Rządzący, aby pomóc rodzinnej branży turystycznej, wpadli na pomysł „bonów turystycznych”. Komu przysługują i na jakich zasadach?
Pandemia COVID-19 dotknęła nie tylko każdego z nas w sposób osobisty, ale także miała i nadal ma bardzo negatywny wpływ na wiele gałęzi gospodarki. Jedną z tych, które ucierpiały najbardziej jest turystyka.
Wakacje w Polsce
Pandemii wciąż nie można uznać za do końca opanowaną, a lato puka do drzwi… COVID-19 pokrzyżował wiele planów, a w tym – tych wyjazdowych. Okazuje się, że nawet jeśli Polacy planują w tym roku wyjazd wakacyjny, w większości wybierają urlop w naszym kraju (jeśli szukasz pomysłów na wakacje z dziećmi w Polsce – sprawdź nasz poradnik wakacyjny. Z jednej strony czują się dzięki temu nieco bezpieczniej, a z drugiej – wspomagają rodzimy przemysł turystyczny.
Bony wakacyjne – skąd pomysł?
Na jakie potrzeby odpowiada bon turystyczny? Przede wszystkim – zachęca Polaków jeszcze bardziej do zostania w kraju i wybrania się na urlop w Polsce, dzięki czemu pieniądze zostawiamy tutaj, a nie za granicą. A skoro wakacje spędzamy w kraju, wspomagamy rodzimy przemysł turystyczny.
Inną sprawą jest pomóc rodzinom w sfinansowaniu wyjazdów. Pandemia COVID-19 dotknęła wielu branż, część osób musiało szukać nowej pracy, innym zostały skrócone godziny i obcięte wynagrodzenia… W takiej sytuacji wydatki na wakacje nie są tymi najpilniejszymi. Bony turystyczne na pewno pomogą sfinansować rodzinne wyjazdy. Odkąd rząd ogłosił, że planuje formę wsparcia na okres urlopowy, zainteresowanie tym tematem jest ogromne. Obecnie znamy już szczegóły – wszystkie najważniejsze informacje odnośnie zakresu bonu turystycznego, zasad jego przyznawania i dokumentów są zebrane niżej.
Polski Bon Turystyczny – podstawowe informacje
- Bon może zostać przyznany na każde dziecko, na które rodzice otrzymują 500 +.
- Jego wysokość to także 500 zł na każde dziecko do 18. roku życia. W przypadku dziecka z orzeczeniem o niepełnosprawności bon zostanie uzupełniony o dodatkowe 500 zł.
- Przyznanie bonu nie jest uzależnione od poziomu dochodów w rodzinie.
- Bon turystyczny, w przeciwieństwie do 500 plus, nie będzie przyznawany w formie gotówki, a w formie elektronicznej.
- Będzie ważny do końca marca 2022 roku.
- Można go wykorzystać „opłacając” nim częściowo lub w całości m.in. pobyt dziecka, czyli usługę hotelarską (oczywiście obejmuje także inne rodzaje zakwaterowania, jak agroturystyka, pensjonat…), a także udziału w kolonii czy obozie – sportowym, rekreacyjnym.
- Bonu nie trzeba wykorzystać na raz, można nim dokonywać płatności kilka razy.
- Co ważne, usługi, za które zapłacimy bonem muszą być realizowane na rzecz dziecka.
Gdzie dokładnie wykorzystamy bon turystyczny?
Bonu nie będzie można wykorzystać gdziekolwiek nam się zamarzy. Aby doprecyzować gdzie konkretnie okaże się to możliwe, zostanie utworzony specjalny Katalog Bazy Turystycznej. Opublikuje go na swojej stronie Polska Organizacja Turystyczna. W katalogu tym znajdą się te podmioty, które wyrażą chęć przyjmowania płatności w formie bonu i zarejestrują się w specjalnym systemie prowadzonym przez ZUS.
Bon będzie można wykorzystać nie tylko do opłacenia pobytu w hotelu czy na kolonii, ale, jeśli zgłoszą się odpowiednie podmioty, także do opłacenia różnych innych aktywności, jak choćby pobytu w parku rozrywki wycieczki, przejazdu…
Jak dotrzymać bon?
Aby otrzymać bon turystyczny nie trzeba składać wniosku. Należy jedynie „aktywować” bon. W tym celu wystarczy się zalogować do systemu PUE ZUS i potwierdzić swoje dane. Bon zostanie przekazany sms-owo lub mailowo. Obecnie nie znamy jeszcze konkretnej daty, od której będzie można aktywować swoje bony. Zostanie ona, po ustaleniu wszelkich szczegółów, opublikowana na stronie Biuletynu Informacji Publicznej Ministerstwa Rozwoju. Najprawdopodobniej będzie to koniec lipca.