Brzydki zapach z ust małego dziecka – skąd się bierze?

Nieprzyjemny zapach z ust jest zawsze sygnałem zmian w organizmie. Bez względu na to, czy chodzi o problemy natury gastrycznej, czasem stomatologicznej, diagnozowanie przebiega zwykle sprawnie. Co innego z dzieckiem…

kobieta i dziecko


Podziel się na


Jakie mogą być przyczyny pojawienia się brzydkiego zapachu z ust malucha?

Zęby , dziąsła i migdałki

Choroby i dolegliwości w obrębie jamy ustnej są najczęstszą przyczyną brzydkiego zapachu z ust małego dziecka. Błona śluzowa jamy ustnej u dzieci jest nie tylko bardzo delikatna, ale jeszcze „nieobyta” z wieloma czynnikami zewnętrznymi – od pokarmu aż po małe elementy zabawek i innych przedmiotów, które dzieci z rozkoszą wkładają do buzi. Ale częściej niż uszkodzenia mechaniczne zdarzają się choćby stany zapalne dziąseł, niejednokrotnie też zęby dziecka zwyczajnie się psują.

W obu tych przypadkach należy niezwłocznie wybrać się z maluchem do stomatologa. Oprócz chorób zębów i dziąseł, powodem nieprzyjemnego zapachu z ust dziecka mogą też być zapalenie jamy ustnej, afty i pleśniawki. Uporanie się z nimi jest dość uciążliwe i bolesne, dlatego warto skonsultować się z pediatrą, by oszczędzić dziecku bólu. Jama ustna to także migdałki – te niepozorne tkanki również mogą powodować „zapachową” dolegliwość. Tak dzieje się choćby w przypadku gdy na przerośniętych migdałkach namnażają się bakterie. Wizyta u laryngologa dziecięcego – obowiązkowa.

Katar i inne „nosowe sprawy”

Ale odpowiedzialny za brzydki zapach z ust może być także „zwykły” katar. Infekcja bakteryjna charakteryzuje się m.in. gęstą, nierzadko ropną wydzieliną z nosa, która spływając do gardła odpowiada za nieprzyjemny oddech dziecka. Podobne objawy może wywoływać także alergia. Jeśli jednak maluch nie skarży się na katar, być może problem leży w zatokach – warto skonsultować to z laryngologiem.

Refluks żołądkowo-przełykowy

Refluks – czyli cofanie się treści żołądkowej do przełyku – to częsta przyczyna nieprzyjemnego oddechu z ust zarówno dorosłych, jak i dzieci.

Większość dorosłych osób przynajmniej raz w życiu odczuła w ustach kwaśny posmak. Zgaga – bo o niej mowa – pojawia się najczęściej po ostrym bądź tłustym posiłku, ale jest też utrapieniem wszystkich, którzy nie potrafią sobie odmówić herbaty bądź kawy, i to w dużych ilościach. Nawracająca dolegliwość jest zazwyczaj symptomem poważniejszego schorzenia – refluksu żołądkowo-przełykowego.

Niestety, od tej choroby nie są wolne także dzieci. Jeśli powyższe przyczyny brzydkiego zapachu z ust dziecka zostały wyeliminowane, możliwe, że jego źródło leży właśnie w fermentującej treści żołądkowej i jej cofaniu się do przełyku. Diagnozę w tym wypadku postawić może jedynie gastrolog, a skierowanie do niego wystawi dziecku pediatra.

Higiena jamy ustnej

Niewłaściwa higieny jamy ustnej, choć nie jest najczęstszym powodem nieprzyjemnego zapachu z ust dziecka, w przypadku zauważenia takiego problemu przychodzi nam na myśl jako pierwsza. Jest to nie tylko naturalny, ale i potrzebny odruch. Pielęgnacja zębów i dziąseł malucha jest bardzo ważna i zawsze warto przyłożyć się do niej bardziej (jeśli to jeszcze rodzic czyści ząbki pociechy) lub poświęcić więcej czasu na nauczenie dziecka właściwej higieny jamy ustnej. Pozwoli to ograniczyć ryzyko psucia się zębów (bez względu na to, czy są to jeszcze zęby mleczne, czy już stałe) i powstawania stanów zapalnych dziąseł.