Chrapanie u dziecka

U współmałżonka co najwyżej irytuje, choć czasem budzi po prostu – pobłażliwy uśmiech. Kiedy jednak pojawia się u dziecka – rodzi spore obawy. Czy słusznie?

dziecko śpi z paluszkiem w ustach


Podziel się na


Występujące podczas snu odgłosy budzą spore emocje współmieszkańców chrapiącego, ale rzadko stają się przedmiotem głębszej refleksji. Do tego, że chrapiemy zazwyczaj nie chcemy się przyznać, a nad tym, dlaczego tak się dzieje – z reguły się nie zastanawiamy. Na czym więc polega owo tajemnicze chrapanie?

Chrapie, czyli…

Chrapanie (zwane także bezdechem sennym) to efekt zwiotczenia mięśni podniebienia miękkiego, które powoduje zapadnięcie się języka i zwężenie przestrzeni gardła oraz dróg oddechowych. W efekcie dochodzi do drgania wiotkiej części podniebienia i znajdującego się tam języczka. Z uwagi na wspomniane zwężenie powietrze ma utrudniony przepływ i niejako „kręci się w miejscu”, usiłując przepchnąć się dalej. Te właśnie próby wywołują charakterystyczny, znany wszystkim odgłos.

Przyczyny chrapania

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy chrapanie jest objawem choroby czy nie – wszystko zależy od indywidualnych uwarunkowań organizmu. Czynnikami, zwiększającymi możliwość chrapania może być otyłość, korzystanie z używek, zażywanie środków nasennych czy uspokajających, a także nieprawidłowości anatomiczne – nieprawidłowa drożność nosa bądź budowa gardła, przerośnięte migdałki podniebienne i gardłowy.

O ile jednak chrapanie nie zawsze jest objawem choroby, ryzyka, że stanie się jej przyczyną, nigdy nie można wykluczyć. Do najczęściej występujących konsekwencji bezdechu sennego zalicza się nadciśnienie tętnicze, ale także chorobę niedokrwienną serca, zaburzenia rytmu serca, udar mózgu, zaburzenia potencji czy depresję.

Przyczyny chrapania u dzieci

Nieco inaczej sprawa wygląda u dzieci. Najczęściej przyczyną zaburzonego oddechu w czasie snu jest u nich przerost trzeciego migdałka, który lokuje się wysoko na granicy między nosem i gardłem. Jest kłopotliwy nie tylko z uwagi na to, że wywołuje nocne chrapanie. Sprzyja nawrotom infekcji, zapaleniom uszu, powoduje wady zgryzu. Lekarz pierwszego kontaktu powinien skierować dziecko do laryngologa, który po sprawdzeniu gardła i potwierdzeniu diagnozy, zleci jego usunięcie.

dziecko w kokardzie na główce śpi

Inną przyczyną chrapania może być wiotkość krtani. Stosunkowo łatwo ją rozpoznać, ponieważ w takim przypadku dziecko ma problemy z oddychaniem również w ciągu dnia – jego oddech jest ciężki, świszczący, częściej zmaga się z infekcjami. Tego „zaburzenia” się jednak nie leczy – zwykle mija po ukończeniu 2. lat. Kolejnym powodem chrapania może być skrzywiona przegroda nosa, która utrudnia oddychanie. Leczy się ją operacyjnie, ale dopiero po skończeniu przez dziecko 7. lat (w rzadkich przypadkach przeprowadza się zabieg wcześniej).

Chrapanie może występować częściej u małych alergików. Alergiczne dziecko ma obrzęknięte śluzówki nosa, które utrudniają przepływ powietrza. Jeżeli maluch jest pod kontrolą alergologa, leczenie powinno przynieść poprawę. Oczywiście przyczyna chrapania może być także bardziej prozaiczna – może występować podczas zwykłego przeziębienia. W takiej sytuacji charakterystyczne dźwięki są spowodowane obrzękiem śluzówki nosa oraz katarem. Na szczęście w takiej sytuacji chrapanie powinno ustać, gdy tylko dziecko wyzdrowieje.

Nie lekceważ nocnych koncertów!

O ile w przypadku dorosłych chrapanie zwykle lekceważymy, chrapiący maluch powinien zwrócić naszą uwagę. Jak widać, utrudniony oddech w czasie snu zawsze ma jakąś przyczynę, dlatego nie należy go lekceważyć. Ponadto, warto zwrócić uwagę, że śmieszna z pozoru przypadłość może mieć przykre konsekwencje także w innym aspekcie.

Chrapanie męczy, w wyniku czego nocny odpoczynek nie daje wystarczającej dawki energii – dziecko bywa apatyczne, senne, ma trudności z koncentracją. Istnieją także badania, które mówią, że w czasie chrapania dochodzi do częściowego niedotlenienia mózgu, co dodatkowo osłabia zdolność do pracy dziecka w ciągu dnia. Jeżeli nasz maluszek daje nocne koncerty, sprawdźmy, co jest tego przyczyną. Pomożemy jemu, ale też sami – bardziej się wyśpimy.