Co oznacza strach w ciąży? Czego boją się przyszłe mamy? Czy każdy strach w ciąży to tokofobia? Jak sobie radzić?
Okres oczekiwania na pojawienie się maleństwa na świecie to niewątpliwie czas nieopisanej radości. Niepozbawiony jest jednak licznych obaw spędzających przyszłej mamie sen z powiek. Wkraczając w nowy, jak dotąd bliżej nieznany świat mam, w głowie kotłują się tysiące myśli. Co oznacza strach w ciąży? Jak sobie radzić ze strachem w ciąży? Czego boją się przyszłe mamy? Czym jest tokofobia?
Strach w ciąży o zdrowie dziecka
Numerem jeden z listy: strach w ciąży to obawa, czy ciąża przebiega prawidłowo i czy dziecko urodzi się zdrowe. Strach o zdrowie dziecka w ciąży powoduje, że z ogromną pieczołowitością rejestrujemy każdą zmianę w organizmie, liczymy każdy wypadnięty włos z głowy i wyczuwalny ruch dziecka.
Strach w ciąży o zdrowie dziecka powoduje również, że doszukujemy się niebezpieczeństw w miejscach, które – jak dotąd – nie kojarzyły się z żadnym zagrożeniem. Nagle odnajdujemy tysiące powodów, dla których nie możemy wsiąść do zatłoczonego autobusu, zmieniamy nawyki żywieniowe, odmawiamy sobie seksu, a na telefon komórkowy spoglądamy z pewną dozą nieufności.
Ty też odczuwasz strach o dziecko w ciąży? To normalne! Nie można powiedzieć, że wszystkie te lęki są nieuzasadnione, warto jednak w tej kwestii zachować zdrowy rozsądek. Podstawą są regularne wizyty u lekarza – badania krwi, moczu, ciśnienia, cytologia oraz USG dają poczucie kontroli nad przebiegiem ciąży. Ponadto, u kobiet powyżej 35 roku życia wskazane są badania prenatalne płodu. Natomiast w kwestii zmiany trybu życia najlepiej słuchać własnego organizmu – wbrew pozorom to on jest tu najlepszym doradcą, a ewentualne wątpliwości rozwieje dobry lekarz.
Strach przed wizytą u ginekologa w ciąży
Ty też czułaś strach przed pierwszą wizytą u ginekologa w ciąży? Nie jesteś sama! Odczuwa to większość przyszłych mam! Pierwsza wizyta u ginekologa w ciąży bywa źródłem stresu, zwłaszcza dla kobiet, które spodziewają się dziecka po raz pierwszy.
Strach przed USG w ciąży lub badaniami może wynikać z obawy o to, jakie będą wyniki badań. Warto jednak pamiętać, że regularne kontrole to klucz do zdrowia mamy i dziecka.
Strach przed przytyciem w ciąży
Nie da się ukryć, że będąc w ciąży, martwimy się również o swój przyszły wygląd – rozstępy, wciąż rosnąca liczba na wskaźniku wagi łazienkowej i niemożność wciśnięcia się w ulubione dżinsy, mogą spowodować strach w ciąży.
Obawa przed dodatkowymi kilogramami to częsty temat wśród przyszłych mam. Współczesne standardy piękna mogą wywierać presję na kobiety, które martwią się, że po porodzie nie wrócą do swojej wagi sprzed ciąży. Warto jednak pamiętać, że przyrost masy ciała w ciąży jest naturalny i potrzebny do prawidłowego rozwoju dziecka. Zdrowa dieta i umiarkowana aktywność fizyczna mogą pomóc kontrolować wagę i samopoczucie.
Strach przed toksoplazmozą w ciąży
Toksoplazmoza to infekcja, której przyszłe mamy boją się szczególnie mocno. Toksoplazmozę przenoszą głównie koty. Sprawcą zakażenia jest pierwotniak Toxoplasma gonidii – człowiek może zarazić się bezpośrednio od chorego kota, drogą pokarmową czy przez zjedzenie surowego, zakażonego mięsa.
Ryzyko zakażenia toksoplazmozą w ciąży można jednak zminimalizować, przestrzegając kilku zasad:
- unikanie surowego mięsa,
- mycie owoców i warzyw
- oraz dokładne sprzątanie kuwet, jeśli w domu mieszka kot.
Każda kobieta w ciąży rutynowo ma wykonywane badania w kierunku toksoplazmozy. Informacje od lekarza pomogą zrozumieć zagrożenia i rozwiać strach przed toksoplazmozą w ciąży.

Strach przed seksem w ciąży
Wiele kobiet martwi się, że współżycie w ciąży może zaszkodzić dziecku. W rzeczywistości, jeśli ciąża przebiega prawidłowo, seks nie jest przeciwwskazany i może nawet przynieść korzyści, takie jak: poprawa samopoczucia i zacieśnienie więzi z partnerem.
Jeżeli ciąża jest zdrowa, podczas stosunków płciowych nie da się zaszkodzić dziecku. Jest ono chronione płynem owodniowym, błoną oraz bardzo silnym mięśniem szyjki macicy. Także orgazm kobiecy nie stanowi zagrożenia dla ciąży. Jeśli jednak odczuwasz strach przed seksem w ciąży i wciąż masz wątpliwości, warto porozmawiać o tym z ginekologiem.
Strach w ciąży – przed porodem
Ze strachem wiąże się również samo uwieńczenie okresu ciąży. Wokół tematu porodu krąży wiele mitów, a fora internetowe aż kipią od historyjek rodem z horroru. Z wirtualnych wypowiedzi mam wynika, że najbardziej boimy się bólu, natomiast na drugim miejscu plasują się obawy związane z nacięciem krocza, lewatywą przedporodową oraz dylematem, w jaki sposób urodzić.
Na podstawie obserwacji wirtualnych rozmów można odnieść wrażenie, że przyszłe mamy nawzajem napędzają sobie strachu. W związku z tym, aby zachować zdrowe zmysły, lepiej poczytać fachowe artykuły niż wdawać się w dyskusje z internautkami o nadzwyczajnie wybujałej fantazji.
Strach w ciąży po poronieniach
Dla kobiet, które doświadczyły straty ciąży, kolejna ciąża często wiąże się z ciągłym strachem. Strach w ciąży po poronieniach może być szczególnie silny na początku, kiedy ryzyko utraty ciąży lub powikłań jest większe. W takich przypadkach warto poszukać wsparcia u specjalisty, np. psychologa lub terapeuty.
Kiedy można zacząć starać się o dziecko po poronieniu? Lekarze zwykle twierdzą, że jeśli poronienie nie wymagało interwencji medycznej, w ciążę można zajść już podczas kolejnej owulacji. Natomiast po łyżeczkowaniu czy kuracji farmakologicznej należy odczekać od 3 do kilkunastu miesięcy. Nie bez znaczenia są również czynniki psychologiczne – większość par gotowa jest najwcześniej pół roku po poronieniu, a i wtedy pojawiają się lęki.
Jak pokonać strach w ciąży?
Lęki i obawy w ciąży są całkowicie naturalne. Niemal każda przyszła mama odczuwa strach w ciąży i zastanawia się, czy poradzi sobie z wychowaniem małego człowieka. Wertując tysiące stron internetowych oraz kupując tony literatury, cały czas mamy poczucie niedosytu, wciąż usiłujemy jak najlepiej przygotować się w teorii do swojej nowej roli. Postawa godna pochwały, choć warto zdać sobie sprawę z tego, że każda mama instynktownie poprawnie postępuje ze swoim maleństwem, a liczba przeczytanych książek o macierzyństwie nie ma na to większego wpływu.
Ponadto, w wychowaniu dziecka nigdy nie pozostajemy same – własna mama i doświadczone koleżanki nierzadko służą życiową poradą, a wśród setek postów na forach internetowych można czasami znaleźć wartościowe informacje. Nam pozostaje jeszcze zaprosić wszystkie mamy do stałej lektury artykułów w portalu Ciążowy.pl – tutaj zawsze czekają na was rzetelne informacje i fachowe porady.

Tokofobia – co to?
Omawiając temat strachu w ciąży, nie możemy zapominać o pytaniu: co to jest tokofobia? Tokofobia to silny lęk przed porodem, który może dotknąć nie tylko kobiety, tokofobia u mężczyzn również jest obserwowana. Według najnowszych badań brytyjskich naukowców na tokofobię cierpi co szósta kobieta na świecie – bez względu na wiek, pochodzenie i rasę. Nie jest więc to zjawisko marginalne, aczkolwiek w Polsce ciągle niewiele się o nim mówi.
Objawia się panicznym strachem przed bólem, komplikacjami lub samą myślą o porodzie. Tokofobia – objawy mogą obejmować m.in.:
- bezsenność,
- unikanie rozmów o porodzie,
- rozważanie cesarskiego cięcia jako jedynego rozwiązania,
- silny niepokój na myśl o przyszłych wydarzeniach.
Rodzaje tokofobii
Wyróżnia się trzy rodzaje tokofobii:
- tokofobia pierwotna – dotyka kobiet, które nie były wcześniej w ciąży. Ma podłoże nerwicowe lub kulturowe.
- tokofobia wtórna pierwszego rodzaju – występuje wśród kobiet, które już urodziły dziecko, ale w czasie poprzedniej ciąży doznały silnego, związanego z nią, szoku – np. śmierci dziecka. Dotyka ona również kobiet, które poroniły albo poddały się zabiegowi aborcji;
- tokofobia wtórna drugiego rodzaju – dotyka kobiet, które w okresie poporodowym przeszły ciężkie zaburzenia emocjonalne – np. depresję poporodową lub stres pourazowy.
Tokofobia a poród
Tokofobia wskazaniem do cesarki? Cesarka bywa proponowana jako rozwiązanie w ciężkich przypadkach tokofobii, co pozwala zmniejszyć lęk przed porodem. Tokofobia: zaświadczenie do cesarskiego cięcia, zwane również tokofobia test to badanie psychiatryczne. Jeśli badanie na tokofobię jest pozytywne, lekarz psychiatra może wystawić zaświadczenie o rozpoznaniu tokofobii, która jest dla ginekologa-położnika poważnym wskazaniem do skierowania ciężarnej do porodu poprzez cesarskie cięcie.
Psychiatra – tokofobia rozpoznanie i jak to się ma do porodu? Silny stres i strach mogą doprowadzić do niezamierzonego braku współpracy ciężarnej z personelem medycznym podczas porodu naturalnego. Taka sytuacja jest może być niebezpieczna zarówno dla rodzącej kobiety, jak i jej dziecka. Tokofobia a cesarka – tutaj przeczytacie więcej na ten temat!
Tokofobia – leczenie
Leczenie tokofobii może obejmować terapię u psychologa lub psychiatry, a w niektórych przypadkach farmakoterapię. Kluczowe jest jednak wsparcie i zrozumienie ze strony bliskich oraz personelu medycznego.
—
Strach w ciąży jest naturalny, ale warto pamiętać, że każda obawa może zostać rozwiana dzięki wiedzy, wsparciu i zrozumieniu. Rozmowa z bliskimi, relaks, odpoczynek i zdrowy styl życia pomagają zmniejszyć napięcie. Jeśli lęki są bardzo silne i odczuwasz ciągły strach w ciąży, rozważ terapię u psychologa lub konsultację psychiatryczną.
Dowiedz się więcej: