Ciało po ciąży – jak się zmienia?

To, co ciąża zrobi z ciałem jest jedną z najczęstszych bolączek i sporą obawą wielu przyszłych mam. Faktycznie, te 9 miesięcy nie pozostaje bez wpływu na to, jak będziemy wyglądać już po porodzie.

plecy kobiety


Podziel się na


Po ciąży jedne zmiany są nieodwracalne, ale na szczęście większość to zaledwie tymczasowy problem. Aby zminimalizować ryzyko powstania niechcianych „skutków ubocznych” należy zadbać o odpowiednią pielęgnację, ruch i dietę jeszcze w trakcie ciąży, a najlepiej…jeszcze przed.

Zmiany, zmiany…

Co zmienia się, gdy zachodzimy w ciążę? Oprócz oczywistych spraw, jak rozciągnięcie skóry na brzuchu czy powiększenia piersi jest masa innych, często nie witanych z entuzjazmem. Owszem, to prawda, że „kobieta w ciąży rozkwita”, ale to tylko jedna strona medalu (na szczęście to ona zazwyczaj przeważa!). Z drugiej strony znajdą się właśnie te mniej przyjemne zmiany. Trądzik, rozstępy, pajączki lub łuszczenie się skóry to kilka przykładów. Nie chodzi o to, aby przyszłe mamy straszyć, lecz po prostu przygotować na to co może, choć niekoniecznie musi się stać. Na szczęście większość zmian cofa się po 9 miesiącach.

Brzuch

O wygląd brzucha po ciąży obawia się bardzo wiele kobiet. W końcu 9 miesięcy rozciągania skóry nie może zniknąć ot, tak. Owszem, w jedną noc z pewnością jego wygląd nie wróci do normy, ale już po około trzech miesiącach po porodzie powinno być znacznie lepiej. Prędzej czy później pozbędziesz się problemu. Z dnia na dzień brzuch będzie coraz mniejszy w związku ze spadkiem wagi i obkurczaniem się macicy. Zdecydowaną przewagę mają w tej kwestii Panie, które jeszcze przed zajściem w ciążę mogły się pochwalić mocnymi mięśniami brzucha.

Niestety jest jeszcze druga sprawa związana z wyglądem brzucha po ciąży, a mianowicie skóra. W tym przypadku mamy ograniczony wpływ na to, co się z jej nadmiarem stanie – zniknie, czy też będzie nieestetyczną pamiątką po ciąży. Wszystko to zależy od predyspozycji genetycznych, wieku oraz tego ile ciąż mamy już za sobą. Niebagatelną rolę odgrywa także stan skóry przed zajściem w ciążę. Jeśli jest zadbana i elastyczna, ryzyko maleje. Warto więc ćwiczyć, odpowiednio się odżywiać i stawiać na dobrą pielęgnację.

naga kobieta

Biust

W czasie ciąży piersi znacznie się powiększają. To z jednej strony bardzo dobrze, ale z drugiej… cóż, narażamy się tym samym na to, że kiedy stracą jędrność będą wyglądać znacznie mniej apetycznie. Dobra wiadomość jest taka, ze można temu zapobiec. Po pierwsze, jeśli karmimy piersią pozwoli nam to utrzymać znacznie dłużej dobry wygląd piersi. Po drugie, liczy się oczywiście odpowiednia pielęgnacja, „podtrzymywanie” ich ćwiczeniami i dobrze dobrany biustonosz.

Rozstępy

Rozstępy to niestety jeden z tych mankamentów, który po ciąży może zostać z nami już na stałe. Kiedy się pojawią i zbledną (najpierw są różowe) ich usunięcie jest w zasadzie niemożliwe. Skłonność do rozstępów jest genetyczna, więc jeśli w najbliższej rodzinie (mama, siostra) był to problem, nie jest to dobra wiadomość. Trzeba zrobić więc wszystko co w naszej mocy, aby im zapobiec.

Działania prewencyjne najlepiej zacząć przed zajęciem w ciążę. Liczy się przede wszystkim odpowiednia dieta, uprawianie sportu oraz pielęgnacja miejsc szczególnie narażonych, czyli brzucha, ud, piersi oraz bioder i pośladków. Na szczęście obecnie na rynku dostępnych jest wiele preparatów (całych linii kosmetyków) dla kobiet w ciąży, a nawet specjalnych balsamów mających pomóc w zapobieganiu rozstępom. Przed wyborem warto poczytać opinie w Internecie lub posłuchać rad znajomych i przede wszystkim dobrze zapoznać się ze składem kosmetyków. Jeśli do pielęgnacji dołożymy masaż mamy spore szanse na powodzenie.

naga kobieta trzymająca się za piersi

Pajączki i żylaki

W czasie ciąży nogi bywają problematyczne. Puchną, bolą i wydają się ciężkie. Pojawiają się skurcze i najgorsze – pajączki i żylaki. Tutaj niebagatelną rolę grają rodzinne skłonności, nadwaga, brak ruchu i fakt, że to kolejna ciąża. Żylakom można na szczęście zapobiec. Przede wszystkim warto postawić na ruch – spacery lub pływanie. Ważne jest także unikanie dłuższego pozostawania w pozycji stojącej i siedzącej (co 30 minut dobrze się przejść i rozciągnąć, a wieczorem położyć na jakiś czas z nogami w górze). Dobrym pomysłem jest masaż łydek i stóp. Unikać należy natomiast gorących kąpieli i sauny.