Ból porodowy jest silny, jednak to ważny element wydawania dziecka na świat. Dlaczego poród boli? I czy poród musi boleć?
Nikt nie lubi bólu, ale ból porodowy jest całkowicie normalnym zjawiskiem. Ból przy porodzie wywołany jest m.in. przez skurcze macicy, rozciągającą się szyjkę macicy oraz dolny odcinek trzonku macicy. Ból porodowy jest silny, jednak to ważny element wydawania dziecka na świat. Dlaczego poród boli? I poród czy musi boleć? Sprawdzamy w najnowszym artykule!
Czy poród boli?
Tak, poród boli, jednak odczuwanie intensywności tego bólu będzie zupełnie inne w przypadku różnych osób. Jedni mówią, że poród boli jak łamanie kości, inni wspominają tylko o chwilowych, bolesnych skurczach do zniesienia.
Niezależnie od nasilenia bólu, poród zawsze boli – nie da się tego uniknąć. Jednak, jak wiele odczuć bólowych także i ból przy porodzie pojawia się w konkretnym celu. Dlaczego poród boli?
Dlaczego poród boli?
Wbrew pozorom, ból podczas porodu spełnia pewne konkretne zadania. Ból przy porodzie sygnalizuje, że wszystko idzie dobrze, a dziecko pragnie wyjść na świat. To zupełnie odwrotnie niż w przypadku bólu znanego nam z codziennego życia – nagły ból szyi czy pleców to zgoła inny sygnał. Informacja, że coś jest nie w porządku.
Ból porodowy zmienia swoją częstotliwość i natężenie w miarę postępowania kolejnych etapów porodu. Pełni więc swoistą funkcję informacyjną. Oprócz tego, stymuluje w kobiecie pewne instynktowne zachowania, które są bardzo potrzebne – chodzi głównie o zmianę pozycji. To niezwykle ważne, bo w ten sposób przyszła mama nieświadomie zabezpiecza z jednej strony dziecko, aby nie przyjęło niewłaściwej pozycji, a z drugiej – siebie, przed choćby uszkodzeniem miednicy i szyjki macicy.
Ból porodowy uruchamia również produkcję hormonów. W czasie porodu, Twój organizm naturalnie radzi sobie z bólem – wydziela substancje znieczulające i endorfiny, nazywane często hormonami szczęścia!
Tak, poród boli, jednak odczuwanie intensywności tego bólu będzie zupełnie inne w przypadku różnych osób.

Jak boli poród?
Warto jednak prześledzić, co w porodzie boli. Wszystko zależy od danej fazy porodu. Kluczowym elementem wywołującym ból podczas porodu są skurcze macicy. Powodują one ucisk nerwów i, w konsekwencji, silne doznania bólowe. Podczas porodu boli także rozciągająca się szyjka macicy oraz dolny odcinek trzonu macicy.
Ból niesie rozciąganie i uciskanie krocza, kiedy rozwarcie jest pełne, a głowa dziecka schodzi na dno miednicy. Ból kręgosłupa podczas porodu jest wywołany z kolei uciskiem nerwów w tej okolicy przez główkę dziecka.
Ból porodowy w skali – da się zmierzyć ból przy porodzie?
To, jak intensywny ból przy porodzie będziemy odczuwać, zależy od kilku czynników. Przede wszystkim – kluczowy jest próg odczuwania bólu, bardzo indywidualny dla każdego. Oprócz tego liczą się takie kwestie jak:
- wielkość dziecka,
- intensywność skurczów,
- strach przed rodzeniem
- czy budowa ciała kobiety.
Ból może być także potęgowany przez naszą psychikę – strach przed porodem, stres, brak wsparcia czy przyjaznego otoczenia w czasie porodu mogą potęgować odczucia bólowe podczas porodu.
To, jak intensywny ból przy porodzie będziemy odczuwać, zależy od kilku czynników.

Jak łagodzić ból porodowy?
Ból porodowy można złagodzić w sposób farmakologiczny lub naturalny. W tej drugiej grupie możemy wyróżnić np. masaż, kąpiel lub techniki oddychania przy porodzie. Nie bój się też krzyczeć! Jeśli tylko czujesz potrzebę, by krzyczeć podczas porodu nie powstrzymuj się. Krzyk pozwala zmniejszyć napięcie, dodaje sił i rozluźnia. Inne, naturalne sposoby łagodzenia bólu porodowego to masaż dolnej części pleców czy kąpiel w wodzie o temperaturze zbliżonej do temperatury ciała.
Jeszcze nie tak dawno nie stosowano przy porodzie żadnych form znieczulenia, rozwój medycyny umożliwia aktualnie mamom porody z ograniczonymi doznaniami bólowymi. Wśród środków farmakologicznych stosuje się znieczulenie zewnątrzoponowe, ale nie jest to jedyna metoda łagodzenia bólu przy porodzie. Dostępne są także środki przeciwbólowe podawane dożylnie, gaz rozweselający lub znieczulenie podpajęczynówkowe.
Dowiedz się więcej: