Ciążowe roztargnienie

Wiele kobiet spodziewających się dziecka narzeka na swoją pamięć. Zapewne i ty zapominasz, co miałaś zrobić, wchodzisz do sklepu i nie pamiętasz, co miałaś kupić lub też uciekają ci słowa i czasem trudno jest wyrazić swoje myśli….

kobieta w ciąży


Podziel się na


Przyszła mama jest świadoma tego, że w czasie ciąży będzie miała nudności, bóle pleców czy zgagę.  Niewiele kobiet wie jednak, że do standardowych ciążowych przypadłości należą także problemy z pamięcią, koncentracją czy równowagą. Nie ominie cię raczej także ciążowe roztargnienie. Wszystkie te problemy mają swoje biologiczne uzasadnienie. W końcu ciało kobiety w tym czasie bardzo się zmienia.

Problemy z pamięcią

Wiele kobiet spodziewających się dziecka narzeka na swoją pamięć. Zapewne i ty zapominasz, co miałaś zrobić, wchodzisz do sklepu i nie pamiętasz, co miałaś kupić lub też uciekają ci słowa i czasem trudno jest wyrazić swoje myśli. To wszystko to naturalne problemy ciężarnych. Nie obwiniaj się i nie zadręczaj. Lepiej zaopatrz się w notatnik, ołówek i poczucie humoru dla własnej ciążowej niezdarności. Na forach internetowych można znaleźć wiele historii wpadek pamięciowych kobiet w ciąży:

Ciążowa demencja dotyka w mniejszym lub większym stopniu każdą ciężarną. – Moja koleżanka wybrała się do znajomej. Po jakimś czasie wyjrzała przez okno i stwierdziła, ze nie ma jej samochodu. Spanikowana zadzwoniła na policje i zgłosiła jego kradzież, przyjmujący zgłoszenie poprosił o wszelkie dane typu rejestracja, kolor, marka itp. Koleżanka trzęsącymi rękoma przeszukiwała torebkę w poszukiwaniu dowodu rejestracyjnego, kiedy go nie znalazła, przypomniała sobie, że samochodem mąż pojechał do pracy, a ona tu przyszła pieszo – pisze jedna z internautek. Same kobiety w ciąży wspominają, że najczęściej zapominały wysiąść na odpowiednim przystanku, zapominały dat, dni tygodnia czy brały kilka tabletek dziennie, bo nie pamiętały, że już je wcześniej połknęły.

Ciążowa demencja (z języka niemieckiego schwangerschaftdemen) dotyka w mniejszym lub większym stopniu każdą ciężarną. Jedna z internautek pisze o swoich przygodach z krótką pamięcią: – Zgubiłam dziś fasolkę szparagową. Niby jestem pewna, że przyniosłam do domu. Zabieram się do gotowania, a fasolki nie ma. Może została w sklepie. A może ją gdzieś schowałam? Zguba odnalazła się później w pojemniku na mąkę. Zapominalską koleżankę wspomina Gochna: – Na sali w szpitalu była dziewczyna, która poszła wziąć prysznic i bardzo długo nie wracała. W końcu pielęgniarka poszła sprawdzić, czy wszystko w porządku. Okazało się, że laska zapomniała ręcznika i stała naga i mokra w kabinie.

kobieta w ciąży

Gdy roztargnienie w ciąży ciąży…

Oprócz zapominalstwa w ciąży charakterystyczne jest też roztargnienie i problemy z koncentracją. Dla kobiet jest to bardzo uciążliwe, a czasem nawet niebezpieczne: Ja potrafiłam zostawić mleko na gazie i jechać do kościoła! A co tam. O dziwo wróciłam i nawet garnek się nie przypalił i nie wykipiało, na szczęście na małym gazie – pisze Stokrotka. Wtóruje jej Gochna: Ja trzy czajniki spaliłam przez okres ciąży. Zawsze mi się jakoś przysnęło w momencie gotowania wody. Roztargnienie może być uciążliwe także dla partnera i rodziny kobiety: – Dzisiaj napełniłam kocią miskę jedzeniem i postawiłam na stole przed zdziwionym mężem – wspomina jedna z internautek. Fika zaś do dziś z uśmiechem wspomina własne wpadki: – Ja naczynia do kosza wyrzucałam albo stanik na koszulkę założyłam, ale i tak nic mojej koleżanki nie pobije – umyła zęby kremem do rąk. Dzisiaj napełniłam kocią miskę jedzeniem i postawiłam na stole przed zdziwionym mężem – swoją wpadkę wspomina jedna z internautek.

O życie claire1983 bał się jej partner, gdy ta notorycznie zapominała wyłączyć gaz po skończonym gotowaniu: – Ostatnio robiłam obiad i zabrakło mi czegoś bardzo ważnego, więc poszłam do sklepu, po czym stałam i stałam tam z 10 min i próbowałam sobie przypomnieć, po co poszłam. Nie przypomniałam sobie, więc kupiłam sobie sok i wróciłam do domu, zostawiając portfel na ladzie. Jak wróciłam, to sobie przypomniałam, że to sól miałam kupić… Normalnie teraz mnie to śmieszy ale wtedy moja wściekłość sięgała zenitu – wspomina sama claire1983.

Takich ciążowych wpadek wymieniać można by jeszcze długo. Najważniejsze, aby kobieta podchodziła do nich z dystansem (choć często bywa to bardzo trudne) i pamiętała, że miną one wraz z ciążą. Kiedy więc spodziewasz się dziecka, poświęć na codzienne obowiązki więcej czasu, zadbaj e o siebie. Poproś rodzinę o pomoc i wyrozumiałość, a na pewno łatwiej będzie ci poradzić sobie z własną małą niezdarnością.