pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży jest zjawiskiem niezwykle powszechnym wśród ciężarnych i w większości przypadków nie niesie ze sobą powodów do niepokoju. Najczęściej dolegliwości takie przypominają bóle, jakie odczuwamy podczas miesiączki. Natomiast te, które mogą pojawić się w drugim i trzecim trymestrze mają już nieco odmienny charakter i niekiedy mogą być groźne.
Ból kłujący
Ból taki może się pojawiać nawet do połowy ciąży, a jego przyczyną jest rozrastająca się macica.
Uczucie rozrywania w kroczu, bóle w pachwinach (obustronne)
Wynikają z przekrwienia, które spowodowane jest działaniem podwyższonego poziomu progesteronu, a powiększająca się macica pociąga trzymające ją wiązadła maciczne, co może powodować uczucie „ciągnięcia”.

Silny ból po prawej stronie
Jeżeli ból wyraźnie lokuje się po prawej stronie, może zwiastować zapalenie wyrostka robaczkowego, co wymaga szybkiej konsultacji ze specjalistą.
Regularne skurcze w dole brzucha (do tego plamienia, krwawienie)
Mimo tego, że niektóre objawy bólowe nie zagrażają mamie ani dziecku, należy pamiętać, że w pierwszym trymestrze ciąży – bóle mogą także sygnalizować ryzyko poronienia. Regularnych skurczów w dole brzucha nie należy więc lekceważyć, a kiedy pojawi się krwawienie, czy jedynie plamienia – trzeba zgłosić się do lekarza.
Kopnięcia w brzuchu
To maluszek daje znaki o swojej obecności. Może się poruszać, wiercić, kopać – mimo, że bywa to bolesne, w niczym nie zagraża mamusi.
Uczucie drętwienia, twardnienia w dole brzucha, napięta skóra
Takie bóle są niebezpieczne. Często ustępują i powracają, kiedy kobieta wstaje np. z krzesła. Można wtedy mieć uczucie nadmiernie spiętej skóry (często po nocy) – jest to objaw poważny i wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza.
Bóle brzucha związane z bólem w krzyżach
Ból krzyża i dolnej partii brzucha może sygnalizować stopniowe odklejanie się łożyska. Ból w krzyżach jest bardzo częstą dolegliwością w trakcie ciąży i nie każdy musi niepokoić – po prostu warto powiedzieć o nim podczas wizyty kontrolnej.

Bóle brzucha dołem, spinające
Czasami są objawem zaburzeń elektrolitowych. W takich sytuacjach zaleca się zwiększenie ilości spożywanych płynów oraz uzupełnienie doboru potasu w diecie.
Uczucie rozpychania, twardnienie brzucha
To prawdopodobnie skurcze Braxtona-Hicksa które mogą pojawiać się już po 20. tygodniu ciąży. Najpierw są nieregularne i nie bolą, jednak każda kobieta inaczej je odczuwa. Są to skurcze macicy, które pojawiają się zwykle co 20-30 sekund, a napięcie nie trwa dłużej niż 2 minuty. W miarę zbliżania się terminu porodu skurcze są silniejsze. Skurcze te zwane są także przepowiadającymi – są swoistym treningiem macicy przed porodem.
Uczucie gniecenia i bólu w prawym podżebrzu, nudności i zgaga
Niekiedy bywa i tak, że macica rozpycha się nadmiernie na inne narządy (wątrobę, jelita) co sprawia, że kobieta może mieć kłopoty z trawieniem. Wątroba nie pracuje wówczas tak, jak powinna. Co więcej, jest ona dodatkowo obciążona przez działanie progesteronu – hormonu, który zmniejsza ilość kwasów żółciowych.
Ucisk i ból promieniujący od krzyża
Taka dolegliwość sugeruje zaburzenia układu moczowego. Płód uciska na moczowody, co powoduje zastój moczu, a czasem nawet kolkę nerkową. Należy skonsultować się ze specjalistą.
Przyszła mama – też choruje!
Jak wiadomo, w pierwszym trymestrze ciąży istnieje stosunkowo duże ryzyko poronienia, dlatego też nie należy bagatelizować sygnałów, jakie wysyła do nas organizm. Jeżeli odczuwane bóle mają charakter regularnych skurczy, należy jak najszybciej udać się do ginekologa. Każde krwawienie czy nawet plamienie (niekoniecznie w towarzystwie bólu)także wymaga konsultacji.
W tym okresie mogą również pojawić się bóle w żaden sposób niezwiązane z ciążą (jak np. zapalenie wyrostka robaczkowego, zaburzenia jelitowe, kolka nerkowa) – nasz organizm, mimo tego, że zajęty nową rolą, tak jak każdy inny – narażony jest na choroby! Nie wolno nam o tym zapominać.
Zdjęcia autorstwa Amina Filkins z Pexels