Postanowiliście mieć dziecko. Chcielibyście, żeby nastąpiło to najszybciej, ale nie macie pojęcia, w jaki sposób można zwiększyć szanse jego poczęcia.
Planujecie rozpocząć starania o dziecko? Nie interesują was żadne chemiczne czy mechaniczne środki i rozwiązania? W takim razie rozwiązaniem optymalnym dla was są naturalne metody planowania ciąży.
Często zdarza się, że naturalne metody planowania ciąży (lub planowania rodziny) wybierają pary, którym światopogląd, przekonania religijne lub ekologiczne nie pozwalają na stosowanie innych metod regulacji poczęć. Ten naturalny sposób oparty jest przede wszystkim na bardzo dobrej znajomości fizjologii ciała, połączonej z bacznymi obserwacjami procesów zachodzących w organizmie. Przeznaczony jest dla kobiet zdyscyplinowanych, bardzo uważnych i rozsądnych, które z wielką uwagą obserwują swój organizm, dostrzegają zmiany, sporządzają notatki. Wszystkie te czynności będą pomocne przy próbach poczęcia dziecka.
Stosowanie naturalnych metod wymaga wiedzy na temat płodności obojga partnerów. Podczas, gdy mężczyzna jest zdolny do zapłodnienia przez cały czas od momentu osiągnięcia dojrzałości, nawet do późnej starości, kobieta płodna jest tylko przez kilkanaście godzin w trakcie cyklu miesiączkowego. Dlatego należy bardzo precyzyjnie określić ten moment, bowiem tylko wówczas może dojść do zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik.
Naturalne planowanie ciąży
Cykl menstruacyjny trwa od pierwszego dnia krwawienia do ostatniego dnia przed następną miesiączką (zwykle jest to 28 dni). Dni płodne przypadają zwykle pomiędzy 10. a 18. dniem cyklu. W tym czasie komórka jajowa dojrzewa i wydostaje się z jajnika. Żyje jedynie 24 godziny – i tylko wtedy może dojść do poczęcia. Jednak biorąc pod uwagę fakt, że plemniki przeżywają w śluzie macicy nawet do 7 dni, okres płodny może rozpocząć się nawet 5 dni przed owulacją. Określenie czasu odpowiedniego dla zapłodnienia nie będzie stanowiło problemu dla kobiet miesiączkujących regularnie. Dla pozostałych może jednak stanowić to pewien problem.
Naturalne planowanie ciąży nie wymaga stosowania żadnych materiałów, leków czy urządzeń, dlatego jest całkowicie bezpieczne dla organizmu i środowiska. O stopniu jego skuteczności decyduje prawidłowe określenie momentu jajeczkowania oraz odbywanie stosunków płciowych w okresie największej płodności.
Metoda termiczna
Jednym z głównych sposobów określenia momentu owulacji jest metoda termiczna. Polega ona na dokładnych i regularnych pomiarach temperatury ciała. Najlepiej, gdy robi się to codziennie, o tej samej porze, tuż po przebudzeniu, w tej samej pozycji (np. leżąc) oraz w tym samym miejscu (np. w pochwie). Uzyskane wyniki trzeba zapisać w tabeli, by można było je porównać.
Metoda ta oparta jest na założeniu, że temperatura po miesiączce jest niska, przed jajeczkowaniem jeszcze gwałtowniej spada, a zaczyna się podnosić dopiero w trakcie owulacji (różnica może wynieść nawet 0.2°C). Wyższa temperatura ciała powinna utrzymać się aż do następnego krwawienia. Najlepszym momentem na poczęcie dziecka jest okres dużych wahań temperatury (gwałtowny spadek i szybki wzrost), który będzie świadczył o jajeczkowaniu (zwykle następuje ok. 14–16 dnia cyku, gdy trwa on 28 dni).
Metoda termiczna nie powoduje żadnych skutków ubocznych, jest tania, nie koliduje z wyznawanymi zasadami i światopoglądem. Poza tym uczy dyscypliny i dokładnej obserwacji własnego ciała. Należy pamiętać jednak o tym, że niektóre czynniki mogą podważyć wiarygodność wyników pomiaru temperatury. Należą do nich: gorączka, brak snu, zmiana trybu życia na nocne, zmęczenie, a także nadużywanie alkoholu oraz silny stres. Aby podnieść skuteczność tej metody warto obserwować również inne objawy zwiastujące owulację: wrażliwość piersi, ból w dole brzucha.
Metoda Billingsów
Kolejnym naturalnym sposobem planowania ciąży jest metoda Billingsów, która polega na obserwacji zmian stanu i konsystencji śluzu szyjkowego w poszczególnych fazach cyklu miesiączkowego. Przezroczysty, obfity i rozciągliwy śluz bądź czop śluzowy otwiera okres płodny organizmu kobiety. Ostatni dzień występowania tego rodzaju śluzu jest momentem owulacji. Jajeczkowanie występuje tuż po „szczycie śluzowym”. Do zapłodnienia może dojść jeszcze przez kolejne 3 dni od momentu maksymalnego wydzielania owego śluzu. Od tej pory rozpoczyna się okres niepłodny, który trwa do następnej miesiączki.
Śluz w tym czasie zmienia swoją konsystencję, jest gęsty i lepki, a co za tym idzie nie przepuszcza plemników. Infekcje dróg rodnych, częste stosunki płciowe i nadużywanie alkoholu mogą lekko zafałszować twoje obserwacje. Dlatego bardzo ważne jest, żebyś wzięła pod uwagę wszystkie zmiany zachodzące w organizmie.
Wszystkie wymienione wyżej naturalne metody planowania ciąży są całkowicie bezpieczne dla twojego zdrowia, przyszła mamo! Dają około 80–96% szans na poczęcia dziecka. Natomiast, żeby posługiwanie się nimi było skuteczniejsze, warto posiadać podstawową wiedzę z zakresu fizjologii układu płciowego kobiety, a także mężczyzny. Mądrość ta będzie niezwykle przydatna w czasie, kiedy zaczniecie oboje, świadomie i odpowiedzialnie, starać się o dziecko.