Dlaczego coś, co ma sprawiać przyjemność, niesie za sobą ból i dyskomfort? Skąd się bierze ból podczas stosunku?
Ból podczas stosunku to problem, który – według ostrożnych szacunków – dotyczyć może nawet 20-30% Polek. Co oznacza ból podczas stosunku? Czym spowodowane są bolesne stosunki płciowe? I – bez względu na przyczynę bólu – czy da się mu zapobiec? Odpowiadamy!
Dlaczego kobiete boli podczas stosunku?
Dyspareunia, bo tak fachowo nazywany jest ból podczas stosunku, najczęściej dotyczy spraw czysto „technicznych”. Chodzi głównie o nieodpowiednie przygotowanie do aktu płciowego, jak brak gry wstępnej lub niedostateczne nawilżenie pochwy. Większość kobiet przed faktyczną penetracją potrzebuje pieszczot i pocałunków, by osiągnąć odpowiednią wilgotność i temperaturę w miejscach intymnych. Te czynniki są zaś konieczne, by członek mężczyzny nie napotkał trudności w wejściu do pochwy, a jego ruch frykcyjny nie powodował nieprzyjemnego tarcia.
Problemy tego typu wiążą z dyspareunią powierzchowną, a więc bólem odczuwanym w obrębie sromu. Bolesne stosunki płciowe – przyczyny to również:
- suchość pochwy;
- stany zapalne (np. infekcje grzybicze);
- wady anatomiczne narządów rodnych;
- pooperacyjne blizny krocza i zrosty.
Ból podczas stosunku przy wejściu do pochwy może sprawiać także napięcie, jakie towarzyszy kobiecie. Zdenerwowanie, lęk czy zwykłe zmęczenie, które nie pozwala na rozluźnienie, sprawiają, że mięśnie napinają się, zamykając wejście do pochwy i zwężając ją.
Ból podczas stosunku głęboko – dyspareunia głęboka
Dużo poważniejszą grupę problemów tworzą infekcje i schorzenia, których jednym z objawów jest właśnie ból podczas stosunku. Są one często diagnozowane dopiero wówczas, gdy kobietę zaniepokoi dyskomfort odczuwany podczas aktów płciowych i wymagają nie tylko wizyty u lekarza, ale także leczenia. Ból może pojawić się w pochwie, kobieta może odczuwać również ból podbrzusza podczas stosunku. Tego rodzaju bóle nazywamy dyspareunią głęboką, to znaczy drażnieniem okolicy narządów miednicy i sklepienia pochwy.
Dyspareunia głęboka, czyli ból podczas stosunku głęboko, jest symptomem groźniejszych problemów:
- patologicznego zapalenia przydatków;
- mięśniaki macicy;
- zapalenie pęcherza moczowego;
- endometrioza;
- zespół nadwrażliwego jelita.
Zdarza się też, że bolesne stosunki płciowe mają podłoże psychiczne. Nieuświadamiany lęk przed zbliżeniem, nierzadko mający źródło w dzieciństwie, opory przed stosunkiem wynikające z silnej wiary i regulacji natury religijnej, problemy w związku, kompleksy – wszystko to może wywoływać negatywne reakcje organizmu i wymaga konsultacji z psychologiem. Już wiesz więcej na temat: bolesne stosunki płciowe przyczyny.
A co z mężczyznami? Czy ich też może boleć podczas stosunku? Dlaczego?
Bolesne stosunki płciowe u mężczyzn
Choć najczęściej ból podczas stosunku płciowego odczuwają kobiety, także mężczyźni mogą borykać się z tym problemem. Dzieje się tak zwłaszcza w przypadku:
- schorzeń prącia, np. przy stulejce (utrudnione lub niemożliwe zsunięcie napletka z główki członka);
- stanów zapalnych lub pourazowych;
- żylaków powrózka nasiennego;
- silnego stresu.
Ból podczas stosunku mężczyzna powinien skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu i andrologiem, który zastosuje odpowiednie leczenie, poprawiające jakość życia seksualnego mężczyzny.
Ból podczas stosunku – jak zapobiegać?
Każda przyczyna bólu to temat na odrębny wykład, warto jednak pamiętać, że w wielu przypadkach , by zapobiec bólom, wystarczy odpowiednie przygotowanie i regularna higiena.
Wydłużenie gry wstępnej lub stosowanie lubrykantów pomoże zwalczyć suchość pochwy, higiena miejsc intymnych (nie tylko toaleta, ale także dbałość o noszenie odpowiedniej, niezbyt ciasnej bielizny czy ostrożność podczas wizyt na basenie i w saunie) ustrzeże przed stanami zapalnymi tego obszaru, a szczera rozmowa z partnerem nierzadko zmniejszy napięcie podczas stosunku i pozwoli się zrelaksować.
Niektóre wady anatomiczne można poddać chirurgicznej korekcie, inne „obejść”, eksperymentując z pozycjami seksualnymi. W przypadku poważniejszych schorzeń kluczową rolę odgrywa sprawna diagnostyka – intensywnego bólu, szczególnie utrzymującego się po stosunku, nie można bagatelizować. Lekarz pomoże ustalić, co oznacza ból podczas stosunku. Konsultacja z ginekologiem i standardowe badania pomogą sprawnie wykryć schorzenie i podjąć natychmiastowe leczenie.
Dowiedz się także: