Brzuszek w obiektywie

Minęły już czasy, kiedy kobiety w ciąży ukrywały się za workowatymi ubraniami, jakby ten odmienny stan był czymś nieestetycznym.

kobieta w ciąży podczas sesji ciążowej


Podziel się na


Minęły już czasy, kiedy kobiety w ciąży ukrywały się za workowatymi ubraniami, jakby ten odmienny stan był czymś nieestetycznym. Dziś przyszłe mamy coraz chętniej i dumniej prezentują zaokrąglone brzuchy, wiedząc, że ciąża to czas, kiedy każda kobieta po prostu rozkwita. Dlaczego więc nie uwiecznić tych wspaniałych chwil podczas profesjonalnej sesji fotograficznej? Tego rodzaju pamiątki stają się wśród przyszłych mam coraz popularniejsze.

Ciąża urodzie służy

Większość kobiet kojarzy ciążę tylko z niekorzystnymi zmianami w wyglądzie. Owszem, jest to okres, kiedy przede wszystkim sylwetka i skóra ulegają największym zmianom. Wiele przyszłych matek skarży się na zwiększoną wagę i nabrzmiałe piersi, a czasem też zmiany skórne wywołane przez hormony. U każdej kobiety działają one jednak inaczej i nie muszą wcale powodować pogorszenia wyglądu. Wszystko to sprawia, iż spora część kobiet będących w ciąży uważa się za mniej atrakcyjne i pociągające. To nieprawda! Choć zdanie o „rozkwitaniu w ciąży” brzmi już niemal jak frazes, mimo wszystko należy się z nim zgodzić. Wystarczy tylko dbać o siebie, nie zaniedbywać nawyków pielęgnacyjnych sprzed ciąży i absolutnie nie myśleć, że „i tak już nic nie pomoże”.

Podczas ciąży na ładny wygląd przyszłej mamy pracują bowiem nawet hormony, przede wszystkim estrogen. Sprawia on, że włosy gęstnieją, piersi stają się pełniejsze, a figura nabiera pięknych, krągłych kształtów. Niestety już po porodzie nie możemy liczyć na taką naturalną pomoc. Pierwsze miesiące życia naszego malucha to nie bajka, a my raczej nie będziemy wyglądać jak księżniczki (ewentualnie jak ta niewyspana przez ziarnko grochu pod materacami). Warto więc ten piękny stan ciąży, który tak szybko mija, uwiecznić na zdjęciach. Pan Artur Żurawski, który wraz z żoną Moniką prowadzi w Trójmieście Studio Fotografii Artystycznej uważa, że – sesja z brzuszkiem to okazja do utrwalenia czegoś wyjątkowego i niepowtarzalnego, a wykonana przez doświadczonego fotografa zatrzyma piękno tego okresu na lata.

mama w ciąży i córka podczas sesji ciążowej

Intymna sesja

Sesje fotograficzne dla kobiet w ciąży powoli stają się standardem. W Internecie aż roi się od ogłoszeń profesjonalnych fotografów oferujących wykonanie zdjęć przyszłym mamom. Pan Artur stwierdza nawet, że wzrost zainteresowana takimi sesjami obserwuje z miesiąca na miesiąc! Oczywiście największą popularnością cieszą się wśród debiutujących matek, dla których ciąża jest czymś nowym i niezwykłym. Można oczywiście stwierdzić, że to zbędny wydatek, a ładne zdjęcia w ciąży zrobi nawet partner zwykłym aparatem cyfrowym. Być może tak, ale trzeba pamiętać, że te 9 miesięcy to specjalny czas zarówno dla kobiety, jak i dla jej ciała. Profesjonalny fotograf zdecydowanie lepiej wywiąże się z tego zadania. Podpowie, jak się ustawić, żeby pewne rzeczy wyeksponować, a pewne ukryć, doskonale uchwyci padające światło.

Doświadczenie nauczyło Pana Artura, że przyszłym mamom bardzo podoba się – pięknie oświetlone ciało i intymne światło, którego nie uzyska się bez doświadczenia oraz sposobami domowym. Tego typu sesje są także niezwykle pomysłowe, a modelka może wybrać zarówno stopień odkrycia ciała, a bardzo często także i miejsce sesji – studio, plener bądź nawet własny dom. Fotografowie radzą, żeby na takie przedsięwzięcie decydować się w ostatnim miesiącu ciąży. Brzuch jest wtedy idealnie okrągły i zdecydowanie najładniej wychodzi na zdjęciach. Profesjonalni fotografowie zdają sobie sprawę, że taka sesja to niezwykły dla kobiety moment.

Ciąża to bardzo intymne zdarzenie dlatego sesje zdjęciowe przeważnie wykonuje Monika, która wyspecjalizowała się już w tego rodzaju fotografii. Fotograf musi być tutaj bardzo wyczulony na oczekiwania modelki, które omawiamy wspólnie przed sesją – relacjonuje Pan Artur Żurawski. Komfortowe warunki, indywidualne podejście i w konsekwencji – piękne, estetyczne zdjęcia, które będą niezwykłą pamiątką do końca życia. Trudno znaleźć minusy sesji fotograficznych w ciąży.

kobieta w ciąży podczas sesji ciążowej

Szlaki przetarte przez gwiazdy

Moda na zdjęcia tego typu przywędrowała oczywiście z Hollywood. Rozpoczęła ją w 1991 roku słynna już okładka magazynu „Vanity Fair” z ciężarną Demi Moore. Nie sam fakt pokazania na okładce kobiety w ciąży, ale to, że była ona kompletnie naga wzbudził ogromne zainteresowanie i wywołał szok. Zdjęcie było jednak bardzo estetyczne, a wszelkie „newralgiczne punkty” zostały zasłonięte. Cała sprawa spowodowała także pewien przełom, który najpierw wywołał całą falę podobnych okładek, a następnie przeniknięcie mody na ciążowe zdjęcia do świata „zwyczajnych” ludzi. Najsłynniejsze sesje z udziałem gwiazd w ciąży to z pewnością także naga Britney Spears w „Harper’s Bazaar” czy Claudia Schiffer w „Vogue”.

Jedyną bardzo odważną celebrytką z naszego, polskiego podwórka, która zdecydowała się wystąpić nago w ciąży jest Natasza Urbańska. Jej okładka w „Vivie” wywołała zarówno zdumienie, jak i zachwyt. Wydawać by się mogło, że zgoda na pokazanie się w takim, bardzo intymnym stanie całemu światu to pogwałcenie prywatności. Czy jednak patrząc na piękną Demi prezentującą z dumą swój brzuch czujemy coś oprócz zachwytu? Z pewnością nie – i o to właśnie chodzi.