Brak apetytu w ciąży – przyczyna i sposoby na przywrócenie smaku

Niektóre ciężarne borykają się z brakiem apetytu. Skąd się bierze ta przypadłość i jak sobie z nią radzić?

kobieta w ciąży z jabłkiem w ręku


Podziel się na


Brak apetytu w ciąży? Przecież większość przyszłych mam narzeka na to, że jedzą za dwoje! A jednak – niektóre ciężarne borykają się z odwrotną przypadłością. Brak apetytu w ciąży – skąd się bierze i jak sobie z nim radzić?

Jak wiadomo, prawidłowe przybieranie na wadze to jeden z elementów zdrowo przebiegającej ciąży. Przebywające w łonie matki dziecko nie jest w stanie czerpać pożywienia z innego źródła, jak właśnie od niej samej. Zadaniem przyszłej mamy jest więc regularnie dostarczać maleństwu potrzebnych dla prawidłowego rozwoju składników odżywczych. Nie jest to jednak proste, kiedy brakuje chęci do jedzenia. Pytanie, jak to możliwe, że kobieta, w której organizmie rozwija się nowe życie, nie odczuwa łaknienia?

Brak apetytu w ciąży – możliwe powody

Przyczyny braku apetytu mogą być różne w zależności od momentu ciąży. Na samym początku powodem takiej sytuacji często są dolegliwości żołądkowe, z którymi zmaga się wiele ciężarnych. Mdłości, nudności i wymioty potrafią solidnie uprzykrzyć codzienne funkcjonowanie, więc trudno się dziwić, że przyszłą mamę mdli już na sam widok jedzenia. U wielu ciężarnych zmienia sią także postrzeganie smaków i zapachów, co może powodować czasową niechęć do określonych potraw czy składników pożywienia.

Zmiany hormonalne, jakie toczą się w organizmie przyszłej mamy powodują także szereg innych następstw, które mogą się przekładać na zmniejszony apetyt. To chociażby zwiększona produkcja progesteronu, który jest niezbędny dla utrzymania ciąży. Spowalnia on proces trawienia, a tym samym – osłabia apetyt. Na zmniejszone odczuwanie głodu może też wpływać nacisk rozrastającej się macicy na jelito cienkie. Nie można ponadto lekceważyć roli stresu, który – choć nie powinien – jest częstym towarzyszem kobiet, spodziewających się dziecka. A o tym, że stres może wydatnie osłabiać ochotę na jedzenie, nie trzeba chyba nikomu przypominać.

kobieta w ciąży siedzi na krześle z tabletem w rękach

Brak apetytu w ciąży  – czy to może być groźne?

O ile brak apetytu występuje w pierwszych tygodniach ciąży i ewidentnie ma związek ze wspomnianymi wyżej ciążowymi dolegliwościami, nie ma powodów do obaw. Na tym etapie ciąży płód jest jeszcze na tyle niewielki, że do zaspokojenia „głodu” wystarcza mu tyle, co jego mamie. Zdarza się nierzadko, że przyszłe mamy z tego powodu – zamiast przybierać na wadze – notują jej utratę.  Jeśli to niewielki spadek (rzędu 2 – 3 kilogramy), wszystko jest w porządku. Ale choć mdłości i wymioty to normalny objaw ciąży, ich przebieg nie zawsze jest „normalny”. Szczególnie niebezpieczne są tzw. wymioty niepowściągliwe. To wymioty, które są naprawdę silne i utrzymują się przez długi czas. Ich występowanie powoduje poważne ryzyko zaburzenia równowagi elektrolitowej, a w konsekwencji odwodnienia, utraty masy ciała czy nawet niebezpiecznej dla przebiegu ciąży niedokrwistości. W przypadku występowania takich objawów nie należy zwlekać z wizytą u lekarza prowadzącego.

Podobnie, jeśli brak apetytu pojawia się na późniejszym etapie ciąży – zwłaszcza, jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas. Bez względu na przyczynę, taki stan rodzi ryzyko, że przyszła mama nie przyjmuje (a w konsekwencji nie dostarcza dziecku) wystarczającej ilości potrzebnych witamin i minerałów. Za zmniejszony apetyt w ostatnim trymestrze ciąży może odpowiadać ucisk powiększającego się brzuszka na narządy jamy brzusznej. Takiej sytuacji może też towarzyszyć nieprzyjemna zgaga – zmora wielu ciężarnych, która dodatkowo osłabia chęć do jedzenia. A co, jeśli brak apetytu dokucza mamie na samej końcówce ciąży? Pora szykować się do szpitala! Kiedy akcja porodowa się zbliża, organizm samoczynnie się oczyszcza – może pojawić się biegunka, mdłości oraz właśnie zmniejszony apetyt.

kobieta w ciąży w białej sukience trzyma się za ciążowy brzuch

Jak poprawić apetyt w ciąży?

Jak już wiemy, brak apetytu w ciąży zazwyczaj nie jest objawem niepokojącym. A jednak warto mieć świadomość, że jeśli utrzymuje się dłużej, może prowadzić do niedoborów minerałów i witamin, które są niezbędne dla prawidłowego rozwoju płodu. Co więc robić, jeśli chęć na jedzenie zanika? Na pewno warto na jakiś czas wykreślić ze swojego jadłospisu produkty czy posiłki, które wywołują nieprzyjemne uczucie mdłości oraz profilaktycznie unikać dań ciężkostrawnych, mocno przyprawionych i aromatycznych. Z mdłościami można też walczyć za pomocą produktów, które łagodzą ich nasilenie – to chociażby imbir, banany czy kasza gryczana.

Zamiast serwować sobie duże posiłki, które już samym wyglądem mogą przyprawiać o mdłości, lepiej spożywać potrawy w małych porcjach – często i o regularnych porach. Warto też włączyć do swojego menu zdrowe przekąski, które pobudzają apetyt, jak np. suszone owoce czy orzechy. Dobrym sposobem na zaostrzenie apetytu jest także codzienna dawka ruchu i świeżego powietrza – zwłaszcza w ciąży nie wolno o niej zapominać!