Jedna ciąża po drugiej? Często zdarza się, że taka sytuacja jest nieplanowana. Ale coraz więcej par świadomie decyduje się na takie rozwiązanie. Jak się przygotować?
Jesteś mamą niemowlaka. Malutkiego, wymagającego stałej uwagi i opieki i nagle okazuje się, że niebawem do Waszej rodziny dołączy kolejny maluszek. To ciąża po ciąży! Jak się na to przygotować? O czym należy pamiętać? Czego być świadomym? Jak wygląda ciąża po ciąży? Kiedy ciąża po ciąży jest ryzykowna? Odpowiadamy wszystkim mamom dzieci rok po roku.
Ciąża po ciąży, jak to jest z dziećmi rok po roku?
Ciąża po ciąży? Nadal często zdarza się, że taka sytuacja jest nieplanowana. Ale coraz więcej par świadomie decyduje się na takie rozwiązanie. Jakie są plusy?
- mała różnica wieku między dziećmi;
- szybsze „wyjście z pieluch”;
- oszczędność na ubrankach i dziecięcych akcesoriach.
-Od początku wiedzieliśmy, że szybko zdecydujemy się na kolejne dziecko. Zależało nam na małej różnicy wieku między maluchami. Nie chcieliśmy, żeby jedno dziecko było starsze od drugiego na przykład o pięć lat. Szybka decyzja o kolejnym dziecku to duże ułatwienie dla rodziców – nie wchodzisz ponownie w pieluchy po kilku latach przerwy. Po odchowaniu dzieci możesz spokojnie wrócić do pracy. Dzieci bawią się razem, jest między nimi dobry kontakt. Dzisiaj Kacper ma 4 latka a Łucja 3. Niebawem mała dołączy do Kacpra w przedszkolu. A ja planuję powrót do pracy. I jestem pewna, że podjęliśmy dobrą decyzję. Chociaż, nie ukrywam, bywało ciężko – opowiada Magda.
Ciąża po ciąży – jakie ryzyko?
Należy pamiętać, że szybka ciąża po ciąży stanowi dla kobiety spore obciążenie. Ciąża po ciąży – jak szybko można zajść w kolejną ciążę? Specjaliści zalecają, aby kobiety, które chcą ponownie zajść w ciążę, odczekały przynajmniej 18 do 24 miesięcy po poprzednim porodzie. Taki okres pozwala organizmowi na pełną regenerację i zmniejsza ryzyko powikłań w kolejnej ciąży. Jednak każda sytuacja jest indywidualna, dlatego zawsze warto skonsultować się z lekarzem, który pomoże ocenić stan zdrowia i doradzi, kiedy najlepiej rozpocząć starania o kolejne dziecko.
Warto pamiętać, że organizm kobiety potrzebuje czasu na regenerację po porodzie. Zbyt szybkie zajście w kolejną ciążę może wiązać się z pewnymi zagrożeniami zarówno dla matki, jak i dla dziecka. Najczęściej wymieniane ryzyko ciąży po ciąży to m.in.:
- niedobory składników odżywczych;
- możliwe powikłania ciążowe;
- zmęczenie fizyczne i psychiczne.
Decyzja o kolejnym dziecku to duże ułatwienie dla rodziców – nie wchodzisz ponownie w pieluchy po kilku latach przerwy. Po odchowaniu możesz wrócić do pracy. Dzieci bawią się razem!
Brak miesiączki i karmienie piersią a zajście w ciążę
To, ile czasu minie aż kobieta znowu będzie płodna po porodzie, zależy od wielu czynników, również od sposobu karmienia dziecka. Tak naprawdę, w przypadku każdej kobiety płodność może wrócić w innym momencie i bądźmy świadomi tego, że brak miesiączki nie oznacza braku owulacji. Oczywiście, karmienie piersią powoduje wytwarzanie w dużej ilości prolaktyny, która hamuje owulację. Nie zawsze jednak tak jest i nawet w czasie naturalnego karmienia może dojść do zapłodnienia.
Należy pamiętać, że karmienie piersią czy naturalne metody antykoncepcji w okresie poporodowym nie chronią skutecznie przed zajściem w kolejną ciążę. Szczególnie zaś myślenie, że naturalne karmienie może być formą antykoncepcji jest bardzo zawodne. W czasie połogu utrudniona też jest obserwacja objawów płodności. Zmiany śluzu czy temperatury ciała mogą być nieprawidłowo interpretowane. Dlatego wiele par, nie planujących wcześniej małej różnicy między potomstwem, czeka niekiedy wielkie zdziwienie, kiedy okazuje się, że czeka ich ciąża po ciąży!
Ciąża po ciąży – po cesarskim cięciu
Jeśli w niedługim czasie po porodzie naturalnym kobietę czeka następny poród, raczej nie powinno być żadnych problemów. Sytuacja wygląda nieco inaczej, kiedy kolejny poród ma nadejść krótko po wcześniejszej cesarce. Kiedy ciąża po ciąży po cesarskim cięciu jest bezpieczna? Okazuje się, że potrzeba minimum roku, a najlepiej przynajmniej dwóch lat, żeby blizna po cesarce mocno się zrosła i zagoiła. W przypadku, gdy od porodu poprzez cesarkę minął zaledwie rok, może być koniczne kolejne cesarskie cięcie.
-Milena miała sześć miesięcy, kiedy okazało się, że znowu jestem w ciąży. Na początku było prawdziwe zaskoczenie – nie planowaliśmy tego. Potem pojawiła się myśl, jak sobie poradzimy, a raczej jak ja sobie poradzę z dwójką bobasów. Zaraz po porodzie pomagała mi moja mama. Ale szybko okazało się też, że po urodzeniu Sylwii stałam się bardziej zorganizowana niż przy pierwszym dziecku. Finansowo też jakoś bardzo nie odczuliśmy zmiany – ubranka czy akcesoria Sylwia odziedziczyła po starszej siostrze. Dziewczynki się uwielbiają i nie mogą ani chwili bez siebie wytrzymać. I czasem jak chcę ponarzekać to przypominam sobie panią, którą często spotykam na spacerze. Ona ma trójkę dzieci rok po roku – to dopiero musi być maraton! – opowiada Katarzyna.
Sprawdź inne historie mam dzieci rok po roku: TUTAJ!
Ciąża po ciąży – czy można karmić piersią w ciąży?
Jeżeli ciąża przebiega prawidłowo, kobieta może karmić piersią przez cały czas trwania ciąży. W przypadku sytuacji ciąża po ciąży przeciwwskazaniami do karmienia piersią są:
- wcześniejsze poronienia;
- porody przedwczesne;
- duży spadek masy cała;
- wystąpienie plamienia, krwawienia, przedwczesnych skurczów;
- rozwarcie szyjki macicy.
Podczas karmienia piersią wydzielana jest oksytocyna, która pobudza macicę do skurczy. Dodatkowo, w połowie ciąży zaczyna się proces syntezowania mleka dla dziecka, które ma się niebawem narodzić. Wtedy może nieco zmienić się smak mleka lub jego ilość. Zdarzają się sytuacje, że właśnie w takim momencie, starsze dziecko samo odstawia się od piersi. Karmienie w czasie ciąży może osłabiać organizm kobiety, dlatego bardzo istotną sprawą jest tutaj właściwa dieta i odpoczynek.
Po porodzie nic nie stoi zaś na przeszkodzie, aby karmić dwójkę maluchów jednocześnie, czyli karmienie w tandemie. Mamy często obawiają się, że noworodkowi, który z natury rzeczy je mniej, może zabraknąć pokarmu. Pamiętajmy jednak, że ssanie pobudza piersi kobiety do większej produkcji pokarmu. Jeśli naturalnie karmimy w tym samym czasie dwójkę dzieci, to piersi będą produkować taką ilość pokarmu, aby wystarczyło go dla obojga rodzeństwa.
Ciąża po ciąży? Nie planowaliśmy tego. Ale szybko okazało się też, że po urodzeniu Sylwii stałam się bardziej zorganizowana niż przy pierwszym dziecku.
Ciąża po ciąży to temat, który wymaga starannego rozważenia i konsultacji z lekarzem. Choć istnieje pewne ryzyko związane z szybką kolejną ciążą, odpowiednie przygotowanie i monitorowanie stanu zdrowia mogą pomóc zminimalizować te zagrożenia.
Dowiedz się także: