Zakres badań wykonywanych w ramach NFZ jest wystarczający, aby poprowadzić ciążę fizjologiczną bezpłatnie. Jak to wygląda w praktyce?
Ile badań przysługuje ciężarnej w ramach NFZ? Na jakim sprzęcie pracują lekarze i jak długo trzeba czekać na wizytę?
Każda przyszła mama na początku ciąży staje przed trudnym wyborem – czy zdecydować się na ginekologa, który przyjmuje prywatnie czy raczej poprowadzić ciążę w ramach NFZ? Mniejszy dylemat mają na pewno te kobiety, które posiadają już „swojego” lekarza – sprawdzonego specjalistę, któremu ufają i który zna ich historię medyczną. Niestety, nie każda kobieta odwiedza ginekologa regularnie i profilaktycznie, a wiele kobiet – mimo usilnych poszukiwań – po prostu takiego nie znajduje. Gdzie powinny szukać opieki na czas ciąży?
Ciąża prywatnie czy na NFZ?
Panuje powszechne przekonanie, że ciąża prowadzona w ramach prywatnej praktyki będzie zdecydowanie lepiej dopilnowana niż ta, prowadzona w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Pacjentki mówią o większym komforcie i poczuciu bezpieczeństwa, a także o dostępie do lepszej jakości usług. Prywatni lekarze częściej zlecają wizyty kontrolne i przeprowadzają badania USG, a z uwagi na to, że za prowadzenie ciąży „biorą pieniądze”, bardziej zależy im na pacjentce i jej dziecku.
To bardzo krzywdzący stereotyp. W państwowych przychodniach lekarze także nie pracują za darmo. Podobnie jak specjaliści przyjmujący prywatnie otrzymują za swoją pracę wynagrodzenie. A to, że pacjenci nie płacą im bezpośrednio nie znaczy przecież, że nie opłacają ich w ramach ubezpieczenia zdrowotnego. Dlatego zamiast generalizować, warto poszukać opinii o interesującym nas lekarzu czy po prostu informacji o polecanych specjalistach w naszej okolicy. Bo prowadzenie ciąży w ramach NFZ – wbrew pozorom – nie wszędzie wygląda tak samo.
Wszystko zależy od miejscowości, przychodni i lekarza. Wiele pacjentek prowadzących ciąże w ramach NFZ chwali takie rozwiązanie – i chodzi nie tylko o fakt, że mogą w ten sposób naprawdę sporo zaoszczędzić.
Ile badań USG przysługuje ciężarnej w ramach NFZ?
Zgodnie z zaleceniami towarzystw medycznych w czasie ciąży fizjologicznej należy przeprowadzić 3 obowiązkowe badania USG – po jednym w czasie każdego trymestru (11.–14. tydzień ciąży, 18. – 22. tydzień ciąży i 27. – 32. tydzień ciąży). Jak wiedzą kobiety prowadzące swoje ciąże poza NFZ, prywatni lekarze wykonują takie badanie praktycznie na każdej wizycie, a te odbywają się nawet co 3 – 4 tygodnie. Tylko w ten sposób mogą uspokoić swoją pacjentkę – zapewnić, że wszystko toczy się prawidłowo i nie ma powodów do obaw.
A jak jest w ramach NFZ? To zależy od ginekologa. Niektórzy lekarze przyjmujący w państwowych przychodniach rzeczywiście wykonują tylko 3 USG, tłumacząc to faktem, że taka liczba przysługuje w ramach funduszu, a dodatkowe badania ginekologiczne powinny być wykonywane dopiero w razie potrzeby. Inni jednak – o ile mają w gabinecie aparat USG – przeprowadzają badania znacznie częściej, nawet w czasie każdej wizyty.
Ile wizyt przysługuje ciężarnej w ramach NFZ?
A jak często mają miejsce takie wizyty? Jak już zostało wspomniane, decydując się na prywatne prowadzenie ciąży możemy liczyć na spotkanie z lekarzem nawet co 3 – 4 tygodnie – w zależności od wieku ciąży, jej przebiegu oraz preferencji danego lekarza. Jak się okazuje, podobne kryteria decydują o liczbie wizyt u lekarza przyjmującego w ramach funduszu. To on (na podstawie badania, wyników, stanu ciężarnej i przebiegu ciąży) decyduje, kiedy wskazana będzie kolejna wizyta. Wystarczy wczytać się w internetowe fora, aby przekonać się, że wielu „państwowych” lekarzy proponuje swoim pacjentkom wizyty co miesiąc – podobnie jak lekarze przyjmujący prywatnie.
A jakie są zalecenia? W czasie całej ciąży prowadzonej w ramach NFZ pacjentce przysługuje około 10 wizyt u lekarza ginekologa: dwie wizyty w 1 trymestrze ciąży, trzy wizyty w 2 trymestrze ciąży oraz 4 wizyty w 3 trymestrze ciąży. Oczywiście jeśli poród nie nastąpi w terminie, wówczas planowane są kolejne wizyty kontrolne. Ostatnią wizytą refundowaną jest poporodowa wizyta kontrolna, która powinna się odbyć około 7–8 tygodni po porodzie. Jak więc widać, schemat ten nie odbiega szczególnie od tego, jakie zwykle proponują lekarze prywatni.\
Na jakim sprzęcie pracują lekarze w ramach NFZ?
Także i w tym przypadku nie można generalizować – każda placówka zaopatrzona jest inaczej. A jednak łatwo się domyślić, że w porównaniu ze sprzętem, w jaki wyposażają się prywatne gabinety, ten, który znajdziemy w placówkach państwowych często wypada gorzej. Nie chodzi o to, że jest niemiarodajny – jest po prostu mniej dokładany. Z tego też względu wiele kobiet, które decydują się prowadzić ciążę w ramach NFZ, trzy kluczowe badania USG (tzw. USG genetyczne) przeprowadza w placówkach prywatnych.
Warto pamiętać, że badania prenatalne są refundowane przez NFZ u kobiet, które są w grupie ryzyka. Aby zrobić takie badania za darmo, trzeba spełnić co najmniej jedno z kryteriów: wiek powyżej 35 lat, wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka, aberracje chromosomowe u ciężarnej lub ojca dziecka, zwiększone ryzyko urodzenia dziecka dotkniętego chorobą genetyczną, nieprawidłowy wynik badania USG lub badań biochemicznych. Skierowanie na badania prenatalne wystawia lekarz prowadzący ciążę.
Ciąża w ramach NFZ? Decyzja należy do ciebie
Trudno stworzyć jeden obraz ciąży prowadzonej w ramach NFZ. Wszystko zależy od danej miejscowości, konkretnej przychodni i wreszcie określonego lekarza. Bo może się zdarzyć i tak, że dwie ciąże prowadzone w taj samej placówce, ale u innych lekarzy będą się od siebie diametralnie różnić. Wiele pacjentek prowadzących swoje ciąże w ramach NFZ bardzo sobie chwali takie rozwiązanie – i chodzi nie tylko o fakt, że mogą w ten sposób naprawdę sporo zaoszczędzić. Twierdzą, że czują się naprawdę dobrze zaopiekowane i bezpieczne, wizyty odbywają się często (w przypadku NFZ kobiety w ciąży mają pierwszeństwo), a lekarze wykonują tyle badań, ile potrzeba.
Niestety, są też przychodnie, gdzie na wizytę trzeba czekać wiele tygodni, a potem odsiedzieć w poczekalni nawet kilka godzin. Mając to na uwadze, warto dobrze przemyśleć wybór lekarza – sprawdzić opinie w internecie i podpytać znajome mamy (jak często odbywają się wizyty, jak często jest wykonywane badanie USG). Jedno jest pewne: zakres badań wykonywanych w ramach NFZ jest wystarczający, aby poprowadzić ciążę fizjologiczną bezpłatnie.