Podpowiadamy, co powinno się znaleźć w domowej apteczce dla dzieci i dorosłych.
Czego nie powinno zabraknąć w domowej apteczce? Podpowiadamy, jakie lekarstwa warto mieć w domu na wszelki wypadek.
Trudno zaopatrzyć się we wszystko, co może być potrzebne. Nie przewidzimy każdej choroby, dolegliwości czy wypadku. A nawet jeśli by się nam udało, część leków zapewne straciłaby ważność jeszcze przed ich otwarciem. Jak więc skompletować domową apteczkę, by znalazły się w niej wszystkie niezbędne leki, a niepotrzebne preparaty nie zabierały cennego miejsca?
Lekarstwa dla dzieci – must have każdego rodzica
Leki przeciwgorączkowe
To chyba pierwsze, co przychodzi nam do głowy, kiedy myślimy „domowa apteczka”. Gorączka zazwyczaj pojawia się nagle i znienacka. Często atakuje w nocy, kiedy znalezienie całodobowej apteki w pobliżu graniczy wręcz z cudem. Bez względu na wiek dziecka w jego apteczce powinny się więc znaleźć środki przeciwgorączkowe – zarówno te z paracetamolem, jak i te z ibuprofenem (jeśli zaszłaby konieczność podawania leków naprzemiennie). W przypadku maluszka oprócz syropków przeciwgorączkowych warto też mieć w domu czopki – mogą się przydać zwłaszcza w nocy.
Sól fizjologiczna
Sól fizjologiczna o stężeniu 0,9 0g/l to absolutny must have w czasie kataru – inhalacje znacznie ułatwiają oczyszczanie dróg oddechowych i pozbycie się zalegającej wydzieliny. Sól przyda się także w przypadku podrażnienia oczu dziecka czy zapalenia spojówek. Warto zaopatrzyć się w zapas ampułek o pojemności 5 ml – są najbardziej praktyczne, bo warto pamiętać, że po otwarciu opakowania rozwór traci sterylność.
Woda morska
Woda morska w postaci sprayu polecana jest zarówno do codziennej higieny i nawilżania śluzówki nosa, jak i w czasie infekcji. Pomaga usunąć śluz i oczyścić nos, a także przywraca wysuszonym śluzówkom ich prawidłowe fizjologiczne funkcje, poprawiając komfort oddychania. W przypadku dziecka najlepiej wybrać taką, która posiada delikatną końcówkę i łagodny system mikrodyfuzji.
Preparat obkurczający błonę śluzową nosa (np. Nasivin Kids)
Warto mieć w domu aerozol do nosa, który przyda się w przypadku obrzęku błon śluzowych – kiedy u dziecka występuje zatkany nos, przeziębienie lub katar. Taki preparat prowadzi do zmniejszenia obrzęku zmienionej zapalnie błony śluzowej nosa i hamuje nadmierne wydzielanie, co umożliwia dziecku swobodne oddychanie.
Lek antyalergiczny (np. Fenistil)
Preparat o działaniu przeciwalergicznym przyda się w przypadku uczulenia – złagodzi świąd i podrażnienie towarzyszące wysypce, zmniejszy obrzęk i objawy występujące po ukąszeniach owadów. Warto mieć w domu zarówno preparat w kropelkach, jak i w żelu – do stosowania miejscowego.
Preparat odkażający, plastry i bandaż
Preparat odkażający warto mieć w domu na wypadek wszelkiego rodzaju otarć, skaleczeń, zadrapań czy zadraśnięć. Jak wiemy, przy dzieciach o wypadek nietrudno. Przydadzą się też plastry – najlepiej w różnych rozmiarach i jeśli to możliwe, z bohaterami ulubionych bajek. My rodzice doskonale wiemy, że plasterek ze Świnką Peppą działa lepiej, niż ten biały.
Witamina D3
Witaminę D3 warto podawać dziecku przez cały rok bez względu na jego wiek. Wpływa ona korzystnie na odporność i mineralizację kości, a przy tym zapewnia prawidłowe wchłanianie wapnia i fosforu. Przed zakupem preparatu należy sprawdzić, czy dawka witaminy (podawana w IU/dobę) jest dobrze dobrana do wieku dziecka.
Co jeszcze może się przydać?
W domowej apteczce muszą się też znaleźć podstawowe sprzęty, takie jak termometr, nebulizator i aspirator do nosa. A co w przypadku biegunki, wymiotów, kaszlu czy wysypki? Odpowiedź jest prosta: to zależy. Od wieku dziecka, rodzaju kaszlu, przyczyny wysypki itp. Czy warto więc zaopatrzyć się na zapas w syrop na każdy rodzaj kaszlu i preparat na wszelkiego rodzaju uczulenia? Niekoniecznie. W takich przypadkach zazwyczaj i tak konsultujemy swoje wątpliwości z lekarzem (ewentualnie farmaceutą) i kupujemy polecony przez niego preparat. Rodzajów leków bez recepty znajdziemy bardzo wiele, ale każde dziecko może reagować inaczej na ich działanie. Warto kupować je dopiero w momencie, kiedy zajdzie taka potrzeba, opisując dokładnie farmaceucie objawy występujące u naszego dziecka.
Lekarstwa dla dorosłych
Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe
To leki tzw. pierwszej potrzeby w przypadku dorosłych. Ból głowy czy zęba rzadko mijają samoistnie. Warto zaopatrzyć się zarówno w leki z paracetamolem, jak i z ibuprofenem, by w razie konieczności móc stosować preparaty wymiennie, a dzięki temu – w krótszych odstępach czasu.
Leki rozkurczowe
Przydadzą się w przypadku dolegliwości brzucha o charakterze skurczowym. Ból brzucha o charakterze spastycznym najczęściej spowodowany jest skurczem mięśni gładkich narządów wewnętrznych, np. jelit. Cechuje się on krótkotrwałymi, ale intensywnymi dolegliwościami, przerywanymi momentami względnie bezbólowymi. W celu ich łagodzenia można stosować właśnie leki rozkurczowe, które wpływają na mięśnie gładkie przewodu pokarmowego, powodując ich zwiotczenie.
Leki antyalergiczne
Warto mieć je pod ręką bez względu na to, czy mamy stwierdzoną konkretną alergię czy też nie. Alergia nabyta może pojawić się praktycznie w każdym momencie życia i zwykle daje o sobie znać dość gwałtownie. W przypadku wystąpienia nagłej reakcji alergicznej warto też mieć pod ręką wapno rozpuszczalne oraz żel na ukąszenia owadów.
Leki na przeziębienie
Z pierwszymi objawami przeziębienia często próbujemy walczyć samodzielnie. Warto więc mieć pod ręką sprawdzone w czasie wcześniejszych infekcji leki na przeziębienie o szerokim zastosowaniu (np. Gripex, Apap przeziębienie, Febrisan itp.) W zależności od preferencji mogą to być tabletki doustne, jak i tabletki do rozpuszczania w wodzie. W razie pierwszych objawów infekcji gardła przydać się mogą tabletki do ssania oraz aerozol do stosowania w jamie ustnej i gardle w przypadku stanów zapalnych z towarzyszącym bólem, zaczerwienieniem i obrzękiem (np. Tantum Verde).
Plastry lub maść rozgrzewająca
To produkty o charakterze przeciwbólowym do stosowania miejscowego. Zapewniają ciepło, które przynosi odprężenie napiętym, obolałym mięśniom, wzmagając miejscowe krążenie krwi, redukując stan zapalny i łagodząc ból. Najczęściej stosuje się je po to, by złagodzić nagłe dolegliwości miejscowe, np. ból pleców.
Środki opatrunkowe i dezynfekcyjne
W domowej apteczce nie może też zabraknąć środków opatrunkowych, które przydadzą się w razie nagłego wypadku. Warto mieć kilka rodzajów plastrów, bandaż, jałowe gaziki oraz środek dezynfekcyjny.
I na koniec jeszcze jedna rada. Warto od czasu do czasu zajrzeć do swojej domowej apteczki i sprawdzić daty ważności posiadanych preparatów. Zapewne okaże się, że część nie nadaje się już do użytku i warto mieć tego świadomość jeszcze zanim okażą się potrzebne „na już”. Dobrą praktyką jest też zapisywanie na opakowaniu każdego leku daty jego otwarcia.