Co możemy zrobić, by z naszych dzieci wyrosły ładne dziewczyny i przystojni chłopcy?

Większości rodziców wydaje się, że co jak co, ale uroda dziecka to akurat ten aspekt, na który nie mają najmniejszego wpływu. To mylne przekonanie!

ładne dziecko w stroju wiewiórki leży na zielonym kocu


Podziel się na


W kwestii wyglądu swoich pociech mamy naprawdę sporo do powiedzenia!

Na co mamy wpływ?

Ładny uśmiech

Na to, czy nasze dziecko będzie miało usta pełne, jak Angelina Jolie czy cienkie, jak Jennifer Aniston, rzeczywiście nie mamy wpływu. To jednak, czy ich uśmiech będzie zniewalał czy odrzucał, zależy przede wszystkim od nas. To my musimy zadbać o regularne przeglądy dentystyczne i bieżące leczenie ubytków, my musimy wyrobić w nich nawyk mycia zębów po każdym posiłku. My także odpowiadamy za to, by słodycze nie stały się ich codziennym przyzwyczajeniem.

Piękne spojrzenie

To prawda, że wada wzroku może być zapisana w genach. Tym bardziej więc, jeśli nasze dziecko ma do niej predyspozycje, powinniśmy jak najlepiej zadbać o jego wzrok. Wada – im wcześniej wykryta, tym łatwiejsza do skorygowania (albo przynajmniej – zahamowania). Bez względu więc na to, czy dziecko ma problemy ze wzrokiem czy nie, rodzice powinni zrobić wszystko, by jak najmniej czasu spędzało przed komputerem czy telewizorem, a jak najwięcej na świeżym powietrzu. By zawsze miało odpowiednie warunki do czytania, pisania czy malowania (dobre naświetlenie, ustawienie względem okna), a kolory w jego pokoju nie męczyły oczu, ale sprzyjały ich odpoczynkowi.

ładne dziecko w stroju wiewiórki leży na zielonym kocu

Ładne uszy

Problem odstających uszu przekazywany jest w genach. Jeśli więc któreś z rodziców zostało obdarowane od losu tego rodzaju niespodzianką, szansa na to, że otrzyma ją potomek, jest bardzo wysoka. Tym bardziej więc, jeśli maluch rodzi się z odstającymi uszkami, a w rodzinie problem już się pojawił, rodzice nie powinni czekać na „cud”. Mimo niezwykle silnej wiary, z czasem nie okaże się niestety, że odstające ucho jest efektem nieprawidłowego ułożenia się w brzuchu mamy czy zbyt szybkim – w stosunku do głowy – rozrostem uszu (tego rodzaju problemy ustępują zazwyczaj samoczynnie).
Wprawdzie na początku może się wydawać, że samemu dziecku problem nie przeszkadza, ale prawda jest taka, że ono go po prostu nie dostrzega. Na swój wygląd zacznie zwracać uwagę dopiero w okresie dorastania. O tym, jak rodzice mogą tuszować odstające uszka domowym sposobem przeczytacie tutaj. Tego rodzaju zabiegi to jednak tylko doraźna pomoc. Jeśli więc dziecko nie ma żadnych obaw czy wątpliwości, należy mu zaproponować zabieg korekcji uszu.

Zgrabna sylwetka

To rodzice mają największy wpływ na to, jak ich dziecko spędza wolny czas i to oni powinni mu umożliwić wykorzystanie go w jak najaktywniejszy sposób. Powinni mu stworzyć ku temu odpowiednie warunki i jak najczęściej aranżować odpowiednie okazje (np. możliwość uprawiania sportu, wspólne wyjazdy za miasto). To oni kreują jego przyzwyczajenia żywieniowe, oni edukują na temat wartościowego i tego – mniej odpowiedniego jedzenia. A przecież wszystko to wpływa bezpośrednio na wygląd dziecka – jego przemianę materii, wagę i sylwetkę!

ładne dziecko w stroju wiewiórki leży na zielonym kocu

Zdrowa skóra

W kwestii tego, czy będzie sucha, tłusta czy mieszana, może faktycznie nie mamy zbyt wiele do powiedzenia, ale za to możemy zrobić wszystko, by nie była przesuszona ani nie świeciła się nadmiernie. Skóra wymaga pielęgnacji od jak najwcześniejszego okresu – należy ją regularnie nawilżać i natłuszczać, a kiedy pojawią się znamienne krostki, nie zrzucać ich na karb dojrzewania i zapewniać, że wszystko przejdzie z czasem. Przejdzie, ale jakie ślady po sobie zostawi – nie wiadomo. Należy więc uważnie obserwować skórę dziecka i reagować na wszelkie pojawiające się zmiany jak najwcześniej. Należy ją też chronić przed warunkami atmosferycznymi – słońcem, mrozem i wiatrem.

Poczucie własnej wartości – dodaje uroku!

I jeszcze jeden element, który niewątpliwie dodaje uroku każdemu – to samoakceptacja i poczucie własnej wartości. Nie trzeba być miss piękności, by zachwycać swoim wyglądem! Osoby, które epatują zadowoleniem z samych siebie, zawsze wydają się bardziej atrakcyjne, dlatego umacniaj w swoim dziecku to poczucie jak najczęściej. Nie chodzi o to, by wychować malca na narcyza, ale świadomego swoich zalet człowieka!