Brzuszek po porodzie – ukrywać czy zgubić?

Dla wielu świeżo upieczonych mam sporym zaskoczeniem jest fakt, że – mimo urodzenia dziecka – brzuszek po porodzie nadal pozostaje mocno zaokrąglony.

brzuch po porodzie z napisem out of order


Podziel się na


Spis treści
1. 
Jak zgubić brzuszek po porodzie?
2. 
Jak ukrywać brzuszek po porodzie ?

By brzuszek po porodzie wrócił do swojego wcześniejszego rozmiaru, trzeba poczekać nawet 6-8 tygodni. Jak sobie radzić w tym czasie?

Nie istnieje zasada mówiąca, w jakim okresie ciążowy brzuszek odzyska rozmiary tego sprzed 9. miesięcy. Niektóre kobiety już po miesiącu od porodu wyglądają, jakby w ogóle nie rodziły, ale są też takie, którym – mimo upływu czasu – trudno powrócić do wcześniejszego rozmiaru. Wszystko zależy od genetyki oraz postępowania samej mamy – tego, czy zdrowo się odżywia, zapewnia organizmowi odpowiednią dawkę ruchu oraz jej pozytywnego nastawienia, które – jak wiemy – potrafi zdziałać cuda. Podpowiadamy, jak przyspieszyć pożegnanie z ciążowymi krągłościami oraz jak sprawić, by okres ten nie był nazbyt uciążliwy.

Jak zgubić brzuszek po porodzie?

Mimo, że po porodzie macica wraca do normalnej wielkości, brzuch nie robi się automatycznie płaski jak deska – jego mięśnie bardzo szybko tracą formę (prawdopodobnie najszybciej ze wszystkich grup mięśniowych), dlatego też po porodzie mogą być trochę zwiotczałe. By pomóc im odzyskać kondycję, warto wykonywać odpowiednie ćwiczenia. Pierwszą gimnastykę można wykonać w zasadzie już drugiego dnia od porodu. Mowa o ćwiczeniach mięśni Kegla, które polegają na naprzemiennym napinaniu i rozluźnianiu mięśni okolic krocza oraz pochwy. Dzięki nim mięśnie dna macicy napinają się i stają się mocniejsze. Dodatkowo, gimnastyka Kegla poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego.

kobieta mierząca się metrem krawieckim

By pomoc skórze na brzuchu odzyskać dawną jędrność i elastyczność, warto ją smarować preparatami ujędrniającymi (w zależności od potrzeby – dla matek karmiących). Podczas prysznica i nie tylko warto masować skórę okrężnymi ruchami. Prysznica – podkreślamy i dodamy jeszcze, że chłodnego. Wylegiwanie się w wannie napełnionej gorącą wodą bardzo osłabia skórę. Niezbędnym elementem postępowania mamy, która nie pała miłością do swojego ciążowego brzuszka, jest też zdrowa dieta. Warto zacząć uprawiać sport. Jaki? Pływanie, bieganie, spacer, a nawet taniec! Po prostu się ruszaj!

Jak ukrywać brzuszek po porodzie ?

Zanim jednak opisane sposoby zaczną przynosić rezultaty, warto zaprzyjaźnić się z pociągowym brzuszkiem i – jak to w przypadku przyjaciół bywa – zwracać na niego szczególną uwagę. Jeśli będziemy stosować się do tej zasady także w komponowaniu codziennego stroju, istnieje spora szansa, że nikt inny poza nami – uwagi na niego nie zwróci. Oczywiście chodzi tutaj o ubrania, które zakładamy, wychodząc z domu, bo podczas opieki nad maluchem liczy się przede wszystkim swoboda.

Na wyjście – nieważne czy z przyjaciółkami czy ze świeżo upieczonym tatą, dobrym rozwiązaniem jest założenie bielizny modelującej sylwetkę – skutecznie koryguje krągłości i dodaje pewności siebie. W czasie ciąży każda mama z pewnością zaopatrzyła się w luźne ubrania, np. tuniki odcinane pod biustem. Wprawdzie wtedy miały za zadanie zapewnić wygodę, ale kto powiedział, że teraz nie można ich zatrudnić w innej roli? W takich ubraniach młoda mama będzie wygląda wyjątkowo dziewczęco i promiennie. Sprawdzą się także fasony, w których talia przebiega poniżej lub powyżej naturalnego miejsca oraz rozkloszowane spódnice. Na ten okres warto wybierać stroje w pastelowych kolorach, dobrym pomysłem są też podłużne pasy.

Zamiast stresować się tym, że po porodzie ludzie w autobusie nadal ustępują ci miejsca – korzystaj z przywilejów młodej mamy. Już niedługo twoje ciało wróci do poprzedniego rozmiaru i jeszcze zatęsknisz za ciążowymi krągłościami!