Ból brzucha w ciąży

Czy ból brzucha w ciąży to zjawisko normalne i jak rozpoznać, że pora skonsultować się z lekarzem? Co na ból brzucha w ciąży?

obolały brzuch w ciąży


Podziel się na


W ciąży żadnych niepokojących objawów bagatelizować nie wolno – to pewne. Tylko skąd mamy wiedzieć co jest sygnałem, że istnieje jakiś problem, a co jedynie – oznaką żywiołowości malucha? Czy ból brzucha w ciąży to zjawisko normalne i jak rozpoznać, że pora skonsultować się z lekarzem? Co na ból brzucha w ciąży? Co oznacza obolały brzuch w ciąży? Dowiedz się z naszego artykułu!

Ból brzucha w ciąży – rodzaje bólu brzucha w ciąży

Ból brzucha w ciąży dotyczy większość przyszłych mam. Szczególnie ból brzucha, który pojawia się w pierwszym trymestrze ciąży, jest zjawiskiem niezwykle powszechnym wśród ciężarnych i w większości przypadków nie niesie ze sobą powodów do niepokoju. Najczęściej dolegliwości takie przypominają ból podczas miesiączki.

W niektórych przypadkach jest to naturalna reakcja organizmu na zmiany zachodzące w czasie ciąży, podczas gdy w innych może sygnalizować poważniejsze problemy wymagające uwagi lekarza. Zawsze warto skonsultować się z lekarzem, aby wykluczyć poważniejsze problemy. Przyjrzyjmy się różnym rodzajom bólu brzucha w ciąży!

Ból kłujący w ciąży / ostry ból brzucha w ciąży

Odczuwasz kłujący lub ostry ból brzucha w ciąży na jej wczesnym etapie? Wczesne bóle brzucha w ciąży mogą być spowodowane rozciąganiem się macicy w celu przygotowania się do wzrostu płodu. Bóle brzucha w drugim i trzecim trymestrze mogą być wynikiem skurczów macicy, znanych jako skurcze Braxtona-Hicksa. Są one rodzajem treningu dla macicy, przygotowując ją do porodu.

Rwący ból brzucha w ciąży/ uczucie rozrywania w kroczu/ bóle w pachwinach (obustronne)

Bóle w pachwinach wynikają z przekrwienia, które spowodowane jest działaniem podwyższonego poziomu progesteronu. Dodatkowo, powiększająca się macica pociąga trzymające ją wiązadła maciczne, co może powodować uczucie „ciągnięcia” czy wręcz rwania.

Mocny ból brzucha w ciąży po prawej stronie

Jeżeli ból brzucha w ciąży wyraźnie lokuje się po prawej stronie, może zwiastować zapalenie wyrostka robaczkowego. Im ciąża jest bardziej zaawansowana, tym dolegliwości bólowe mogą pojawiać się w różnych częściach jamy brzusznej. Pojawiają  się również wymioty, biegunka czy gorączka. W przypadku wystąpienia objawów zapalenia wyrostka robaczkowego w ciąży istotne jest zgłoszenie do lekarza. Nieleczone zapalenie wyrostka robaczkowego w ciąży może mieć groźne powikłania!

Regularne skurcze w dole brzucha (do tego plamienia, krwawienie)

Mimo tego, że niektóre objawy bólowe nie zagrażają mamie ani dziecku, należy pamiętać, że w pierwszym trymestrze ciąży – takie bóle brzucha w ciąży mogą także sygnalizować ryzyko poronienia. Regularnych skurczów w dole brzucha nie należy więc lekceważyć, a kiedy pojawi się krwawienie, czy jedynie plamienia – trzeba pilnie zgłosić się do lekarza.

Ból brzucha w ciąży w niektórych przypadkach to naturalna reakcja organizmu na zmiany zachodzące w czasie ciąży, ale może też sygnalizować poważniejsze problemy wymagające uwagi lekarza.

bolący brzuch w ciąży

Piekący ból brzucha w ciąży

Piekący ból brzucha w ciąży może być oznaką refluksu żołądkowego. Wysoki poziom progesteronu rozluźnia dolny zwieracz przełyku, co umożliwia cofaniu się kwasu żołądkowego do przełyku, powodując piekący ból. Bolący brzuch w ciąży z uczuciem pieczenia może być również wynikiem rozciągania więzadeł. W miarę jak macica rośnie, więzadła wspierające ją rozciągają się, co może powodować piekący lub ostry ból w dolnej części brzucha. Może pojawić się również swędzenie i uczucie ciągnięcia skóry.

Kopnięcia w brzuchu

To maluszek daje znaki o swojej obecności. Może się poruszać, wiercić, kopać – mimo, że bywa to bolesne, w niczym nie zagraża mamusi.

Twardnienie brzucha w ciąży

Twardnienie brzucha w ciąży określa się także mianem stawiania się macicy lub stawiania się brzucha. Jest to standardowy objaw przebiegającej bez zakłóceń zaawansowanej ciąży. Kiedy twardnienie i brzucha w ciąży jest niebezpieczne? Jeżeli odczuwamy twardnienie brzucha przed 25. – 30. tygodniem ciąży i nie jest to jednorazowe odczucie należy skontaktować się z lekarzem. Alarmującymi symptomami towarzyszącymi są: plamienie, krwawienie i ból. Jest to objaw poważny i wymaga natychmiastowej wizyty u lekarza.

Bóle brzucha związane z bólem w krzyżach

Ból krzyża i dolnej partii brzucha w ciąży może sygnalizować stopniowe odklejanie się łożyska. Ból w krzyżach jest bardzo częstą dolegliwością w trakcie ciąży i nie każdy musi niepokoić – warto powiedzieć o nim podczas wizyty kontrolnej.

Bóle brzucha dołem, spinające

Tego rodzaju bóle brzucha w ciąży mogą być objawem zaburzeń elektrolitowych. W takich sytuacjach zaleca się zwiększenie ilości spożywanych płynów oraz uzupełnienie doboru potasu w diecie.

Uczucie rozpychania, twardnienie brzucha w ciąży

To prawdopodobnie skurcze Braxtona-Hicksa które mogą pojawiać się już po 20. tygodniu ciąży. Najpierw są nieregularne i nie bolą, jednak każda kobieta inaczej je odczuwa. Są to skurcze macicy, które pojawiają się zwykle co 20-30 sekund, a napięcie nie trwa dłużej niż 2 minuty. W miarę zbliżania się terminu porodu skurcze są silniejsze. Skurcze te zwane są także przepowiadającymi – są swoistym treningiem macicy przed porodem.

Uczucie gniecenia i bólu w prawym podżebrzu, nudności i zgaga w ciąży

Niekiedy bywa i tak, że macica rozpycha się nadmiernie na inne narządy (wątrobę, jelita) co sprawia, że kobieta w ciąży może mieć kłopoty z trawieniem. Wątroba nie pracuje wówczas tak, jak powinna. Co więcej, jest ona dodatkowo obciążona przez działanie progesteronu – hormonu, który zmniejsza ilość kwasów żółciowych.

W ciąży nie należy bagatelizować sygnałów, jakie wysyła do nas organizm!

mocny ból brzucha w ciąży

Ucisk i ból promieniujący od krzyża

Taka dolegliwość sugeruje zaburzenia układu moczowego. Płód uciska na moczowody, co powoduje zastój moczu, a czasem nawet kolkę nerkową. Należy pilnie skonsultować się ze specjalistą.

Ból brzucha w ciąży – kiedy do lekarza?

W ciąży nie należy bagatelizować sygnałów, jakie wysyła do nas organizm! Jeżeli ból brzucha nas niepokoi, odczuwamy ciągły ból brzucha w ciąży lub ból brzucha w ciąży ma charakter regularnych skurczy, należy jak najszybciej udać się do ginekologa.

Każdy silny ból brzucha w ciąży, obrzęk, nudności, krwawienie czy plamienie (niekoniecznie w towarzystwie bólu) lub inne niepokojące objawy, wymagają pilnej konsultacji z lekarzem.

Dowiedz się także: