Ciąża a kłopoty z zębami

A jak wyglądają twoje zęby? By to ocenić, umów się w najbliższym czasie na wizytę stomatologiczną. Pamiętaj, że obraz i stan uśmiechu nie jest obojętny dla rozwoju twojego dziecka.

kobieta w ciąży na wizycie u stomatologa


Podziel się na


Spis treści
1. 
W ciąży idź do dentysty!
2. 
Zmiany hormonalne, wymioty, zmiana diety - złe dla zębów
3. 
Higiena jamy ustnej w ciąży

Według stereotypu ciąża wpływa negatywne na stan uzębienia. Powoduje krwawienie i choroby dziąseł, ubytki w zębach oraz gromadzenie się kamienia nazębnego. Jak w każdym micie, tak i tutaj… jest trochę prawdy. Na problemy z zębami składa się wiele czynników. Są to miedzy innymi zmiany zachodzące w organizmie ciężarnej, które wpływają na nadwrażliwość dziąseł i zębów. Jednak pogorszenie się ich stanu wynika przede wszystkim z zaniedbań dotyczących higieny jamy ustnej. 

W ciąży idź do dentysty!

Każda kobieta, która planuje ciążę, powinna już na tym etapie udać się z wizytą do dentysty. Wczesna kontrola kondycji zębów i ich wyleczenie zapobiegnie wielu chorobom, które mogą rozwinąć się w trakcie ciąży. Poinformuj stomatologa o swoich planach zajścia w ciążę lub o jej przebiegu. Dzięki temu rozważnie zaplanuje on metody leczenia. Zapewne przekaże ci, że prześwietlenia RTG są w tym czasie niewskazane i niebezpieczne dla zdrowia twojego maleństwa.

Jeżeli nie zapisałaś się jeszcze na wizytę, zrób to teraz! Lepiej nie czekać, aż zęby i dziąsła upomną się o natychmiastową uwagę i pomoc. Najważniejsza jest profilaktyka! Nawet, jeżeli pojawi się jakaś dziurka czy inny problem, twoja szybka reakcja nie pozwoli na dalsze rozprzestrzenianie się infekcji.

Wizyty u dentysty – obowiązkowe! Nawet, jeżeli przed ciążą poddałaś się badaniom dentystycznym, powinnaś umówić się na wizytę także w jej trakcie, niezależnie czy masz kłopoty z uzębieniem czy też nie. Dentysta skontroluje zęby, oczyści je i usunie kamień, a jeżeli pojawi się poważniejszy problem, podejmie odpowiednią decyzję dotyczącą metod i środków leczenia.

kobieta w ciąży na wizycie u stomatologa

Zmiany hormonalne, wymioty, zmiana diety – złe dla zębów

W okresie tych wyjątkowych dziewięciu miesięcy, w twoim organizmie mają miejsce zawrotne hormonalne zawirowania. Dziąsła, podobnie jak błony śluzowe nosa, za sprawą hormonów ciążowych stają się rozpulchnione, obrzmiałe, zaczerwienione oraz częściej i łatwiej krwawią. Zwiększa się jednocześnie ich podatność na działanie płytki nazębnej i bakterii, co niesie za sobą nieprzyjemne konsekwencje w postaci stanów zapalnych i innych infekcji.

Częste wymioty, które towarzyszą przecież większości ciężarnych, bardzo drażnią zęby i są jedną z przyczyn pojawiania się próchnicy. Kolejną jest niedobór odpowiednich witamin i minerałów (np. wapnia), które organizm matki dzieli z płodem. Do tego wszystkiego dochodzą ciążowe zachcianki, przede wszystkim apetyt na potrawy kwaśne i słodycze, należące do czynników próchniczotwórczych.

Higiena jamy ustnej w ciąży

W przebiegu ciąży, oprócz stosowania środków zaradczych, należy przede wszystkim pamiętać o higienie jamy ustnej. Często zdarza się, że podczas ciąży sprawy zwykle bardzo ważne odchodzą na dalszy plan. Tak jest niestety z zębami. Przez to, że skupiasz swoją uwagę na coraz większym brzuchu czy wrażliwszych piersiach, potrzeba zabiegania o dobry stan jamy ustnej spada w hierarchii wartości. Nie każda przyszła matka zdaje sobie sprawę, że wyleczone zęby to potencjalnie mniej kłopotów w okresie ciąży i połogu. Uszkodzone dziąsła wskazują zazwyczaj na infekcję, która może prowadzić do zapalenia przyzębia. Badania wykazały, że ta poważna choroba może u ciężarnej kobiety zwiększyć ryzyko przedwczesnego porodu lub wpłynąć na niską masę urodzeniową dziecka.

kobieta w ciąży na wizycie u stomatologa

Jak sama zapewne zauważyłaś, przestrzeganie podstawowych zasad higieny jamy ustnej jest w ciąży niezwykle istotne. Wystarczy tylko poświęcić zębom chwilę uwagi. Regularnie je szczotkuj, obowiązkowo dwa razy dziennie, a jeżeli masz taką możliwość – po każdym posiłku. Wystarczą 2 minuty, by dokładnie usunąć osad nazębny. By nie podrażniać dziąseł, używaj do tego miękkiej szczoteczki oraz pasty z fluorem, który zapobiega próchnicy. Wykorzystaj nić dentystyczną, by wyczyścić przestrzenie międzyzębowe. Nie zapomnij o języku, to na nim bowiem znajduje się najwięcej bakterii. W profilaktyce chorób uzębienia należy zwracać uwagę na jedzenie. Słodycze zostaw na później, gdy będziesz mogła umyć zęby zaraz po ich zjedzeniu. Spożywaj jak najwięcej produktów bogatych w witaminę C oraz wapń, które wzmacniają dziąsła i zęby oraz zmniejszają ryzyko krwawienia. I obowiązkowo pamiętaj o wizytach u dentysty! Z niektórymi problemami nie poradzisz sobie sama.

Pozornie błahy temat dotyczący uzębienia kobiet ciężarnych okazuje się mieć wpływ na przebieg ciąży. Nie lekceważ go! Zadbaj o swoje zęby już dziś, a nie będziesz musiała ponosić przykrych konsekwencji zwykłego zaniedbania.