Wiele kobiet zgłaszających się do lekarza z powodu kłopotów z piersiami zgłasza ich bolesność. Co może oznaczać ból piersi?
Ból piersi to dyskomfort odczuwany w jednej lub obu piersiach. Może być odczuwany stale lub jedynie dawać o sobie znać podczas dotyku. Czym może być spowodowany ból piersi?
Dolegliwości związane z bólem piersi spowodowane mogą być spowodowane tzw. zespołem napięcia przedmiesiączkowego i występują w okresie nawet do 10 dni przed menstruacją. Jeżeli ból piersi nie jest związany z w/w zespołem, np. dlatego, że występuje w okresie ciąży i karmienia, w pierwszej fazie cyklu może być wywołany noszeniem bardzo obcisłej odzieży (w tym szczególnie biustonoszy).
Nadmierny wysiłek fizyczny, np. w czasie aerobiku, siłowni czy sportów wodnych również może powodować ból. Często przyczyną bolesności mogą być urazy, głównie komunikacyjne (napinające się w czasie gwałtownego hamowania lub wypadku pasy bezpieczeństwa, które mogą powodować urazy piersi).

Ból piersi w ciąży i w połogu
U kobiet w połogu ból piersi (w szczególności brodawki sutkowej), jest elementem niemal nieodzownym. Może być spowodowany uszkodzeniem mechanicznym w czasie karmienia lub wywołany tworzącym się ostrym ropniem połogowym. W przypadku tego drugiego, gdy kobieta odczuwa silny ból, pojawia się gorączka oraz gęsta, ropna wydzielina – wówczas należy niezwłocznie udać się do lekarza.
W ciąży ból piersi może wystąpić z powodu zmian środowiska hormonalnego i związanego z tym przygotowania gruczołów do produkcji pokarmu. Szczególnie w trakcie drugiego i trzeciego trymestru ciąży dochodzi do ich znacznego powiększenia. Liczna grupa ciężarnych odczuwa związane z tym dolegliwości bólowe. Poza tym ból mogą wywoływać te same czynniki, które wywołują ból poza ciążą, takie jak wspomniany już uraz, czy wysiłek fizyczny.

Objawy alarmujące
Ból piersi dotyczy bardzo licznej grupy pacjentek, ale tylko w niektórych sytuacjach jest objawem groźnego procesu. Oto objawy, mogące budzić niepokój w połączeniu z bólem:
- zaczerwienienie;
- wydobywanie się ropnej lub krwistej treści z brodawki sutkowej;
- zmiana wyglądu skóry piersi;
- powiększenie węzłów chłonnych pachowych;
- wyczuwalny, guzowaty twór;
- bardzo młody lub zaawansowany wiek pacjentki;
- wzrost temperatury;
- osłabienie.

Jeżeli oprócz dolegliwości bólowych występuje dodatkowo którykolwiek z w/w objawów pacjentka powinna się niezwłocznie skonsultować z lekarzem ginekologiem. Nie należy takich objawów lekceważyć, bo mogą być sygnałem rozpoczynającej się choroby, nawet nowotworu piersi. Trzeba także pamiętać, że tyko szybka diagnostyka i podjęcie leczenia może gwarantować powrót w tym przypadku do zdrowia.
Autor: lek. med. Witold Kłosiński