Bola – naszyjnik dla kobiet w ciąży

Naszyjnik Bola to także pomysł na prezent dla przyszłej mamy. Dowiedzmy się więc o nim nieco więcej.

kobieta w ciąży w naszyjniku bola


Podziel się na


Niedawno na rynku artykułów dla kobiet w ciąży pojawiły się bola – meksykańskie wisiorki z dzwoneczkiem. Ta oryginalna, kolorowa biżuteria to nie tylko ciążowa ozdoba. Zgodnie z meksykańską tradycją ma też służyć uspokojeniu maluszka, którego mama nosi w brzuchu. Bola to także świetny pomysł na prezent dla przyszłej mamy. Dowiedzmy się więc o nim nieco więcej.

Bola – meksykański dzwoneczek

Tajemnicze bola to nic innego, jak specjalny ciążowy naszyjnik. Tradycja noszenia bola wywodzi się z Meksyku, do Polski trafiła stosunkowo niedawno. Ta oryginalna ciążowa biżuteria to bardzo długi rzemyk sięgający aż za rosnący brzuszek, na którym zawieszona jest kulka (czasem przybiera także inne kształty) z malutkim dzwoneczkiem. Wraz z każdym ruchem kobiety dzwoneczek wydaje z siebie delikatne dźwięki. W tej chwili bola możemy kupić w różnych rozmiarach i kolorach – każda przyszła mama znajdzie więc coś dla siebie.

kobieta w ciąży w naszyjniku bola

Czemu służy bola?

Cała magia tego wisiorka to właśnie ukryty dzwoneczek. Jego zadaniem jest uspokajanie i przyzwyczajanie dziecka do swojego dźwięku. Nienarodzone maleństwo słyszy od około 20 tygodnia i to właśnie wtedy powinniśmy zacząć jak najczęściej nosić naszyjnik. Dzięki temu dźwięki będą przez powłoki brzuszne docierać do płodu – jeśli będzie to regularne, dziecko zapamięta je i będzie kojarzyć z czymś przyjemnym i bezpiecznym.

Już po narodzinach dźwięk dzwoneczka będzie malucha uspokajał i oswajał z nowym światem. Dźwięki wydawane przez bola działają analogicznie do słuchanej przez kobiety muzyki. Dziś dużo mówi się o znaczeniu muzyki w rozwoju dziecka, zaleca się jej słuchanie w ciąży. W ten właśnie sposób działa też bola – ma uspokoić, rozluźnić, wywołać pozytywne skojarzenia. Czy to zadziała? Prawdopodobnie tak, ale przeciwnicy bola mówią, że dzięki dzwoneczkowi na szyi można na przykład łatwo zlokalizować ciężarną, co nie zawsze jest dobre dla przyszłej mamy.

kobieta w ciąży w naszyjniku bola

Już po ciąży bola można wykorzystywać do uspokajania malucha, a gdy podrośnie może być to dla niego zabawka (np. by zająć rączki i oczka przy karmieniu). Oczywiście zawsze pozostaje tradycyjne funkcja zdobnicza bola – jako zwykłej biżuterii. Cena tego ciążowego wisiorka waha się od 55 do 140 zł.