Wakacje w ciąży nie są zabronione. Nikt też nie powiedział, że spodziewając się dziecka, musisz ograniczyć swoje wojaże do krajowych kurortów.
W ciąży ewentualnych zagrożeń podczas zagranicznych wakacji jest nieco więcej. Warto je przewidzieć zawczasu.
Ubezpieczenie w ciąży
Wyjeżdżając za granicę, przyszła mama może skorzystać z tzw. Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ), czyli udogodnienia, które proponuje Narodowy Fundusz Zdrowia. Wystawienie karty nic nie kosztuje (warunkiem jest posiadanie ubezpieczenia w NFZ lub bycie członkiem rodziny osoby, posiadającej takie ubezpieczenie oraz złożenie wniosku w najbliższym Oddziale Wojewódzkim lub Delegaturze Narodowego Funduszu Zdrowia), a obowiązuje ona na terenie wszystkich krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii – jest ważna przez okres 2 m-cy. Jej posiadanie upoważnia do korzystania z opieki medycznej kraju, do którego się udajemy na warunkach, obowiązujących jego obywateli. Gwarantuje to dostęp do wszelkich potrzebnych świadczeń medycznych – tak podstawowych, jak i tych, szczególnie interesujących przyszłą mamę – związanych z ciążą.
Firmy ubezpieczeniowe w przeważającej większości gwarantują ciężarnym opiekę do 32. tygodnia ciąży (niektóre aż do 36. tygodnia, jednak z zastrzeżeniem, że w przypadku ciąży mnogiej lub zaistniałej po wcześniejszym leczeniu niepłodności, opieka ogranicza się do 18. tygodnia), a w ramach ubezpieczenia zapewniają im jedną wizytę lekarską wraz z transportem do szpitala oraz gwarancję zwrotu pieniędzy (wysokość zwrotu zależy od danej firmy) za skorzystanie z usług medycznych, związanych z ciążą.
Oferty poszczególnych firm warto szczegółowo przeanalizować, bo mogą się znacznie różnić. Niektóre proponują bowiem dodatkowe usługi, jak np. opiekę w przypadku przedwczesnego porodu, nie przewidują z kolei pomocy finansowej w przypadku innych ewentualnych komplikacji. Co jednak istotne, żadna firma ubezpieczeniowa nie zdecydowała się jeszcze na zaoferowanie rekompensaty finansowej za leczenie ciężarnej, u której przed wyjazdem stwierdzono medyczne przeciwwskazania do podróży. Podobnie w przypadku porodu – jeżeli odbywa się on we wcześniej przewidzianym terminie.
Podróż samolotem w ciąży
Podniebna podróż nie jest zabroniona w pierwszym okresie ciąży, a co więcej – dla kobiety spodziewającej się dziecka jest znacznie lepszą alternatywą niż np. samochód czy pociąg.
Zagraniczne wakacje wiążą się z reguły z koniecznością przelotu samolotem. Podniebna podróż nie jest zabroniona w pierwszym okresie ciąży (10 – 12 tygodni), a co więcej – dla kobiety spodziewającej się dziecka jest znacznie lepszą alternatywą niż np. samochód czy pociąg. Dotyczy to jednak tylko początkowego etapu ciąży, w drugim i trzecim trymestrze jest niewskazana – wiąże się z ryzykiem zmian składu płynu owodniowego i możliwości jego wcześniejszego odpłynięcia. Co więcej – długie siedzenie w jednej pozycji – ze skurczonymi nogami, wpływa niekorzystnie na krążenie, a to – może doprowadzić do niedotlenienia płodu. Niebezpieczna jest także zmiana ciśnienia przy starcie oraz podczas lądowania.
Pomijając względy bezpieczeństwa samej ciężarnej, podróż taka w niektórych wypadkach może być po prostu niemożliwa. Przepisy wewnętrzne niektórych międzynarodowych linii lotniczych wymagają od ciężarnych będących w ostatnim trymestrze ciąży okazania pisemnej zgody położnika na odbycie podróży. Pamiętajmy, by sprawdzić regulamin linii, z których mamy zamiar skorzystać!
Biegunka podróżnych a ciąża
Ciężarnych niestety, nie omijają także przypadłości, znane innym podróżującym. Jedną z bardziej kłopotliwych jest tzw. biegunka podróżnych. Nazywamy w ten sposób zespół objawów żołądkowo-jelitowych, których najczęstszą przyczyną jest zakażenie przewodu pokarmowego osób podróżujących. Uporczywa dolegliwość pojawia się zazwyczaj w czasie podróży do krajów o klimacie cieplejszym od polskiego oraz charakteryzujących się niższym poziomem rozwoju ekonomicznego, a co za tym idzie – gorszymi warunkami sanitarnymi.
Największym ryzykiem zachorowania charakteryzują się Indie, kraje Afryki, Azji Południowo-Wschodniej, południa Europy oraz Ameryki Łacińskiej. Pojawieniu się biegunki sprzyja korzystanie z publicznych toalet, stołówek, basenów, utrudniona higiena osobista, brak możliwości sprawdzenia źródła spożywanych pokarmów, spożywanie posiłków o temperaturze pokojowej itp. Objawy pojawiają się nagle – w ciągu pierwszych dni podróży. To przede wszystkim: wodniste wypróżnienia, ból brzucha, gorączka, nudności, wymioty. Infekcja ustępuje z reguły po 3-4 dniach, choć w niektórych przypadkach może trwać dłużej.
Z uwagi na to, że ciąża to stan, sprzyjający odwodnieniu (zwiększa się zapotrzebowanie na wodę w organizmie, wzrasta częstotliwość oddawania moczu, zwiększa się temperatura ciała i potliwość, metabolizm przyspiesza), biegunka w czasie ciąży wymaga szczególnej czujności. Trwająca kilka dni, powoduje utratę dużej ilości płynów i elektrolitów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju płodu, powoduje też wypłukiwanie z organizmu potrzebnych witamin i minerałów potrzebnych dla rozwoju dziecka. Jeżeli się pojawi, należy przyjmować duże ilości płynów, spożywać suszone czarne jagody i banany, ale bez konsultacji z lekarzem nie przyjmować żadnych leków przeciwbiegunkowych.
Po złagodzeniu objawów można przygotować przecier z gotowanej marchwi, rozgotowany ryż z jabłkiem, kaszkę czy gotowane jabłka (pomyślmy o tych składnikach przed podróżą!) Z lekarzem należy się skontaktować, jeżeli biegunce towarzyszy gorączka, bóle brzucha, wymioty, osłabienie, a w stolcu pojawia się krew lub śluz.
To miej zawsze przy sobie, czyli ciężarna w podróży
Ciężarna przed wyjazdem na zagraniczne wakacje powinna zabrać ze sobą:
- dokumenty osobiste;
- dokumentację medyczną ciąży;
- podstawową apteczkę;
- leki przeciwzapalne;
- leki przeciwrozkurczowe.
Przed wyjazdem konieczna jest konsultacja z lekarzem prowadzącym i ustalenie sposobu kontaktowania się z nim w razie ewentualnych problemów, a także sprawdzenie adresów najbliższych szpitali położniczych i przychodni lekarskich.