Ciemieniucha – jak z nią walczyć krok po kroku?

Jak walczyć z ciemieniuchą, by była to rozgrywka ostateczna?

niemowlę z ciemieniuchą w czepku na głowie


Podziel się na


Mimo, że ciemieniucha nie jest groźną przypadłością, nie należy jej bagatelizować. Jeśli nie zapanujemy nad nieestetycznymi łuskami gdy tylko się pojawią, problem może powracać. Jak walczyć z ciemieniuchą, by była to rozgrywka ostateczna?

Ciemieniucha to niegroźna, ale uciążliwa przypadłość, która pojawić się może u dzieci w wieku poniżej trzech lat (choć najczęściej atakuje w pierwszych miesiącach życia). To niemowlęca postać łojotokowego zapalenia skóry, która jest rezultatem nieprawidłowego, wzmożonego funkcjonowania gruczołów łojowych (są one pobudzone hormonami matki, które nadal krążą w dziecięcym organizmie). Sygnałem, że mamy do czynienia z ciemieniuchą są grube łuski, które stopniowo pokrywają główkę malca (mogą pojawić się też w okolicach brwi). To suche, złuszczające się fragmenty naskórka, które w połączeniu z łojem tworzą na skórze malca swego rodzaju skorupkę. Warto wiedzieć, że – wbrew przekonaniu wielu rodziców – ciemieniucha nie jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji maleństwa bądź jej zaniedbania. Jej uniknięcia nie zagwarantuje nawet codzienne mycie główki.

Mimo, że łuski nie przeszkadzają dziecku – nie swędzą ani nie bolą, mogą przeszkadzać rodzicom (nie ma co ukrywać – niezbyt estetycznie wyglądają). I dobrze, bo to z pewnością skłoni rodziców do szybkiego podjęcia akcji ratunkowej. A ta jest konieczna, ponieważ ciemieniucha utrudnia skórze głowy oddychanie, co z czasem może stać się przyczyną kłopotów z włosami oraz słabszej odporności skóry na różnego rodzaju infekcje.

dziecko z ciemieniuchą i rączkami na twarzy

Jak walczyć z ciemieniuchą?

Przede wszystkim systematycznie i wytrwale. Nawet, jeśli wydaje nam się, że nasze działania nie przynoszą rezultatu, warto powtarzać je przed każdą kąpielą, aż do zupełnego pożegnania się z ciemieniuchą. Dolegliwość znika przeważnie około 3. miesiąca życia, choć bywa i tak, że utrzymuje się aż do 2. urodzin. Istnieje kilka sposobów na pozbycie się uciążliwych łusek – my przedstawiamy ten, polecany najczęściej:

Krok 1: Kilkanaście minut przed wieczorną kąpielą smarujemy miejsca pokryte ciemieniuchą oliwką dla niemowląt lub wazeliną.

Krok 2: Przykrywamy główkę malca watą – również nasączoną oliwką i zakładamy lekką, przewiewną, najlepiej bawełnianą czapeczkę. Następnie czekamy, aż łuski zmiękną (zakładanie czapeczki nie jest konieczne, ale daje lepsze rezultaty).

Krok 3: Po kilkunastu minutach zdejmujemy nakrycie głowy i delikatnie wyczesujemy łuski miękką szczoteczką do włosów.

Krok 4: W czasie kąpieli myjemy główkę jak zwykle, uważając przy tym, by nie podrażnić skóry głowy. Do mycia główki użyć można namoczonych w wodzie otrąb pszennych lub płatków owsianych, które zmiękczają skórę i wykazują działanie łagodzące.

Krok 5: Jeśli łusek jest wyjątkowo dużo, zamiast oliwki lepiej zaaplikować specjalny krem lub olejek, który znajdziemy w aptece. Działanie większości tego rodzaju preparatów jest podobne – nakładamy je na główkę po kąpieli, a rankiem lub po 24 godzinach myjemy główkę i wyczesujemy łuski szczoteczką.

Krok 6: Jeśli walka z ciemieniuchą się przedłuża, a nam wydaje się, że nie przynosi żadnych efektów, można wybrać się z dzieckiem do pediatry/dermatologa, który przepisze specjalną maść przeciwzapalną ze składnikiem odkażającym. Zaleca się wizytę u specjalisty w momencie, gdy łusek nie ubywa po około dwóch tygodniach regularnej pielęgnacji.

Tego nie rób!

Pamiętajmy też, by w walce z ciemieniuchą nie popełniać kilku podstawowych błędów, które nie tyle nie pomagają, co jeszcze wydłużają czas potrzebny na pozbycie się problemu. Czego nie należy robić?

  • używać szamponów przeciwłupieżowych – to zbyt silne środki i mogą podrażnić delikatną skórę dziecka,
  • używać perfumowanych szamponów – z podobnego powodu, jak wyżej,
  • używać naturalnej oliwy z oliwek – istnieje ryzyko, że przyczyną problemu są zmiany grzybicze, a w takim przypadku oliwa może pogorszyć sprawę,
  • zdrapywać łusek palcami – mogłoby to nasilić dolegliwości, a nawet roznieść łuski na inne obszary,
  • używać do czesania główki ostrych grzebieni – z podobnego powodu, jak wyżej,
  • rezygnować z walki po uzyskaniu lekkiej poprawy – zaleczona, ale niewyleczona ciemieniucha zwykle powraca,
  • walczyć samodzielnie ze zmianami, które pojawiają się nie tylko na główce, ale też na czole, szyi, brwiach, za uszami, pod pachami – tego rodzaju objawy mogą świadczyć o alergii, a wówczas opisane powyżej sposoby nie będą skuteczne!