Co robić w wakacje, gdy pogoda w kratkę?

Co robić, kiedy pogoda w wakacje nie zachęca do wyjścia na zewnątrz? Można doskonale bawić się w domu. Podpowiadamy, w co!

dzieci przy oknie


Podziel się na


Wakacje na razie nie rozpieszczają nas pogodą… Urlopowe szaleństwa i aktywności na świeżym powietrzu ogranicza nie tylko pandemia, ale też deszcz i częsty chłód panujący na zewnątrz.

Ograniczenia z każdej strony

Te wakacje wiążą się z wieloma ograniczeniami. Z jednej strony pandemia COVID-19 pokrzyżowała masę planów wakacyjnych i osoby liczące na zagraniczne wojaże w wielu przypadkach zmusiła do szukania ciekawych miejsc na urlop w naszym kraju (nie masz pomysłu na taki wyjazd? Sprawdź nasz poradnik wakacyjny , w którym przedstawiamy kilka bardzo ciekawych propozycji!). Z drugiej strony jak na złość pogody w te wakacje nie można nazwać wymarzoną. To problem, który w szczególności odczuwają dzieci. Podpowiadamy więc co robić w wakacje, kiedy pogoda nie rozpieszcza.

Co robić w domu, kiedy pada deszcz?

Jeśli wakacje planowaliście spędzić w domu i zapełnić je różnymi atrakcjami na świeżym powietrzu, na pewno mocno odczuwacie ograniczenia, jakie narzuca pogoda. Tutaj potrzeba sporej kreatywności i dobrego planowania.

  • Przygotujcie zestaw gier planszowych – to jedna z lepszych aktywności, którą można wykonywać całą rodziną w deszczowe dni. Najlepiej zawczasu mieć gotowych kilka hitów, które wyciągniemy w newralgicznym momencie. Rynek gier planszowych jest obecnie tak szeroki, że na pewno znajdziecie coś, co sprosta wymaganiom waszym i waszych dzieci. Nasze hity to: Na jagody, Grzybobranie, Potwory do szafy, Bierki i Jenga.
  • Bądźcie gotowi na „okno pogodowe” – kiedy pogoda jest niepewna, a chcecie na przykład wybrać się na wycieczkę rowerową po najbliższej okolicy, miejsce większość sprzętów w gotowości. Dzięki temu stracicie mniej czasu na przygotowania. W deszczowe dni nawet dwie godziny spędzone aktywnie na zewnętrz są na wagę złota.
  • Miejcie w zanadrzu kreatywne zabawy – dzieci potrafią się znudzić naprawdę szybko, dlatego warto mieć zawsze w głowie kilka pomysłów. Może to być np. budowa fortu z krzeseł i koców, lepienie z masy solnej, lub inne aktywności plastyczne. Sprawdźcie też nasze pomysły na zabawy podczas zamknięcia w domu!
  • Poszukajcie w okolicy atrakcji pod dachem – może to będzie muzeum interaktywne? Park naukowy? Może np. manufaktura cukierków? Ogród botaniczny? Zamek, który warto zwiedzić? Najlepiej rozejrzeć się po okolicy, bo często nawet nie mamy pojęcia jak wiele interesujących miejsc mamy pod nosem! Przy wyborze koniecznie trzeba też upewnić się, że w obiekcie są zachowywane wszelkie standardy bezpieczeństwa.
  • Ugotujcie coś razem – może to idealny moment, by dać się porwać wspólnej pasji do gotowania lub pieczenia?
  • Zacznijcie nowe hobby – wymyślcie coś, co możecie robić razem. Może będzie to decoupage, robienie ozdób z filcu, zielnik, scrapbooking, origami… Pomysłów jest cała masa, wszystko zależy od wieku dziecka i waszych preferencji.
dzieci patrzą przez okno

Co robić na wyjeździe, kiedy pogoda jest niepewna?

Jeśli słaba pogoda zastała nas na urlopie, ciężko zachować optymizm i nie poczuć frustracji ze względu na kolejne ograniczenie. Oto, co można zrobić (oprócz punktów wymienionych powyżej), by nie poddać się nudzie na wyjeździe!

  • Odkryjcie nowe smaki – podczas intensywnego zwiedzania czasem nie ma nawet czasu na wyszukiwanie lokalnych specjałów i miejsc godnych polecenia ze względu na wyśmienitą kuchnię. Kiedy za oknem pada to może się zmienić.
  • Wybierzcie lokalne atrakcje pod dachem – podobnie, jak w przypadku urlopu w miejscu zamieszkania, warto rozejrzeć się za okolicznymi miejscami i atrakcjami, w których zła pogoda nie będzie straszna. We Wrocławiu to z pewnością Afrykarium, nad morzem – Fokarium, Centrum nauki eksperyment w Gdyni… Trzeba poszukać, a coś ciekawego z pewnością się znajdzie.
  • Nie dajcie się niepogodzie – a może jednak ubrać kalosze, kurtki przeciwdeszczowe, zabrać parasole i ruszyć w drogę? Jeśli temperatura jest odpowiednia, a deszcz to nie ulewa – dlaczego nie? W taki sposób też można zwiedzać, a zawsze to dawka ruchu i sposób ba nudę, być może daleki od ideału, ale trzeba sobie jakkolwiek radzić!

Co z parkami wodnymi?

W erze „przedcovidowej” ten artykuł wyglądałby zapewnie inaczej. Wtedy jedną z najlepszych atrakcji godnych zaproponowania na deszczowe dni byłaby wizyta w parku wodnym Ale czy teraz jest tam bezpiecznie? W teorii – jeśli obiekt stosuje się do wytycznych (m.in. w kwestii czystości wody, limitów osób, dezynfekcji) – tak. Ale tu chodzi także o ilość osób przewijającą się dziennie i o to, czy wszyscy tak samo poważnie podchodzą do tematu higieny.

Podobnie mają się sprawy w innych miejscach – choćby wszelkich „krainach zabaw”. Wszystko zależy od zaufania do miejsca i pewności zachowywania standardów. To już kwestia naszej decyzji i wyboru.